Քաղաքական 11:12 09/12/2016 Հայաստան
Նալբանդյան. Երբ խոսքը հակամարտության գոտու մարդկանց անվտանգության մասին է, ճղճիմ սակարկությունը տեղին չէ
«Մենք համոզված ենք, որ ապրիլյան ագրեսիան մինչ օրս Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության գագաթնակետն էր, սակայն ոչ դրա ավարտը»:  Հայտարարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտգործնախարարների 23-րդ խորհրդում ունեցած իր ելույթում: Միջոցառմանը  մասնակցում են կազմակերպության անդամ 57 պետությունների և 11 գործընկեր երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ:
«Ադրբեջանը փութաջանորեն թաքցնում է ապրիլյան ագրեսիայի արդյունքում կրած իր ռազմական կորուստները` փորձելով արդարացնել իր արկածախնդրության բարձր գինը: Սակայն, անշուշտ, չի կարող թաքցնել այն փաստը, որ մարդկային կորուստների հետ մեկտեղ դրա զոհ է դարձել նաև խաղաղության գործընթացը»,-հայտարարել է  Նալբանդյանը:
Նա նշել է, որ ապրիլյան ագրեսայի հետևանքները հաղաթահարելու և խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով համանախագահ երկրները կազմակերպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ երկու գագաթաժողով` մայիսին Վիեննայում և հունիսին Սանկտ-Պետերբուրգում:
«Նախևառաջ, հրամայական է իրականացնել այն, ինչը շեշտվել էր ու ինչի շուրջ համաձայնություն էր ձեռք բերվել այդ գագաթաժողովների ընթացքում, այն է` հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորումը, հրադադարի 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի լիակատար իրականացումը, հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնումը:
Հայաստանը համաձայնել է առաջ շարժվել այս հիմքի վրա: Ադրբեջանը չի հարգում այդ պայմանավորվածությունները: Սկզբից ևեթ Բաքուն հրաժարվեց կյանքի կոչել հետաքննության մեխանիզմի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը: Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի դիտորդական առաքելության կարողությունների ընդլայնմանը, ապա Բաքուն փորձում է ոչ միայն խաթարել այդ առաջարկի իրականացումը, այլ անգամ խոչընդոտել հակամարտության գոտում վերջինիս կողմից ներկայումս իրականացվող գործողությունները՝ խախտելով առաքելությանը ԵԱՀԿ կողմից տրված մանդատը։ Ադրբեջանը ձգտում է բարդացնել դիտորդների աշխատանքը՝ փորձելով նրանց պահել հակամարտության գոտուց որքան հնարավոր է հեռու և նվազեցնել նրանց արագ արձագանքելու կարողությունը: ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ամրապնդումը ենթադրում է ոչ թե վերջինիս թիմի զուտ թվական աճ, այլ նրանց տեղակայում շփման գծի երկայնքով, իրականացվող դիտորդական առաքելությունների հաճախականության և արդյունավետության բարձրացում: Երբ խոսքը գնում է հակամարտության գոտում բնակվող մարդկանց անվտանգության մասին, ճղճիմ սակարկությունը տեղին չէ:
1994 և 1995թթ. զինադարարի համաձայնագրերի վավերականությունը կասկածի տակ դնելու Բաքվի փորձերը ձախողվեցին, քանի որ համանախագահ երկրները հստակորեն և վճռականորեն վերահաստատեցին, որ այս համաձայնագրերի դրույթներն անժամկետ են և դրանք պետք է խստորեն հարգվեն: Այս հակամարտության հիմքում ընկած է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ ուժի կիրառումը: Ուժ օգտագործելու շարունակական սպառնալիքները, և դրա կիրառումը ապրիլին, լուրջ վնաս հասցրեցին խաղաղության գործընթացին և մեծապես նպաստեցին ստատուս քվոյի պահպանմանը: Ուստի, ստատուս քվոյի հաղթահարումը նախ և առաջ պահանջում է հրաժարվել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից:
Երբ Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է Վիեննայում, Սանկտ-Պետերբուրգում, ինչպես նաև նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, ապա խաթարում է ոչ միայն դրանց իրագործումը, այլև վնասում է խաղաղության ողջ գործընթացը, քանի որ նպաստում է Բաքվի հետ ձեռք բերված որևէ պայմանավորվածություն երբևէ կյանքի կոչվելու հույսի նույնիսկ նշույլների վերացմանը։ Վստահության բացակայության ներկա պայմաններում համանախագահ երկրներն առավել հաստատակամ կերպով պետք է հետամուտ լինեն Ադրբեջանի կողմից իր հանձնառությունների կատարմանը: Այս համաձայնությունների բարեխիղճ և առանց նախապայմանների իրագործումը կարող է դուռ բացել վստահության վերահաստատման համար, ինչն առանցքային նախապայման է հիմնահարցի հանգուցալուծման համար՝ հիմնված միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության վրա։ Դրանք հակամարտության կարգավորման տարրերի հետ միասին համանախագահ երկրների կողմից շարունակաբար ներկայացվել են որպես միասնական անբաժանելի մեկ ամբողջություն»,-ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը:

Politics 13:20 09/12/2016
Constant profanation of the Co-Chairs’ efforts, attempts to do mediation shopping reveal Azerbaijan’s intentions to derail negotiations, FM Nalbandian says
Baku has been carefully hiding its military casualties of April aggression in an attempt to justify huge price of its adventurism but certainly it cannot hide the fact that together with human losses the peace process became its casualty, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated the at the 23rd OSCE Ministerial Council in Hamburg. The minister added that large scale military offensive of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh in April was the most dangerous escalation of the conflict since 1994 when trilateral cease-fire agreement was signed without time limitations between Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia,
In his speech FM Nalbandian pointed out that the Azerbaijani April aggression was accompanied by gross violations of the international humanitarian law in an apparent attempt to terrorize the people of Nagorno-Karabakh. The foreign minister exemplified despicable crimes and atrocities, including the beheadings, that were circulated in the Azerbaijani media in a self-congratulatory manner. The perpetrators were publically decorated by the authorities.
“The four-day military offensive in April was the culmination of longstanding policy pursued by Baku. Many factors clearly demonstrate that Azerbaijan has long before embarked on the path of hostilities,” Nalbandian stated.
FM declared that instead of preparing the population to peace, as the Co-Chairs of the Minsk group have been calling for, Baku has for years fueled anti-Armenian propaganda. Added to this ‘the skyrocketing accumulation of heavy weaponry in gross violation of international arms control agreements’ that have revealed Azerbaijan’s inclination to the military solution.
Finally, the minister reflected on Azerbaijani refusal to establish confidence building measures proposed by the Co-Chairs, such as the mechanism for investigating the cease-fire violations and the expansion of the OSCE monitoring capacities
“Azerbaijan has been striving to limit the international permanent presence in the conflict zone to keep its hands free for military operations,” Minister Nalbandian said, adding Armenia and Nagorno-Karabakh have always exerted efforts together with the Co-Chairs for the exclusively peaceful settlement to the conflict which is the fundamental difference between the Armenian and Azerbaijani positions.
The maximalist and uncompromising stance at the negotiation table, rejection of the proposals of the Co-Chair countries even at their final stages, like at Kazan summit in 2011, almost constant profanation of the Co-Chairs’ efforts and the attempts to do mediation shopping in other formats have been illustrative of Azerbaijan’s intentions to derail the negotiations and buy time to continue its military buildup. It does not come as a surprise that the Co-Chairs in their public statements called on Baku to reverse this stance,” Minister Nalbandian stated.