Քաղաքական 14:07 10/01/2017 Հայաստան
«Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ լուրջ փոփոխություն 2016-ի ընթացքում տեղի չի ունեցել»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն արդեն մի քանի տարի է չեն  զբաղվում հակամարտության կարգավորմամբ. «Հասկանալի է, որ այս էտապում  հնարավոր չէ հասնել հիմնախնդրի կարգավորմանը, քանի որ կողմերի դիրքորոշումներն այնքան հեռու են իրարից, որ դրանք համատեղելը բավականին բարդ է: Միջազգային հանրությունը, ով զբաղվում է այս հիմնախնդրով, վաղուց զբաղված է ոչ թե կարգավորման փորձերով, այլ փորձում է նվազագույնի հասցնել բռնությունը, բռնության մակարդակը պահել ինչ-որ շրջանակում: Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի որդեգրած դիրքորոշմամբ անել այնպես, որ ընդհանրապես բռնություն չլինի, բավականին բարդ է»:
Ինչ վերաբերում է ապրիլյան իրադարձություններին, քաղաքագետն ասաց, թեև էսկալացիան իր չափերով նախորդներից  մեծ էր, բայց նոր ֆենոմեն չէր:
«Վերջին մի քանի տարիներին Ադրբեջանն անընդհատ բարձրացնում էր ռազական գործողությունների աստիճանը: 7-8 տարի առաջ ժամանակ առ ժամանակ կրակում էին դիպուկահար հրացաններից, այնուհետև եղան դիվերոսին խմբերի հարձակումներ: Այսինքն ամեն ինչ հաշվարկված է, ստրատեգիա է, ոչ թե ուղղակի պատահականություն: Այդ իմաստով ապրիլյան էսկալացիան բավականին տրամաբանական էր»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա ազդելու երկու միջոց ունի Ադրբեջանը, առաջին՝ բառեր, այսինքն պրոպագանդիստական աշխատանքները, լոբբինգը տարբեր միջազգային կառույցներում, սակայն այս միջոցն Ադրբեջանին չի օգնում, երկրորդ՝ կրակել ու այդպես հրավիրել միջազգային հանրության ուշադրությունը ղարաբաղյան հակամարտության վրա:
«Այս պատճառով է լինում այն, ինչ լինում է: Դրա համար ենթադրում եմ, որ շատ բարդ է պատկերացնել, որ իրավիճակը կարող է կտրուկ փոխվել»,- հավելեց նա:
Ա. Իսկանդարյանն ասաց, որ հաճախ է հնչում հարց, թե կլինեն նոր «ապրիլներ»: Նրա խոսքով, կախված է նավթի գնից. «Ապրիլին Ադրբեջանը շատ միջոցներ է վատնել: Վերջին մի քանի տարում Ադրբեջանը սպառազինությունների վրա մոտ 20 միլիարդ դոլար է ծախսել»:
Խոսելով դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերի ձեռնարկած  դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ ՀԱՊԿ, Մինսկի խմբի հայտարարությունների մասին, քաղաքագետն ասաց, որ ՀԱՊԿ հայտարարությունը  Ադրբեջանի վրա ազդելու էլեմենտներից մեկն էր, նաև հիշեցում Ադրբեջանին, որ չի պահում պայմանավորվածությունները, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանը պետք չէ լուրջ նշանակություն տալ:

16:18 10/01/2017 Armenia
No significant changes were recorded in the Nagorno Karabakh (NK) conflict settlement in 2016, Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan told reporters on Tuesday at a press conference in Yerevan, arguing the OSCE Minsk Group mediators have not been engaged with the conflict settlement over the past years.
“Understandably, it remains impossible to reach a settlement at this stage with parties so distant in their approaches, that seems immensely complex to reconcile them. The international community dealing with the conflict resolution has long been engaged with not resolving the conflict but rather trying to minimize the violence and keep it within certain limits. Apparently, excluding violence appears to be quite complex given the adopted policy of Azerbaijan,” Iskandaryan maintained.
The political scientist next suggested the April escalation of the last year came not as new phenomenon, though with a greater scale.
“Over the past few years Azerbaijan has repeatedly increased the scale of military actions. Firing from sniper rifles were common some 7-8 years ago, then sabotage infiltration attempts followed. Everything seems to have been calculated, which means we deal with a strategy not a coincidence. In this regard the April escalation was a logical outcome,” Iskandaryan stressed.
The speaker pointed out Azerbaijan has two means to affect the current situation around the conflict.  The first measure is the words, specifically the propaganda and active lobbying in the international structures, that has turned to have been ineffective. The second mean is shooting and thus drawing the international community’s attention to the conflict.
Expanding on the possibility of new April wars, Iskandaryan condition it with the oil prices. “Azerbaijan spent much resources during April. Over the past years the country has spent USD20 billion for acquiring weapons,” explained the political scientist.
Reflecting on CSTO and OSCE Minsk Group statements regarding the December 29 sabotage infiltration attempt of the Azerbaijani forces across the state border of Republic of Armenia near Chinari village, Iskandaryan noted CSTO statement came as an element of influence over Azerbaijan, while suggesting to pay no much attention to the Minsk Group statement.