Քաղաքական 15:02 09/11/2016
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների նման ելք, երբ ԱՄՆ 45-րդ նախագահ կընտրվի գործարար Դոնալդ Թրամփը, չէր սպասում:
«Բոլոր կանխատեսումները հակառակի մասին էին, չնայած Թրամփն ու իր շրջապատը համոզված էին հաղթանակի հարցում», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով ամերիկյան ընտրությունների արդյունքները՝ ասաց Մանոյանը:
Հարցին, թե կարելի՞ է համարել, որ ԱՄՆ-ում հեղափոխություն կատարվեց՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը Հանրապետական կուսակցությունից Դեմոկրատներին անցնելու հանգամանքը, Մանոյանը պատասխանեց, որ հեղափոխություն կատարել են Թրամփը և ժողովուրդը:
«Կարելի է ասել, որ Թրամփը և ժողովրդի մեծամասնությունը հեղափոխություն կատարեցին, որովհետև սա կարելի չէ անպայման համարել Հանրապետականների հաղթանակը: Հանրապետական կուսակցության ղեկավարությունից շատերը չէին ընդունում Թրամփին, հակառակ, որ ինքը շարքային քաղաքացիների կողմից ընտրվեց Հանրապետական կուսակցության թեկնածու, բայց միևնույնն է, կուսակցության ղեկավարությունը միշտ չէ, որ ընդունել է նրան: Իսկ այն, որ կատարվածը հեղափոխություն է, միանշանակ է», -հավելեց դաշնակցական գործիչը:
Թրամփի ընտրվելը նաև, ըստ Մանոյանի, ամերիկյան կառավարման, իշխանական համակարգի նկատմամբ ժողովրդի ունեցած դժգոհության արդյունքն է:
«Այդ դժգոհությունը միայն Քլինթոնի, միայն Օբամայի, միայն դեմոկրատների դեմ չէր: Ընդհանուրի ու նաև այն հանրապետական ղեկավարության դեմ էր, որոնք հասարակության այս հատվածի համար ոչ մի փոփոխություն չեն տվել», -նկատեց Կիրո Մանոյանը:
Հարցին, թե ինքը՝ Թրամփը ի զորո՞ւ է լուծել այդ դժգոհության առիթ դարձած խնդիրները, Մանոյանն ի պատասխան նկատեց, որ խնդիրն էլ հենց դա է. «Տեսնենք՝ ինչպես կլուծի այդ հարցերը: Պարզապես պետք է նկատել, որ իրենք՝ քվե տվողները չեմ կարծում, թե իր բոլոր տեսակետները կիսում էին, պարզապես ոմանք կարելի է նույնիսկ ասել, որ ատում էին Քլինթոնին»:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ում ապրող հայերին, ապա Կիրո Մանոյանի ներկայացմամբ, ամերիկահայերն անտարբեր էին երկուսի նկատմամբ էլ:
«Բայց զգալի շրջանակներում կար դժգոհություն Քլինթոնից, այնքանով որ մարդիկ ուզում էին ընտրվի Թրամփը և դա ոչ միայն հայկական հարցի հետ կապված», -նշեց Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով, առաջիկա չորս տարին գոնե տեղի հայերը պետք է փորձեն աշխատել նոր վարչակազմի հետ, հարաբերություններ հաստատել:
Հայաստանի հետ հարաբերությունների վրա ընտրությունների ելքը, Կիրո Մանոյանի կարծիքով, կարող է կախված լինել Ռուսաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և մյուս երկրների հետ ԱՄՆ հարաբերություններից:
«Եթե Ռուսաստանի-ԱՄՆ հարաբերությունները մեղմանան, ապա դա Հայաստանի վրա կարող է դրական ազդեցություն ունենալ», -նշեց մեր զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական գործարար շրջանակների հետ Թրամփի մտերմությանը և դրա հնարավոր ազդեցությանը ղարաբաղյան հիմնահարցի վրա Մինսկի խմբի շրջանակներում, պարոն Մանոյանն ասաց. «Այնպես չէ, որ նախագահը միայնակ է որոշելու ամեն ինչ: Կա համակարգ և այդ համակարգը աշխատելու է նախանշված ուղենիշներով»:
Անդրադառնալով նախագահի պաշտոնում Թրամփի առաջին ուղերձին, Կիրո Մանոյանն ասաց, որ այն «չափված, ձևվված էր»:

Politics 16:18 09/11/2016 Armenia
Head of the ARFD Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office Kiro Manoyan did not expect such an outcome of US presidential electionս with Donald Trump being elected as the 45th US President.
"All the predictions were against his victory, although Trump and his supporters were convonced that they would win," Manoyan said during the interiew conducted by the reporter of panorama.am.
In response to the question whether it can be considered that a revolution took place in the US regarding the fact that the office of the pesident wil be held by a Republican candidate instead of a Democrat, Manoyan replied that the revolution was carried out by Trump and the American people.
"It can be stated that Trump and the majority of the American population initiated this revolution, as this cannot necessarily be considered the victory of the Republican party. Many of the Republican party members did not support Trump running for president, and the fact that whatever happen is a revolution is out of question," Manoyan added.
According to Manoyan Trump's victory shows people's dissatisfaction with the ruling system of the United States.
"This dissatisfaction was not only directed to Clinton, Obama and the Democratic party. It was against the whole ruling system, including those Republican leaders who had ignored this sector of the population," Kiro Manoyan noted.
In response to the question whether Trump is able to settle all the issues that became the basis of this dissatisfaction, he noted that that is the main problem. "Let's see how he is going to settle them. I don't think that all the people who voted in favor of him shared all his views, but it can be even stated that some of them hated Clinton."
As for the Armenian community of the US, Kiro Manoyan noted that they are not interested in both of them.
"But the majority of the Armenians did not support Clinton and wanted to see Trump as the next US president, and it was not based only on the Armenain Genocide issue," he noted.
The impact of the outcome of the elections on the US-Armenia relations could depend on the US relations with Russia, Iran, Turkey and other countries.
"If the relations between Russia and the US improve, it can have a positive effect on Armenia," Manoyan added.