Հասարակություն 11:38 07/11/2016
«Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր Չուլպան Խամատովան միացել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի Անկախ փորձագետների հանձնախմբին: Ռուսասատանցի հայտնի դերասանուհին, որը տարիներ շարունակ զբաղվում է մարդասիրական գործունեությամբ, մասնակցում է 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի թեկնածուների նախնական դիտարկման փուլին:
Մրցանակաբաշխության կազմակերպիչների փոխանցմամբ, անկախ փորձագետների հանձնախումբը գործում է«Ավրորա» մրցանակի քարտուղարության կազմում: Հանձնախումբը, հավատարիմ մնալով «Ավրորա» մարդասիարական մրցանակի ընտրական չափանիշներին, ուսումնասիրում է մրցանակին առաջադրված բոլոր թեկնածությունները և քվեարկությամբ ընտրում անձնվիրությամբ և խիզախությամբ աչքի ընկնող 20-25 թեկնածուներին:
«Սարսափելի է կարդալ մեր օրերում տառապանքի և կյանքի ու մահվան սահմանագծում ապրող մարդկանց մասին, բայց սիրտս ջերմությամբ է լցվում, երբ ծանոթանում եմ այս անձնազոհ հերոսների պատմություններին: Նրանց գոյությունը և խիզախ ու նվիրված գործունեությունն ապացուցում են, որ ոչինչ կորած չէ, որ մարդկային կյանքը շարունակում է մնալ բացարձակ արժեք», - ասել է Չուլպան Խամատովան: «Չափազանց հպարտ եմ, որ ես էլ հնարավորություն ունեմ մասնակից դառնալ այս մարդասիրական շարժմանը և «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի ընտրության նախընտրական փուլին: Սա շատ կարևոր և պարտավորեցնող փորձառություն է»:
Անկախ փորձագետների հանձնախմբի կազմում ընդգրկվում են մարդասիրության ոլորտի առաջամարտիկներ և մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս տարի հանձնախմբի անդամներն են Միջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն դոկտոր Քոմֆորտ Էրոն, Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ դոկտոր Մեգո Թերզյանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ Պեդրո Մուրադյանը, The Elders խմբի նախկին տնօրեն Լեզլի-Աննա Նայթը, Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ դոկտոր Արյեհ Նեյերը, ԱՄՆ պետքարտուղարի բնակչության, փախստականների և միգրացիայի հարցերով նախկին օգնական Էրիկ Շվարցը, Նյու Յորքի համալսարանի Ստերնի բիզնես դպրոցի Մարդու իրավունքների և բիզնեսի կենտրոնի տնօրեն պրոֆ. Մայքլ Պոզները, Crisis Action կազմակերպության արշավների տնօրեն Նիկոլա Ռեյնդորփը, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Ստեֆան Քյուրքջյանը և Արվեստների և գիտությունների ամերիկյան ակադեմիայի նախագահ Ջոնաթան Ֆանտոնը:
«Ավրորա» մրցանակի նախընտրական փուլում ընտրված թեկնածուները ներկայացվում են Ընտրող հանձնաժողովին: Հանձնաժողովը գլխավորում է օսկարակիր դերասան և մարդասեր Ջորջ Քլունին: Ընտրող հանձնաժողովը «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները կհայտարարի 2017 թվականի փետրվարին:

Общество 12:53 07/11/2016 Армения
Соучредитель фонда «Подари жизнь» Чулпан Хаматова вошла в независимый Экспертный совет премии Aurora Prize for Awakening Humanity. Об этом сообщается на сайте инициативы.
Известная российская актриса, много лет отдавшая благотворительности, примет участие в процессе рассмотрения кандидатов на получение премии Aurora Prize в 2017 году.
Независимый Экспертный совет – часть Секретариата премии Aurora Prize. Члены Экспертного совета оценивают всех прошедших первичный отбор номинантов на соответствие критериям премии и составляют список из 20-25 наиболее перспективных кандидатов, который затем представляют Отборочной комиссии.
«Невыносимо читать о страданиях людей, которым даже в наше время приходится вести борьбу за выживание, но истории современных героев всегда трогают меня до глубины души. Их жизнь, их решимость и мужество доказывают, что еще не все потеряно и что человеческая жизнь все еще представляет собой высшую ценность», – сказала Чулпан Хаматова. «Возможность стать частью этого гуманитарного движения и внести свой вклад в процесс выбора лауреата премии Aurora Prize 2017 – огромная честь для меня. Это очень важный и серьезный опыт».
В Экспертный совет входят специалисты в области решения гуманитарных проблем и руководители гуманитарных организаций. Среди членов Экспертного совета премии  Aurora Prize 2017 – Стивен Куркджан, журналист, обладатель Пулитцеровской премии; Педро Муратян, эксперт-консультант Управления Верховного комиссара ООН по правам человека; доктор Арье Найер, почетный президент Фонда «Открытое общество»; Лесли-Энн Найт, бывший генеральный директор организации The Elders; Джонатан Фэнтон, президент Американской академии искусств и наук; Майкл Познер, содиректор Центра бизнеса и прав человека Школы бизнеса Леонарда Н. Штерна Нью-Йоркского университета;  Никола Райндорп, директор штаба организации Crisis Action; Мего Терзян, президент организации «Врачи без границ» во Франции; Эрик Шварц, бывший помощник государственного секретаря США по делам народонаселения, беженцев и миграции и Комфорт Эро, проживающая в Найроби директор африканских программ Международной кризисной группы.
Отобранные Экспертным советом кандидаты на получение премии Aurora Prize рассматриваются Отборочной комиссией, председателем которой является лауреат премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни. Отборочная комиссия объявит имена финалистов премии Aurora Prize 2017 в феврале.