Քաղաքական 12:52 09/12/2016
Սումգայիթի զոհերի հարազատները մեր երկրում չունեն սոցիալական հատուկ պաշտպանվածություն. Լարիսա Ալավերդյան
Սումգայիթյան ողբերգական իրադարձությունների հետևանքով զոհված անձանց ընտանիքների անդամները Հայաստանում չունեն սոցիալական հատուկ պաշտպանվածություն։ Այդ մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնի» ասուլիսում հայտարարեց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը։
«Ես դրա մասին խոսում եմ 25 տարուց ոչ պակաս ու հերթական անգամ պատրաստվում ենք գործող վարչապետին նամակ ներկայացնել ու հանդես գալ նույն առաջարկությամբ։ Սումգայիթում կատարվածը իսկական ցեղասպանական ակտ էր ու այդ ժամանակ զոհվածներին դիտարկել որպես խուլիգանության հետևանքով մահացածներ, Հայաստանին պատիվ չի բերում», -հայտարարեց Ալավերդյանը՝ նկատելով, որ ապրիլյան իրադարձությունները ևս Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանական ակտի դրսևորում էին։
Իրավապաշտպանը նաև հիշեցրեց, որ այսօր աշխարհում առաջին անգամ նշվելու է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը: Այդ մասին բանաձևը, հիշեցնենք ընդունվել էր նախորդ տարի ՄԱԿ-ի ընդհանուր ժողովում։

Общество 20:44 09/12/2016 Армения
Лариса Алавердян готова просить премьера Армении Карена Карпетяна дать особый статус жертвам сумгаитской резни
В Армении члены семей жертв сумгаитской резни не обеспечены особой социальной защитой. Об этом заявила сегодня на пресс-конференции председатель общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен РА Лариса Алавердян.
«Я говорю об этом уже не менее 25 лет и в очередной раз готова направить действующему премьер-министру Армении Карену Карапетяну письмо, в котором представлю то же самое предложение. Сумгаитские погромы представляли собой настоящий геноцид, и рассматривать жертв данных событий в качестве погибших в результате хулиганства не приносит чести республике», – отметила Л. Алавердян.
При этом она подчеркнула, что военные действия в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. также являлись проявлением акта геноцида со стороны Азербайджана.
Отметим, в сентябре 2015 года Генеральная Ассамблея ООН, по инициативе Армении, своей резолюцией (A/RES/69/323) постановила провозгласить 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Настоящая резолюция нацелена на дополнение усилий Армении, направленных на стимулирование и консолидацию международной деятельности в борьбе против преступления геноцида.