Քաղաքական 18:15 16/11/2016 Հայաստան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել Երևանի և Բաքվի միջև թեժ գծի ստեղծման օգտին, որի միջոցով հնարավոր կլինի օպերատիվ կերպով արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող իրադարձություններին: «Սպուտնիկ Արմենիայի» փոխանցմամբ,  այս մասին երկրի ղեկավարը հայտարարել է «Ռուսաստանն այսօր» միջազգային տեղեկատվական գործակալության գործադիր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում:
«Կարելի է, եթե դա օգուտ բերի, եթե մենք օպերատիվ կերպով արձագանքենք իրադարձություններին: Ենթադրենք՝ շփման գծում ինչ-որ մեկը կրակում է, և մեր տվյալներով կրակում են ադրբեջանցիները, ես վերցնում եմ լսափողը, զանգահարում եմ Ադրբեջանի նախագահին և ասում՝ «կրակում են», և նա ստուգում է»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ ինքը «դեմ չէր լինի» նման թեժ գծի ստեղծմանը:
«Ես պատրաստ կլինեի վերահսկողություն սահմանել և հստակ ասել, արդյոք մերոնք կրակո՞ւմ են, թե չեն կրակում՝ իհարկե ակնկալելով նմանատիպ վերաբերմունք Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով,  1990-ական թվականներին արդեն եղել է նմանատիպ թեժ գիծ ստեղծելու փորձ:
«Նման փորձ մենք ունեցել ենք դեռևս 1990-ական թվականների սկզբին: Այն ժամանակ ես Հայաստանի պաշտպանության նախարարն էի: Մենք ուղիղ գիծ ունեինք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հետ: Մենք կարող էինք նման արտակարգ իրավիճակներում, երբ կար հրատապ կապի անհրաժեշտություն, կապվել իրար հետ: Բայց այժմ նման բան գոյություն չունի»,- նշել է երկրի նախագահը:
Աղբյուրը հայտնում է, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հարցազրույցն ամբողջությամբ «Սպուտնիկ Արմենիա» կայքում կհրապարակվի նոյեմբերի 17-ին:

Politics 15:06 17/11/2016
President Sargsyan says “hotline” between Yerevan and Baku can be installed, if sides agree to smoothly react on incidents
“Attempts to establish hotline were undertaken still in early 1990s. Then I served as Minister of Defense of Armenia and we had a direct line with the Azerbaijani Minister of Defense. In most extreme cases when we needed a shortcut connection we used that. But now we no more have it”, - said Serzh Sargsyan in response to a question whether it would make sense to establish a hotline between Yerevan and Baku as mechanism to prevent unwanted escalation along the border.
“Unfortunately, the only hotbed in our case is the Line of Contact”, - Sargsyan said in an interview with Dmitry Kiselyov, the director general of “Rossiya Segodnya” international news agency on November 17.
“Would you be in favor of establishing such a communication between the Presidents”, - Kiselyov asked Sargsyan in a follow up question.
“We could do that, if we will smoothly react on incidents… Imagine someone is shooting on the Line of Contact and according to our information, it is the Azerbaijanis; I will pick up the phone and call the Azeri President and he will actually verify that. I will not be against such a thing”, - Sargsyan responded, adding that he will see such a measure as productive if sides agree to pursue these mechanisms on the condition of reciprocity.
Dmitry Kiselyov, the director general of “Rossiya Segodnya” international news agency, interviewed the President of Armenia on a range of issues related to the development of bilateral relations with Russia in military, political and economic spheres, Nagorno Karabakh peace process, prospects of normalisation with Turkey, and other issues.