Քաղաքական 12:45 06/02/2017 Հայաստան
Այսօր մեկնարկեց ԱԺ հինգերորդ գումարման տասնմեկերորդ նստաշրջանը: Նախքան օրակարգային հարցերին անցելը ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտարարեց, որ իրենց կուսակցության կարծիքով, առաջիկա ԱԺ խորհրդարանական ընտրությունների օրը՝ ապրիլի 2-ը նշանակելու հրամանագիրը հակասում է սահմանադրական մի քանի նորմերի:
«Մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ընտրությունները չէին կարող նշանակվել այդքան շուտ, քանի որ հակասում էր Սահմանադրությանը: Իշխանությունը, ի դեմս Դավիթ Հարությունյանի, ներկայացրել են հակափաստարկներ:  Մենք կարծում ենք՝ այն հիմքերը, որոնք առկա են, բավարար են, որ մենք դիմենք Սահմանադրական  դատարան,  թող  որոշի՝ ով է այս հարցում  ճիշտ»,- ասաց Լ. Զուրաբյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանի կողմից հեղինակվել է մի դիմում Սահմանադրական դատարանին, որն ուղղված է հենց այս հրամանագիրն անվարեր  ճանաչելուն:
Լ. Զուրաբյանը դիմեց  բոլոր քաղաքական ուժերին, պատգամավորներին,  ովքեր ցանկանում են, որ հենց սկզբից ԱԺ ընտրությունների  օրինականությունը կասկածի տակ չլինի, միանալ իրենց հայտին:
ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ է 27 ստորագրության:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն ասաց, որ իրավաբանները, մասնագետները տվել են բացատրություններ այդ մասին:
«Հայաստանի նախագահ, ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանը կարծիք է հայտնել այն մասին, որ սկզբունքային չի խնդիրը և քաղաքական ուժերի համաձայնության դեպքում մենք պատրաստակամ ենք օրը վերանայել»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակղության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ իրենք կողմ են իրավական գործընթացներին, պաշտպանելու են սահմանադրագետների այն վեճը, որի արդյունքում կգան հստակ եզրակացության:
«Սակայն երբ որ փորձ է արվում խնդիրը տեղափոխել էմոցիոնալ դաշտ՝ ապրիլի 2, ուզում եմ հակառակ կողմից մոտենալ խնդրին: Իսկ միգուցե՞ ապրիլի 2-ին համախմբելով բոլոր ընդդիմադիր ուժերի կամքը, ներուժը, հաջողվի  անցկացնել ազատ, արդար ընտրություն, որպեսզի ձևավորվի այնպիսի իշխանություն, որը զինվորի հացը չի լափի, զինվորի փամփուշի փողը չի գողանա: Չեք կարծում արդյո՞ք,  որ դա կլինի ամենամեծ հարգանքի տուրքը ապրիլի 2-ին զոհված մեր երեխաների հիշատակի առջև»,-նշեց նա:

Право 14:05 06/02/2017 Армения
Сегодня, 6 февраля, стартовала одиннадцатая сессия Национального собрания Армении пятого созыва. Перед тем, как приступить к вопросам повестки дня четырехдневных заседаний НС РА, руководитель оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян сообщил, что АНК обратится в Конституционный суд для проверки конституционности решения о назначении даты парламентских выборов на 2 апреля с.г.
«Наши исследования показывают, что назначение 2 апреля в качестве дня голосования на парламентских выборах противоречит некоторым нормам Конституции, и выборы не могут быть назначены на столь ранний срок. Власти в лице Давида Арутюняна (министр-руководитель аппарата правительства РА. – Прим. ред.) представили свои обоснования. Но мы считаем, что у нас есть достаточные основания для обращения в Конституционный суд РА. Пусть КС РА решит, кто прав в данном вопросе», – сказал Левон Зурабян.
Он сообщил также, что депутат от АНК Гагик Джангирян подготовил обращение в Конституционный суд, чтобы признать указ президента о назначении дня выборов недействительным.
Для представления данного предложения на рассмотрение КС РА депутатам необходимо собрать 27 подписей.
Левон Зурабян призвал политические силы, депутатов, которые «хотят, чтобы законность выборов в НС РА изначально не ставилась под сомнение», присоединиться к их обращению.
Глава оппозиционной фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян выразила поддержку данному предложению, подчеркнув, что ППА является сторонницей правовых процессов.
В свою очередь вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян отметила, что специалисты, юристы уже выступили с соответствующими разъяснениями по данному вопросу.
«Президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян заявил о том, что данный вопрос не является принципиальным, и при согласии политических сил мы собираемся пересмотреть дату», – напомнила Эрмине Нагдалян.