Սպորտ 15:55 01/02/2017 Հայաստան
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը հանդիպել է Հայաստանի սպորտային պարերի ֆեդերացիայի անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սպորտային պարերի զարգացման, մասսայականացման և այս մարզաձևով զբաղվողների թվաքականի ավելացման հետ կապված հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության լրատվության բաժինը:
«Այս մարզաձևը կարևոր է երկու առումով, նախ՝ որպես բարձրագույն նվաճումների սպորտ և, իհարկե, որպես մասսայական սպորտ: Մեր նախարարությունն իր հնարավորության սահմաններում կաջակցի այս գեղեցիկ մարզաձևի զարգացմանը: Սպորտային պարերը ոչ միայն կոփում են մարզիկների մարմինը, այլ նաև զարգացնում են նրանց գեղագիտական և երաժշտական ճաշակը»,- ասել է նախարարը:
Հայաստանի սպորտային պարերի ֆեդերացիայի նախագահ Գևորգ Մարկոսյանը նախարարին ներկայացրել է սպորտային պարերի 2017 թ. ՀՀ առաջնության, աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների, ինչպես նաև տարվա ընթացքում կայանալիք միջազգային մրցումների ժամանակացույցը: Ֆեդերացիայի նախագահի խոսքերով՝ Հայաստանում այս մարզաձևով զբաղվում են տարբեր տարիքային խմբերի շուրջ 3000 մարզիկներ: Ֆեդերացիան մասնաճյուղեր ունի ՀՀ Երևան, Վանաձոր, Աբովյան, Էջմիածին, Չարենցավան և Եղվարդ քաղաքներում:
«Երևանում գործում են 30-ից ավելի խմբակներ: Նախատեսում ենք մասնաճյուղեր բացել նաև Գյումրի, Արմավիր և Գավառ քաղաքներում»,- տեղեկացրել է Գ. Մարկոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև միջազգային փորձի ուսումնասիրման և մեր երկրում դրա կիրառման անհրաժեշտությանը: Նախարար Ռոստոմյանը խնդրել է ներկայացնել միջազգային հեղինակավոր և փորձառու այն մարզչին, որին ֆեդերացիան նպատակահարմար է համարում հրավիրել Հայաստան՝ մարզչական սեմինար կազմակերպելու համար:
«Իսկ ես կփորձեմ աջակցել ձեզ՝ այդ մարզչի այցելությունը կազմակերպելու հարցում»,- խոստացել է Ռոստոմյանը:

Общество 20:02 01/02/2017 Армения
Министр спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомян встретился с представителями Федерации спортивных танцев Армении. Как передает пресс-служба ведомства, в ходе встречи обсуждались вопросы развития спортивных танцев и их популяризации.
«Этот вид спорта важен с двух точек зрения: во-первых, как спорт высоких достижений и, конечно, как массовый спорт. Наше министерство по мере своих возможностей окажет поддержку этому замечательному виду спорта. Спортивные танцы не только физически укрепляют спортсменов, но и развивают их художественный и музыкальный вкус», отметил министр.
Президент Федерации спортивных танцев Армении Геворг Маркосян представил график проведения в 2017 г. по данному виду спорта чемпионатов мира и Европы, в том числе, предстоящих международных соревнований.
По словам президента федерации, в Армении около 3000 тысяч человек разной возрастной группы занимаются спортивными танцами.
«В Ереване действует более 30 кружков. Планируем открыть также филиалы в Гюмри, Армавире и Гаваре», – сказал он, добавив, что в настоящее время федерация имеет филиалы в Ванадзоре, Абовяне, Эджмиацине, Чаренцаване и Егварде.
В ходе встречи также обсуждались вопросы, связанные с изучением международного опыта и необходимости его применения в Армении. Министр Г. Ростомян попросил представить кандидатуру известного и опытного тренера по спортивным танцам, которого можно будет пригласить в Армению для проведения спортивных семинаров.