Քաղաքական 11:55 18/01/2017 Հայաստան
Դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղում պետական սահմանին տեղի ունեցած հակառակորդի դիվերսիոն փորձից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք առաքելությունը պարզել է, որ ՀՀ զինված ուժերի կողմից բացառվել է որևէ վտանգ հակառակորդի նկատմամբ։ Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, փաստահավաք առաքելությունն իրականացվել է բաց ռեսուրսների հիման վրա։ Նշենք, որ փաստահավաք առաքելությունն իրականացվել է դեկտեմբերի 29-30-ին, ինչպես նաև տոնական օրերին։
«Միջադեպը, որից սկսեց, երեք հայ զինծառայողների կյանքից զրկելն էր, և այդ առումով մեր փաստահավաք աշխատանքները ցույց տվեցին, որ հայ զինծառայողներին կյանքից զրկելը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ մեր զինծառայողների կողմից հակառակ կողմին վնաս հասցնելու որևէ վտանգ չի եղել», -հայտարարեց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 29-ին ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել էին դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, որը ձախողվել էր՝ հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում: Դիվերսիոն փորձի հետևանքով հայկական զինված ուժերի 2 զինծառայող և մեկ սպա էր սպանվել: Նրանք սպանվել էին իրենց ծառայության վայրում Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունը  հայտարարեց, որ Հայաստանի Զինված ուժերի տրամադրության տակ առկա են անհերքելի ապացույցներ՝ ադրբեջանական կողմի նախահարձակ լինելու վերաբերյալ: Այդ ժամանակ մարտական հենակետում հայտնաբերվել էր ադրբեջանցի զինծառայողի դի:

Право 12:58 18/01/2017 Армения
Омбудсмен Армении: ВС Азербайджана предприняли диверсию близ села Чинари при абсолютном отсутствии угроз с армянской стороны
Осуществленная офисом Защитника прав человека Армении после предпринятой ВС Азербайджана утром 29 декабря 2016 года попытки диверсионного проникновения на участке госграницы к юго-востоку от села Чинари Тавушской области РА работа по сбору фактов показала: со стороны ВС РА не существовало абсолютно никакой угрозы для противника. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
По его словам, работа по сбору фактов осуществлялась на основе открытых ресурсов в период с 29 по 30 декабря 2016 года, а также в праздничные дни.
Как сообщил ранее пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, рано утром 29 декабря 2016 года на участке армяно-азербайджанской государственной границы, к юго-востоку от села Чинари Тавушской области Армении, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. «Подразделения ВС РА нейтрализовали наступательные действия азербайджанских войск, противник был отброшен назад, с азербайджанской стороны есть погибшие и раненые, в том числе и на участке армянских боевых позиций. К сожалению, в ходе боевых действий армянская сторона также понесла потери. Во время боев в защиту государственной границы РА погибли старший лейтенант Шаварш Меликсетович Меликян, рядовые Эдгар Григорович Нараян и Эрик Гарикович Абовян», – говорилось в сообщении Минобороны Армении.