Քաղաքական 10:47 10/01/2017
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ ռուսաստանցի Իգոր Պոպովը, ֆրանսիացի Ստեֆան Վիսկոնտին և ամերիկացի Ռիչարդ Հոգլանդը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ դեկտեմբերի 29-ին  Տավուշում տեղի ունեցած դիվերսիոն ներթափանցման փորձի կապակցությամբ:
Համանախագահների հայտարարության մեջ ասված է.
«Բաքուն և Երևանը շարունակում են միմյանց մեղադրել 2016-ի դեկտեմբերի 29-ին Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տեղի ունեցած ներթափանցման փորձի համար, որի հետևանքով զոհեր են եղել: Հայկական զինված ուժերը դեռևս իրենց մոտ են պահում ադրբեջանցի սպանված զինծառայողի մարմինը:
Հրադադարի ռեժիմի խախտումներն անթույլատրելի են և հակասում են կողմերի՝ ուժ չկիրառելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններին:
Համանախագահները կոչ են անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին խստորեն պահպանել Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում 2016-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝  հնարավորինս կարճ ժամանակահատված ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը:
Համանախագահները կոչ են անում անհապաղ վերադարձնել ադրբեջանցի զինծառայողի մարմինը, ինչպես սահմանում է 2010-ին Աստրախանի գագաթաժողովում ձեռք բերված համաձայնագիրը, խստորեն հետևելով խնդրի մարդասիրական կողմին: Կոչ ենք անում կողմերին վերջ տալ փոխադարձ մեղադրանքներին և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը իրավիճակի հիմնավոր կայունացման համար:
Համանախագահները ցավակցում են զոհված զինծառայողների ընտանիքներին և բոլոր հայաստանցիներին ու ադրբեջանցիներին, ում համար  նոր տարվա հույսերը մթագնեցին անտեղի կորուստների հետևանքով»:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, որը ձախողվել էր՝ հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում:
ՊՆ-ն հայտարարեց, որ Հայաստանի Զինված ուժերի տրամադրության տակ առկա են անհերքելի ապացույցներ՝ ադրբեջանական կողմի նախահարձակ լինելու վերաբերյալ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը սադրանքի ընթացքում կորուստներ է տվել: ՀՀ զինծառայողները սպանվել են իրենց ծառայության վայրում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատեց  նաև իր դիրքորոշումը միջազգային հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ նման սադրանքները կանխելու և զինադադարի` միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունների անշեղ կատարման վերահսկելիությունն ապահովելու նպատակով:

Co-Chairs of the OSCE Minsk Group Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States have released a joint statement on the sabotage infiltration attempt on the Armenian-Azerbaijani border in Tavush Region.
The statement is as follows:
“Baku and Yerevan continue to accuse each other of a December 29, 2016 attempted incursion on the Armenian-Azerbaijani border resulting in casualties. Armenian Armed Forces are still holding the body of an Azerbaijan serviceman killed in the fighting.
Violations of the ceasefire are unacceptable and are contrary to the acknowledged commitments of the Parties, who bear full responsibility, not to use force.
The Co-Chairs urge the leaders of Armenia and Azerbaijan to strictly observe the agreements reached during summits in Vienna and St. Petersburg in 2016, including obligations to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism. The Co-Chairs also urge the return, without delay, of human remains, in accord with the agreements of the Astrakhan Summit of 2010, bearing in mind the exclusively humanitarian nature of this issue. We call upon the Parties to cease mutual accusations and undertake all necessary measures to stabilize the situation on the ground.
The Co-Chairs extend their condolences to the families of the fallen soldiers and to all Armenians and Azerbaijanis for whom hopes for the New Year have been darkened with the grief of senseless loss.”
Notably in the morning of 29 December the Azerbaijani armed forces launched a sabotage infiltration attempt in the direction of the Armenian posts located south-east from Chinari village of Armenia’s Tavush region. The subversive attack was stopped due to the measures taken by the Armenian armed forces.
The Defense Ministry of Armenia has confirmed that the Defense Army possesses undeniable evidence on the fact that it was the Azerbaijani side who initiated the sabotage infiltration attempt. The ministry has officially announced that it has suffered losses as a result of the Azerbaijani provocation. The Armenian servicemen were killed while fulfilling their military service.
The RA Ministry of Defense also reaffirmed its position towards the necessity of the introduction of international investigative mechanisms aimed at preventing such provocations and ensuring the supervision over the strict observation of the ceasefire agreements reached at the international level.