Քաղաքական 11:12 09/12/2016 Հայաստան
Նալբանդյան. Երբ խոսքը հակամարտության գոտու մարդկանց անվտանգության մասին է, ճղճիմ սակարկությունը տեղին չէ
«Մենք համոզված ենք, որ ապրիլյան ագրեսիան մինչ օրս Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության գագաթնակետն էր, սակայն ոչ դրա ավարտը»:  Հայտարարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտգործնախարարների 23-րդ խորհրդում ունեցած իր ելույթում: Միջոցառմանը  մասնակցում են կազմակերպության անդամ 57 պետությունների և 11 գործընկեր երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ:
«Ադրբեջանը փութաջանորեն թաքցնում է ապրիլյան ագրեսիայի արդյունքում կրած իր ռազմական կորուստները` փորձելով արդարացնել իր արկածախնդրության բարձր գինը: Սակայն, անշուշտ, չի կարող թաքցնել այն փաստը, որ մարդկային կորուստների հետ մեկտեղ դրա զոհ է դարձել նաև խաղաղության գործընթացը»,-հայտարարել է  Նալբանդյանը:
Նա նշել է, որ ապրիլյան ագրեսայի հետևանքները հաղաթահարելու և խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով համանախագահ երկրները կազմակերպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ երկու գագաթաժողով` մայիսին Վիեննայում և հունիսին Սանկտ-Պետերբուրգում:
«Նախևառաջ, հրամայական է իրականացնել այն, ինչը շեշտվել էր ու ինչի շուրջ համաձայնություն էր ձեռք բերվել այդ գագաթաժողովների ընթացքում, այն է` հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորումը, հրադադարի 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի լիակատար իրականացումը, հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնումը:
Հայաստանը համաձայնել է առաջ շարժվել այս հիմքի վրա: Ադրբեջանը չի հարգում այդ պայմանավորվածությունները: Սկզբից ևեթ Բաքուն հրաժարվեց կյանքի կոչել հետաքննության մեխանիզմի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը: Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի դիտորդական առաքելության կարողությունների ընդլայնմանը, ապա Բաքուն փորձում է ոչ միայն խաթարել այդ առաջարկի իրականացումը, այլ անգամ խոչընդոտել հակամարտության գոտում վերջինիս կողմից ներկայումս իրականացվող գործողությունները՝ խախտելով առաքելությանը ԵԱՀԿ կողմից տրված մանդատը։ Ադրբեջանը ձգտում է բարդացնել դիտորդների աշխատանքը՝ փորձելով նրանց պահել հակամարտության գոտուց որքան հնարավոր է հեռու և նվազեցնել նրանց արագ արձագանքելու կարողությունը: ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ամրապնդումը ենթադրում է ոչ թե վերջինիս թիմի զուտ թվական աճ, այլ նրանց տեղակայում շփման գծի երկայնքով, իրականացվող դիտորդական առաքելությունների հաճախականության և արդյունավետության բարձրացում: Երբ խոսքը գնում է հակամարտության գոտում բնակվող մարդկանց անվտանգության մասին, ճղճիմ սակարկությունը տեղին չէ:
1994 և 1995թթ. զինադարարի համաձայնագրերի վավերականությունը կասկածի տակ դնելու Բաքվի փորձերը ձախողվեցին, քանի որ համանախագահ երկրները հստակորեն և վճռականորեն վերահաստատեցին, որ այս համաձայնագրերի դրույթներն անժամկետ են և դրանք պետք է խստորեն հարգվեն: Այս հակամարտության հիմքում ընկած է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ ուժի կիրառումը: Ուժ օգտագործելու շարունակական սպառնալիքները, և դրա կիրառումը ապրիլին, լուրջ վնաս հասցրեցին խաղաղության գործընթացին և մեծապես նպաստեցին ստատուս քվոյի պահպանմանը: Ուստի, ստատուս քվոյի հաղթահարումը նախ և առաջ պահանջում է հրաժարվել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից:
Երբ Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է Վիեննայում, Սանկտ-Պետերբուրգում, ինչպես նաև նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, ապա խաթարում է ոչ միայն դրանց իրագործումը, այլև վնասում է խաղաղության ողջ գործընթացը, քանի որ նպաստում է Բաքվի հետ ձեռք բերված որևէ պայմանավորվածություն երբևէ կյանքի կոչվելու հույսի նույնիսկ նշույլների վերացմանը։ Վստահության բացակայության ներկա պայմաններում համանախագահ երկրներն առավել հաստատակամ կերպով պետք է հետամուտ լինեն Ադրբեջանի կողմից իր հանձնառությունների կատարմանը: Այս համաձայնությունների բարեխիղճ և առանց նախապայմանների իրագործումը կարող է դուռ բացել վստահության վերահաստատման համար, ինչն առանցքային նախապայման է հիմնահարցի հանգուցալուծման համար՝ հիմնված միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության վրա։ Դրանք հակամարտության կարգավորման տարրերի հետ միասին համանախագահ երկրների կողմից շարունակաբար ներկայացվել են որպես միասնական անբաժանելի մեկ ամբողջություն»,-ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը:

Политика 12:52 09/12/2016 В мире
Эдвард Налбандян: Когда речь идет о безопасности проживающих в зоне конфликта людей, пошлый торг здесь не уместен
Развязанная Азербайджаном в апреле сего года широкомасштабная агрессия против Нагорного Карабаха стала одним из самых опасных обострений конфликта после 1994 года, когда между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией было подписано трехстороннее бессрочное соглашение о прекращении огня. Об этом заявил 8 декабря министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в своей речи на 23-м заседании СМИД ОБСЕ в Гамбурге.
«Азербайджан старательно скрывает свои военные потери, понесенные в результате апрельской агрессии, пытаясь оправдать высокую цену за свой авантюризм. Однако, безусловно, Баку не может скрыть тот факт, что, наряду с человеческими потерями, жертвой его действий стал и мирный процесс», – сказал Налбандян.
Как передает пресс-служба МИД РА, министр Налбандян напомнил, что с целью создания благоприятных условий для преодоления последствий апрельской агрессии Азербайджана и продвижения мирного процесса страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ организовали 2 саммита с участием президентов Армении и Азербайджана – в мае в Вене и в июне в Санкт-Петербурге.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул необходимость реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, в частности неукоснительного соблюдения бессрочных трехсторонних соглашений 1994-1995 годов о прекращении огня, создания механизмов расследования инцидентов, расширения команды  личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Армения согласилась двигаться вперед на основе этих договоренностей. Азербайджан не уважает их. Баку изначально отказался претворять в жизнь договоренность о создании механизма расследования. Что касается расширения потенциала мониторинговой миссии команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, то Баку пытается не только помешать реализации данного предложения, но и воспрепятствовать деятельности наблюдателей в зоне конфликта», – сказал Налбандян.
«Азербайджан стремится затруднить работу наблюдателей, пытаясь держать их как можно дальше от зоны конфликта и минимизировать их возможности быстрого реагирования. Увеличение возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ предполагает не просто численное увеличение его команды, но и расширение их присутствия на линии соприкосновения, учащение мониторингов и повышение эффективности. Когда речь идет о безопасности проживающих в зоне конфликта людей, пошлый торг здесь не уместен», – подчеркнул Налбандян.
«Попытки Баку поставить под сомнение действительность соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов потерпели провал, поскольку страны-сопредседатели четко и решительно подтвердили, что положения этих соглашений являются бессрочными и должны неукоснительно соблюдаться. В основе этого конфликта лежит применение силы против права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. Постоянные угрозы применения силы и ее применение в апреле сего года нанесли серьезный ущерб мирному процессу и значительно способствовали сохранению статус-кво. Посему, преодоление статус-кво, прежде всего, требует отказа от применения силы или угрозы ее применения», – отметил глава МИД Армении.
По словам Э.Налбандяна, упорный отказ Баку от выполнения достигнутых в Вене, Санкт-Петербурге и ранее договоренностей мешает не только их реализации, но и наносит ущерб всему мирному процессу.
«В существующих условиях отсутствия доверия страны-сопредседатели должны быть последовательны в вопросе выполнения Азербайджаном своих обязательств. Добросовестное выполнение данных договоренностей, без предусловий, может открыть дверь к доверию, что является ключевым условием для урегулирования проблемы – на основе трех принципов международного права: неприменение силы или угрозы силой, равноправие и самоопределение народов, территориальная целостность», – отметил министр иностранных дел Армении.
По словам Налбандяна, эти принципы, наряду с дополнительными элементами урегулирования, всегда представлялись странами-сопредседателями как единое, неделимое целое.