Քաղաքական 16:40 12/01/2017 Աշխարհում
Թուրքիայում ՌԴ դեսպանի մարդասպան Մեվլյուք Մերթ Ալտինթաշին, որի մարմինը հարազատները հրաժարվել են վերցնել դիահերձարանից, կհուղարկավորվի անանուն անանուն գերեզմանոցում,-գրում է «Ռիա նովոստի»-ն:
Նրա մարմնից հրաժարվելու մասին հայտնել էր քույրը: Տեղական օրենքներով՝ հարազատները կարող էին վերցնել մարմինը 15 օրվա ընթացքում, իսկ այն դիահերձանում է արդեն 24 օր:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ներկա պահին հուղարկավորման հետ կապված ընթացակարգային հարցեր են լուծվում:
Հիշեցնենք՝ Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի նկատմամբ հարձակումը տեղի էր ունեցել դեկտեմբերի 19-ին, Անկարայում: Ցուցահանդեսի ժամանակ ունեցած ելույթի ընթացքում դեսպանի վրա երիտասարդը հարձակվել էր թիկունքից և կրակել նրա վրա: Այնուհետև մի քանի անգամ կրակել էր գետնին ընկած դեսպանի վրա: Դիվանագետը ստացած վնասվածքներից հիվանդանոցի ճանապարհին մահացել էր:
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «միջազգային ահաբեկչական ակտ» հոդվածով: Անկարայի փողոցը, որտեղ գտնվում է ՌԴ դեսպանատունը անվանակոչվել է Անդրեյ Կառլովի անունով:

Общество 18:21 12/01/2017 Регион
Убийца посла России в Турции Мевлют Мерт Алтынташ, тело которого отказались забирать из морга его родственники, будет похоронен на безымянном кладбище. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
Ранее об отказе семьи забрать тело преступника заявила его сестра. По местным законам, родные могли забрать тело в течение 15 дней, тогда как оно находится в морге уже 24 дня.
Согласно информации, в настоящее время решаются процедурные вопросы, связанные с похоронами. После того, как все формальности будут улажены, тело террориста передадут местным властям для захоронения на безымянном кладбище.
РИА Новости напоминает, российский посол Андрей Карлов был застрелен 19 декабря во время выступления на открытии фотовыставки в Анкаре. Нападение совершил молодой полицейский Мевлют Мерт Алтынташ, преступника сразу ликвидировали местные силы безопасности. В МИД России квалифицировали происшедшее как теракт. Следственный комитет России возбудил уголовное дело по статье «акт международного терроризма». Решением властей Анкары улице, на которой расположено российское посольство, присвоено имя Андрея Карлова.