Քաղաքական 14:07 10/01/2017 Հայաստան
«Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ լուրջ փոփոխություն 2016-ի ընթացքում տեղի չի ունեցել»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն արդեն մի քանի տարի է չեն  զբաղվում հակամարտության կարգավորմամբ. «Հասկանալի է, որ այս էտապում  հնարավոր չէ հասնել հիմնախնդրի կարգավորմանը, քանի որ կողմերի դիրքորոշումներն այնքան հեռու են իրարից, որ դրանք համատեղելը բավականին բարդ է: Միջազգային հանրությունը, ով զբաղվում է այս հիմնախնդրով, վաղուց զբաղված է ոչ թե կարգավորման փորձերով, այլ փորձում է նվազագույնի հասցնել բռնությունը, բռնության մակարդակը պահել ինչ-որ շրջանակում: Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի որդեգրած դիրքորոշմամբ անել այնպես, որ ընդհանրապես բռնություն չլինի, բավականին բարդ է»:
Ինչ վերաբերում է ապրիլյան իրադարձություններին, քաղաքագետն ասաց, թեև էսկալացիան իր չափերով նախորդներից  մեծ էր, բայց նոր ֆենոմեն չէր:
«Վերջին մի քանի տարիներին Ադրբեջանն անընդհատ բարձրացնում էր ռազական գործողությունների աստիճանը: 7-8 տարի առաջ ժամանակ առ ժամանակ կրակում էին դիպուկահար հրացաններից, այնուհետև եղան դիվերոսին խմբերի հարձակումներ: Այսինքն ամեն ինչ հաշվարկված է, ստրատեգիա է, ոչ թե ուղղակի պատահականություն: Այդ իմաստով ապրիլյան էսկալացիան բավականին տրամաբանական էր»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա ազդելու երկու միջոց ունի Ադրբեջանը, առաջին՝ բառեր, այսինքն պրոպագանդիստական աշխատանքները, լոբբինգը տարբեր միջազգային կառույցներում, սակայն այս միջոցն Ադրբեջանին չի օգնում, երկրորդ՝ կրակել ու այդպես հրավիրել միջազգային հանրության ուշադրությունը ղարաբաղյան հակամարտության վրա:
«Այս պատճառով է լինում այն, ինչ լինում է: Դրա համար ենթադրում եմ, որ շատ բարդ է պատկերացնել, որ իրավիճակը կարող է կտրուկ փոխվել»,- հավելեց նա:
Ա. Իսկանդարյանն ասաց, որ հաճախ է հնչում հարց, թե կլինեն նոր «ապրիլներ»: Նրա խոսքով, կախված է նավթի գնից. «Ապրիլին Ադրբեջանը շատ միջոցներ է վատնել: Վերջին մի քանի տարում Ադրբեջանը սպառազինությունների վրա մոտ 20 միլիարդ դոլար է ծախսել»:
Խոսելով դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերի ձեռնարկած  դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ ՀԱՊԿ, Մինսկի խմբի հայտարարությունների մասին, քաղաքագետն ասաց, որ ՀԱՊԿ հայտարարությունը  Ադրբեջանի վրա ազդելու էլեմենտներից մեկն էր, նաև հիշեցում Ադրբեջանին, որ չի պահում պայմանավորվածությունները, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանը պետք չէ լուրջ նշանակություն տալ:

Политика 15:56 10/01/2017 Армения
Александр Искандарян: Понятно, что на данном этапе невозможно достичь урегулирования карабахской проблемы
В процессе урегулирования карабахского конфликта каких-либо серьезных изменений в минувшем 2016 году не произошло. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Понятно, что на данном этапе невозможно достичь урегулирования проблемы, поскольку позиции сторон столь далеки друг от друга, что их совмещение является достаточно сложным.
Международное сообщество, которое занимается данной проблемой, уже давно занято не попытками урегулирования, а сведением к минимуму насилия, сохранением уровня насилия в каких-то рамках. Понятно, что в условиях существующей позиции Азербайджана добиться исключения насилия трудно», – сказал политолог.
Что же касается событий в зоне карабахского конфликта, имевших место в апреле 2016 года, Александр Искандарян указал, что эскалация хотя и своими размерами превосходила предыдущие, но это не стало новым феноменом.
«В последние несколько лет Азербайджан постоянно повышает градус военных действий. 7-8 лет назад время от времени азербайджанская сторона стреляла из снайперских винтовок, затем начались атаки диверсионных групп. То есть все рассчитано, это стратегия, а не просто случайность. В этом смысле апрельская агрессия является логичной», – сказал Александр Искандарян.
По его словам, на сложившуюся вокруг карабахской проблемы ситуацию Азербайджан пытается  повлиять двумя методами: первый – пропагандистские работы, лоббинг в международных структурах, хотя это средство Азербайджану не помогает; второй – стрелять, таким образом привлекая внимание международного сообщества к карабахскому конфликту.
«Именно по этой причине происходит то, что происходит. Поэтому предполагаю, что трудно представить резкого изменения ситуации», – добавил политолог.
По словам Искандаряна, часто звучит вопрос относительно возможности повтора апрельских событий. Как указал политолог, все зависит от цен на нефть. «В апреле Азербайджан истратил много средств. А за последние несколько лет Азербайджан потратил на вооружение порядка 20 млрд. долларов», – сказал он.
Коснулся политолог и заявлений ОДКБ, сопредседателей Минской группы ОБСЕ относительно попытки диверсионного проникновения, предпринятой ВС Азербайджана 29 декабря 2016 года на участке армяно-азербайджанской государственной границы.
Как отметил Александр Искандарян, заявление ОДКБ – один из элементов влияния на Азербайджан, а также напоминание, что Баку не соблюдает договоренностей. Заявлению же сопредседателей МГ ОБСЕ, по его словам, не стоит придавать серьезного значения.
Как сообщил ранее пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, рано утром четверга, 29 декабря, на участке армяно-азербайджанской государственной границы, к юго-востоку от села Чинари Тавушской области Армении, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. «Подразделения ВС РА нейтрализовали наступательные действия азербайджанских войск, противник был отброшен назад, с азербайджанской стороны есть погибшие и раненые, в том числе и на участке армянских боевых позиций. К сожалению, в ходе боевых действий армянская сторона также понесла потери. Во время боев в защиту государственной границы РА погибли старший лейтенант Шаварш Меликсетович Меликян, рядовые Эдгар Григорович Нараян и Эрик Гарикович Абовян», – говорилось в сообщении Минобороны Армении.