Քաղաքական 13:27 02/12/2016 Հայաստան
Վահե Էնֆիաջյանը՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության ԽՎ նստաշրջանի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի մասին
Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում ընթանում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 48-րդ լիագումար նստաշրջանը: Նստաշրջանի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը, ով մասնակցում է նստաշրջանին,  ներկայացրել է մեկնաբանությունը, որը տարածել է նրա օգնական Աշոտ Անդրեասյանը:
«Երեկ իրավական և քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստի ընթացքում, երբ քննարկվող թեմայի խորագիրը վերաբերում էր կրոնական էքստրիմիզմին և տեռորիզմին` Ադրբեջանի պատվիրակ՝ ոմն Գուլիև, իր զեկույցում անդրադարձավ մեզ և մեղադրեց 25 տարի առաջ տեղի ունեցած ինչ-որ դեպքերի և 20% իրենց տարածքները, այսպես կոչված, «օկուպացնելու և տեռորիստական քաղաքականություն վարելու մեջ»:
Քանի որ իմ զեկույցը նախորդել էր ադրբեջանցի պատվիրակին, չէի կարող պատասխանել, հետևապես, նիստի նախագահողից առանձին կարգով ձայնի իրավունք պահանջեցի, բայց, քանի որ նախագահողը նույնպես ազգությամբ ազերի էր, գիտակցեց, որ պատասխանելու եմ Գուլիևի մեկնաբանություններին, ուստի, ինձ ձայնի իրավունք չտվեց:
Դա երեկ, բայց արդեն այսօր` մշակույթի, գիտության սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նիստին հաշվառվեցի, որպեսզի ներկայացնեմ Հայկական կողմի պատմական և իրավական փաստերն ու ազերու մերկապարանոց էժան ելույթի իրական էությունը:
Մասսայական` պատվիրակների և միջազգային ԶԼՄ ներկայացուցիչների աչքի առջև, ադրբեջանցի նախագահողն ակնհայտ կողմնակալ պահվածքով փորձեր արեց կասեցնելու իմ խոսքն ու սատար կանգնել իր հայրենակցին: Իրավիճակն այդ պահին կտրուկ սրվեց: Եթե հակադարձմանը չմիջամտեին միջազգային պատվիրակները, իրավիճակն անկանխատեսելի զարգացում կարող էր ստանալ:
Բարոյական ուղուց շեղված ազերիները չէին սպասում նման հակադարձման:
Միջազգային հանրության աչքի առջև պետք է պատռենք դրանց դիմակը: Դա պետք է յուրաքանչյուր անգամ անել, ճիշտ պահին հակազդելով, առանց էմոցիաների և ներկայացնելով իրականությունը:
Ադրբեջանական արտաքին քաղաքականության ճեղքերը մեծանում են: Առկա է սիրողական տեսագրությունը, որը շուտով ինձ մոտ կլինի»,- նշված է Վ. Էնֆիաջյանի մեկնաբանության մեջ:

Политика 17:46 02/12/2016 Армения
Депутат НС Армении Ваге Энфиаджян рассказал о скандале с участием представителей Азербайджана на ПА ОЧЭС в Белграде
В Белграде в рамках председательства Сербии в Организации Черноморского экономического сотрудничества продолжается 48-я пленарная сессия Парламентской Ассамблеи ОЧЭС. Депутат Национального Собрания Армении Ваге Энфиаджян прокомментировал скандал, устроенный на данном мероприятии представителями Азербайджана.
Согласно комментарию, который распространил помощник армянского депутата Ашот Андреасян, на заседании комиссии по правовым и политическим вопросам 1 декабря обсуждался вопрос религиозного экстремизма и терроризма.
«В ходе обсуждения делегат от Азербайджана, некто Гулиев, обратился к нам и обвинил в неких событиях 25-летней давности, в т.н. “оккупации 20%” их территорий и в ведении “террористической политики”.
Поскольку мой доклад предшествовал выступлению азербайджанского делегата, я не мог ответить, посему попросил у председательствующего право на голос в особом порядке.
Однако председатель также был азербайджанцем по национальности и, поняв, что я намерен ответить Гулиеву, право на выступление мне не предоставил.
Это было вчера, а сегодня я зарегистрировался на заседание комиссии по проблемам культуры, науки, социальных вопросов, чтобы представить исторические и правовые факты армянской стороны и выявить истинную суть дешевого голословного выступления азербайджанца.
Азербайджанский председатель публично, массово, на глазах представителей различных делегаций и международных СМИ, откровенно пристрастными методами попытался пресечь мою речь и поддержать своего соотечественника. Ситуация в этот момент резко обострилась. Если бы международные делегаты не вмешались в полемику, ситуация могла бы получить неожиданное развитие. Сошедшие с пути нравственности азербайджанцы не ожидали подобного противодействия.
Мы должны сорвать с них маску на виду международной общественности. Это надо делать из раза в раз, противодействуя в нужный момент, без эмоций и представляя реальность. Трещины во внешней политике Азербайджана разрастаются.