Քաղաքական 16:03 21/01/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 21-ին մասնակցել է պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին` նվիրված 2016թ. արդյունքների ամփոփմանը և 2017թ. անելիքներին:
Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է բանակաշինության գործընթացին, նշել ձեռքբերումներն ու առկա խնդիրները՝ 2016 թվականին իրականացված աշխատանքները ընդհանուր առմամբ  գնահատելով  բավարար:
Նախագահի բնութագրմամբ՝ 2016 թվականը ռազմաքաղաքական առումով եղել է շատ բարդ և մեր ժողովրդի պատմության մեջ է մտել որպես Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի տարի:
«Այս պատերազմը ակնհայտորեն վեր հանեց ինչպես մի շարք հիմնարար զարգացումներ ռազմաքաղաքական և բարոյահոգեբանական հարթություններում, այնպես էլ մեր անելիքները և անհրաժեշտ  քայլերի իրականացումը նոր մարտահրավերներին արդյունավետորեն դիմակայելու համար»,- ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը նշել է, որ ապրիլյան դեպքերը ցույց տվեցին մեր պաշտպանության բանակի բարձր մարտունակությունը, հայրենիքի անկախությունը, ազատությունն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու մեր ժողովրդի,  ողջ հայության վճռականությունը, օրհասական պահերին միավորվելու ունակությունը և այն, որ Արցախի դեմ ցանկացած ագրեսիա հայության համար դիտարկվում է որպես հայրենական պատերազմ:
Երկրի ղեկավարը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարին ու բանակի բարձրագույն սպայական անձնակազմին` զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ:
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Politics 16:24 21/01/2017 NKR
Artsakh President: Any aggression against Artsakh is perceived by the Armenian people as a patriotic war
April developments showed our Defense Army's high combat readiness, determination of our people and the entire Armenian nation to defend the Motherland's independence, freedom and dignity, ability to unite in critical moments, Artsakh President Bako Sahakyan stated on Saturday, adding the fact that “any aggression against Artsakh is perceived by the Armenian people as a patriotic war.”
According to the report by the President’s Office Information Department, Bako Sahakyan’s comments came at the meeting of the Defense Army's Military Council devoted to summing up the results of 2016 and action plans for 2017.
In his speech the President Sahakyan touched upon the army-building process, mentioned accomplishments and existing issues, assessing the activities carried out in 2016 as a whole satisfactory.
According to the President, 2016 was a hard year from the military-political point of view and went down in the history of our people as the year of the Four Day April War. "This war has evidently revealed a number of fundamental developments in military-political and psychological dimensions as well tasks to be carried out and necessary steps to be implemented for facing new challenges", underlined Bako Sahakyan.
According to the release, the Head of the State gave concrete instructions to the defense minister and supreme command staff of the Army for proper solution of the problems the armed forces faced. Head of the General Staff of the Republic of Armenia's Armed Forces Movses Hakobyan and other officials partook at the meeting.