Հասարակություն 11:05 19/01/2017 Աշխարհում
Իտալիայի Մարկեի տարածաշրջանի իշխանությունները հայտարարել են հունվարի 18-ին տեղի ունեցած ﬕ շարք ստորգետնյա ցնցուﬓերի «աղետալի» հետևանքների մասին և խնդրել են օգնություն տրամադրել:
BBC-ի ռուսական ծառայությունը գրում է, որ չորեքշաբթի առավոտյան Իտալիայի Լացիոյի, Աբրուցոյի և Մարկեի մարզերում ﬕ քանի ժամվա ընթացքում տեղի են ունեցել ավելի քան 5 մագնիտուդով չորս ուժգին երկրաշարժեր, որոնք առաջացրել են ձնակույտեր և սողանքներ:
Երկրաշարժի հետևանքով հազարավոր ընտանիքներ Մարկեի մարզում ﬓացել են առանց էլեկտրականության, ևս ﬕ քանի գյուղերի բնակիչներ կտրված են ﬓացել արտաքին աշխարհից:
Աբրուցոյի մարզում երկրաշարժի զոհ է դարձել 83-ամյա տղամարդ, ում գտել են Տերամո քաղաքում իր տան ավերակների տակ: Եվս ﬔկ մարդ անհայտ կորած է համարվում այն բանից հետո, երբ հայտնվել է ձնակույտի տակ:
Ստորգետնյա ցնցուﬓերն զգացվել են նաև Լացիոյի տարածաշրջանում, այդ թվում նաև Հռոմում, որտեղ դադարեցվել է ﬔտրոյի աշխատանքը:

Society 12:18 19/01/2017 World
The president of Italy's Marche region has talked of a "catastrophe" and appealed for aid as four quakes above magnitude 5 struck in one day, BBC reports.
Luca Ceriscioli said quakes and snow had caused landslides and thousands of families were suffering power cuts, with some villages left isolated.
In Teramo, Abruzzo, a man of 83 was found dead in the rubble of his barn which had collapsed, while in Ortolano, also in Abruzzo, a man was swept away by an avalanche, Italy's Ansa news agency reports.
The Italian Institute of Geophysics and Volcanology said it had recorded "some 200" tremors above magnitude 2 on Wednesday in Abruzzo and Lazio.
At 14:33, a fourth quake measuring 5.1 occurred, the institute says.
Schools have been evacuated in the areas worst affected while in Rome, the underground system was shut as a safety precaution.