Հասարակություն 13:30 13/01/2017 Աշխարհում
Պետության հաշվին գործուղումների ժամանակ անձնական հարցերով զբաղվելու պատճառով ավստրալիացի նախարարը հրաժարական է տվել
Ավստրալիայի  առողջապահության և սպորտի նախարար Սյուզան Լին մի քանի գործուղումներ է ունեցել, որոնց ընթացքում, ինչպես պարզվել է, նա զբաղվել է ոչ թե պետական գործերով, այլ Քվինսլանդ նահանգի Գոլդ-Կոստ հանգստավայրում անշարժ գույքի որոնումներով:  Բի-Բի-Սի-ն գրում է, որ դրա շուրջ բռնկված սկանդալի պատճառով նա հրաժարական է տվել:
Երկրի վարչապետն այսօր հայտարարել է, որ ընդունել է Լիի հրաժարականը:
«Ավստրալացիներն իրավունք ունեն հուսալ, որ քաղաքական գործիչները խնայողաբար են օգտագործում հարկատուների գումարները և ցանկացած ժամանակ երաշխավորում են, որ իրենց աշխատանքային ծախսերն արդյունավետ են, իսկ պետական ռեսուրսները օգտագործում են էթիկայի նորմերին համապատասխան»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նմանատիպ սկանդալ վերջին տարիներին մի քանի անգամ արդեն ծագել է Ավստրալիայում: Այդ իսկ պատճառով վարչապետը որոշել է ստեղծել անկախ մարմին, որը պետք է հետևի խորհրդարանականների ծախսերին:
Սյուզան Լին ասել է, որ նախապես չէր ծրագրել հանգստավայրում ձեռք բերել անշարժ գույք, երբ 2015 թ. մայիսին պատրաստվել էր գործուղման: Բայց այցի ընթացքում նա որոշել է 795 հազար ավստրալիական դոլարի (585 հազար ԱՄՆ դոլար) ներդրումային նպատակով գործարք կատարել: Իր հրաժարականի դիմումում Լին ընդգծել է, որ փորձել է հետևել  կանոններին և բարոյական չափանիշներին: Բայց և այնպես նա որոշել է հեռանալ պաշտոնից, քանի որ սկանդալը հարված է հասցրել կառավարությանն ու հասարակության շրջանում դժգոհություն առաջացրել:

Политика 13:53 13/01/2017 В мире
Министр здравоохранения и спорта Австралии Сьюзан Ли совершила несколько служебных поездок, в ходе которых, как выяснилось, она занималась не государственными делами, а поисками недвижимости на курорте Голд-Кост в штате Квинсленд. Это стоило ей должности. В результате разгоревшегося скандала она ушла в отставку. Информацию передает BBC.
Премьер-министр Малколм Тернбулл в пятницу заявил, что принял отставку Ли.
«Австралийцы вправе рассчитывать на то, что политики бережно тратят деньги налогоплательщиков и в любое время гарантируют, что их рабочие расходы эффективны, а государственные ресурс используются этично», – сказал глава австралийского правительства.
Подобные скандалы не раз случались в Австралии в последние годы. Поэтому премьер Австралии решил создать независимый орган, который должен наблюдать за расходами парламентариев.
Сама Сьюзан Ли говорила, что не планировала заранее приобретение недвижимости на курорте, когда собиралась в поездку в мае 2015 года. В итоге она решила совершить сделку в инвестиционных целях на сумму 795 тыс. австралийских долларов (585 тыс. долларов США).
В своем заявлении об отставке Ли подчеркнула, что старалась дотошно следовать правилам и этическим нормам. Тем не менее, она решила уйти, поскольку скандал ударил по правительству и вызвал раздражение в обществе.