Տնտեսություն 14:03 07/11/2016 Հայաստան
Տնտեսությունն այս վիճակում էր, երբ երկրի տնտեսական ռազմավարություն հռչակվեցին բիոզուգարանները. Նաիրա Զոհրաբյան
«Մեր տնտեսությունը երեկ ժամը 10:00-ին չէ, որ հայտնվել է այս վիճակում: Տնտեսությունն այս վիճակում էր, երբ երկրի տնտեսական ռազմավարություն   հռչակվեցին բիոզուգարանները, երբ հայտարարվեց մոնոպոլիայի և ստվեր դեմ պայքար, բայց մինչ օրս չենք կարողանում այդ մոնոպոլիան և ստվերը գտնել»,- այս մասին այսօր Ազգային ժողովում 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը՝ դիմելով Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանին:
Պատգամավորը շարունակեց. «Մեր տնտեսությունը հայտնվեց այդ վիճակում, երբ կառավարության դիզայնի փոփոխության արդյունքում պարզվեց, որ տարբեր  օլիգարխ նախարարներ Լաս Վեգասում ու ԱՄՆ-ում մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ հսկայական վիլլաներ ունեն: Չե՞ք կարծում, որ պետք է գործի պատասխանատվության մեխանիզմը, քանի որ ես ուսումնասիրել եմ նշյալ անձանց կենսագրությունը և որևէ մեկը Ռոքվելլերի թոռը չի եղել, որևէ մեկը գանձ չի գտել, ժառանգություն չի ստացել: Երկրի ռեսուրսների հաշվին  է եղել օլիգարխացումը, հարստացումը»:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը նաև նշեց, որ բոլորին է հայտնի՝ երբ մի մոլորված ներդրող պատահաբար փորձ է արել Հայաստանում ներդրում անել, անմիջապես պատկան մարմինները տվել են հարց՝ բա մենք ի՞նչ ենք ունենալու այդ ներդրումից: «Հիմա այդ հարցը չի՞ տրվելու այլևս և չե՞ք կարծում, որ քանի դեռ մեր երկրում չի գործում պատասխանատվության մեխանիզմը, ամեն ինչ լինելու է առ ոչինչ»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը արձագանքեց. «Հստակ ուզում եմ այս ամբիոնից հայտարարել՝ այսուհետ եթե կլինի մեկ դեպք, երբ որևէ ներդրող կգա Հայաստան կամ գործում է Հայաստանում, և որևիցե մեկը նրանց առաջ կդնի պայման, մենք պատրաստ ենք լիարժեք լուծել։ Բացառվելու են այդ մոտեցումները: Ես պատասխանատու եմ որպես նախարար, որ ՀՀ-ում ցանկացած ներդրողի մենք միայն ու միայն օժանդակելու ենք»:

Экономика 20:31 07/11/2016 Армения
Наира Зограбян: Армения находится в такой ситуации с эпохи избрания биотуалетов в качестве «экономической стратегии»
Экономика Армении вовсе не вчера оказалась в такой сложной ситуации, она была в таком состоянии еще тогда, когда в качестве «экономической стратегии» было объявлено наличие биотуалетов. Об этом заявила сегодня в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2017 год в Национальном Собрании Армении лидер оппозиционной партии «Процветающая Армения» (ППА), руководительница одноименной парламентской фракции Наира Зограбян.
Обращаясь к министру экономического развития и инвестиций Сурену Караяну, Н. Зограбян отметила безуспешность объявленной еще тогда борьбы с монополиями и теневым сектором, а также наличие олигархии и фактов обогащения «за счет ресурсов страны». «Не кажется ли Вам, что должен действовать механизм ответственности за дело?» – спросила министра парламентарий.
Оппозиционный парламентарий при этом подчеркнула: «Всем известно, что, когда некий заблуждающийся инвестор совершенно случайно делает попытку инвестировать в Армению, соответствующие органы непосредственно задают вопрос: “Что нам с этого будет?”»
«Неужели больше подобных вопросов задаваться не будет? Вам не кажется, что до тех пор, пока  в нашей стране не работает механизм ответственности, все будет недействительным», – сказала Н. Зограбян.
Сурен Караян в ответ сказал: «Хочу четко заявить с этой трибуны, что впредь, если будут такие случаи, когда в Армении появится новый инвестор или уже действующим здесь инвесторам кто-либо предъявит некие условия, мы готовы полноценно разрешить этот вопрос. Подобные подходы будут исключены. Я несу ответственность как министр и заявляю, что мы будем только и только содействовать любому инвестору в Армении».