Քաղաքական 23:34 11/11/2016
Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով քննադատում է հակառակորդի ակտիվացումը։
«Նոյեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը և օրվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետներից արկակոծել են Թալիշ և Յարըմջա գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը:
Ականանետների նմանատիպ զանգվածային կիրառումը, որը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ապրիլյան լայնածավալ ագրեսիայից հետո առաջին անգամ է տեղի ունենում,  դարձավ շփման գծում լարվածությունը սրելու Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում ձեռնարկվող գործողությունների շարունակությունը։
ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է. «Լուրջ մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ իրավիճակի սրումը տեղի է ունենում ԼՂՀ սահմանագլխին Ադրբեջանի կողմից մեծաթիվ ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ներգրավմամբ լայնամասշտաբ ռազմական զորավարժությունների նախապատրաստման ֆոնին։
Նման գործողությունները կոպտորեն խախտում են շփման գծում լարվածության սրման անթույլատրելիության վերաբերյալ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և վկայում են Ադրբեջանի մտադրության մասին՝ խոչընդոտել բանակցային գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ձևավորմանն ուղղված միջոցառումների իրականացմանը։
Ավելին, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումից և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումից, այլև ձգտում է խափանել հրադադարի ռեժիմի պահպանումը դիտարկող միակ միջազգային մեխանիզմը՝ արկակոծելով այն շրջանը, որտեղ նախօրեին ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է իրականացրել։
Ստեղծված իրավիճակում կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին և ողջ միջազգային հանրությանը՝ խստագույնս դատապարտել Ադրբեջանի իշխանությունների ապակառուցողական քաղաքականությունը և գործուն միջոցներ ձեռնարկել լարվածության հետագա սրացում թույլ չտալու համար։
Իր հերթին ԼՂՀ-ն կանխելու է Ադրբեջանի ցանկացած գործողություն, որը սպառնում է հանրապետության անվտանգությանը, տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը», -ասված է ԼՂՀ ԱԳ նախարարության հաղորդագրության մեջ

Politics 13:49 12/11/2016 NKR
The NKR Ministry of Foreign Affairs has issued a statement condemning the aggression initiated by the Azerbaijani forces.
"On the night of November 10 -11, and during the day the Azerbaijani armed forces shelled the frontline positions of the NKR Defense Army near the villages of Talish and Yarimja from 60 and 82 mm mortars. Such massive use of mortars occurring for the first time after a large-scale aggression against Nagorno Karabakh in April, has become the continuation of recent escalation of tension on the Line of Contact by Azerbaijan.
It is of serious concern that the aggravation of the situation takes place against the background of Azerbaijan's preparation for the large-scale military exercises near the NKR borders, employing a large number of military equipment and manpower.
Such actions are a flagrant violation of agreements reached at summits in Vienna and St. Petersburg on inadmissibility of escalation of tension on the Line of Contact and indicate the intention of Azerbaijan to impede the measures aimed at creating conditions for the resumption of the negotiation process.
Moreover, Azerbaijan not only rejects creation mechanisms for investigation of incidents and expansion of the office of the Personal Representative of the OSCE CiO, but also seeks to undermine the only international monitoring mechanism to maintain the ceasefire regime by firing an area where the OSCE mission carried out a planned monitoring on the day before.
In this situation, we call on the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the OSCE Chairperson in Office and the international community as a whole to condemn in the strongest terms destructive policy of the Azerbaijani authorities, and to take effective measures to prevent a further escalation of tension.
For its turn, the NKR will suppress any actions of Azerbaijan threatening the security of the Republic, the peace and stability in the region," the statement reads.