Քաղաքական 10:21 21/02/2017 Արցախ
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նախօրեին ընդունել է Բասկերի երկրի ներկայացուցիչներ՝ Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) նախկին պատգամավոր Ինակի Ֆերնանդես Իրազաբալբեիտային,  Իսպանիայի և Բասկերի երկրի խորհրդարանների նախկին անդամ Ռաֆա Լարեյնային, Բասկերի Ազգայնական կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քարտուղար Խոսե Մարի Էտչեբերիային և Եվրոպական Ազատ դաշինքի բյուրոյի անդամ Լորենա Լոպես դա Լակալային: ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, խորհրդարանի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել նրանց՝ Արցախում դիտորդական առաքելություն կատարելու հրավերն ընդունելու համար և նշել, որ յուրաքանչյուր նման միջոցառում՝ լինի հանրաքվե կամ ընտրություն, քաղաքական քննություն են երիտասարդ պետության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ինակի Իրզաբալբեիտան ընդգծել է, որ Արցախը և Բասկերի երկիրը  կիսում են նույն արժեքները՝  ի դեմս խաղաղության ու ժողովրդավարության­­:
«Այստեղ մենք տեսնում ենք իրական ժողովրդավարություն և խոսքի ազատություն»,-նշել ԵԽ նախկին պատգամավորը:
Եվրոպական Ազատ դաշինքի բյուրոյի անդամ Լորենա դա Լակալան, ներկայացնելով իր դիտարկումները հանրաքվեի ընթացքում, նշել է, որ օրվա ընթացքում եղել է 14 ընտրատեղամասում և ականատես է եղել գործող ժողովրդավարության:
«Այստեղ կան ժողովրդավարական տարրեր և արժեքներ, որոնք մեզ մոտ բացակայում են: Ես հիացած եմ հատկապես Սահմանադրության նախագծի 36-րդ հոդվածով, որտեղ նշվում է, որ եթե զավակը վճարունակ է, ապա պարտավոր է հոգ տանել իր ծնողների մասին: Դրանք վեհ արժեքներ են, որոնք, ցավոք սրտի, մեզ մոտ իսպառ վերացել են»,-ընդգծել է Լորենա Լոպեսը:
Բասկերի Ազգայնական կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քարտուղար Խոսե Մարի Էտչեբերիան, ով առաջին անգամ է Արցախում, կարևորել է այն փորձը, որը այս օրերի ընթացքում կուտակել է Լեռնային Ղարաբաղում.
«Ես այսօր հասկացա՝ կապ չունի բնական ռեսուրս ունես, թե ոչ, հարուստ ես, թե ոչ, կարևորը կայունությունն է համոզմունքներում և արժեքներում, ինչը դուք ունեք: Չնայած այդքան զրկանքներին ու կորուստներին՝ դուք չեք կորցրել ձեր ինքնությունը և տնօրինում եք ձեր ճակատագիրը: Մենք պատրաստրաստակամ ենք օգնելու ձեզ ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու գործում»,-նշել է Խոսե Մարի Էտչեբերիան:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը հեռանակարային է գնահատել Բասկերի երկրի հետ հետագա համագործակցությունը:

Politics 11:40 21/02/2017 NKR
Speaker of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic (NKR) Ashot Ghulyan yesterday held a meeting with the representatives of the Basque Country, namely former member of the European Parliament Iñaki Irazabalbeitia Fernández, former MP of Spain and Basque Country Rafa Larreina, Secretary of the Foreign Relations Committee of the Basque Nationalist Party Jose Maria Echeverría and member of the European Free Alliance Lorena Lopez de Lacalle. As the Press Service of the NKR Parliament told Panorama.am, the NA Speaker expressed his gratitude for accepting the invitation of carrying out observation mission in Artsakh and noted that any such event, be it a referendum or election, is a political test foe a young state.
Thanking for the reception, Iñaki Irazabalbeitia underscored that Artsakh and the Basque Country share the same values regarding peace and democracy.
“Here we see genuine democracy and freedom of speech,” former MP noted.
Presenting her observations during the referendum member of the European Free Alliance Lorena Lopez de Lacalle noted that she attended 14 polling stations during the Election Day and witnessed functioning democracy.
“Here we observe democratic elements and values that lack in our country. I am especially delighted with Article 36 of the Draft Constitution, which states that if the child is solvent, he is obliged to take care of his/her parents. Those are high values that unfortunately have completely disappeared in our state,” Lorena Lopez highlighted.
Secretary of the Foreign Relations Committee of the Basque Nationalist Party Jose Maria Echeverría, who visited NKR for the first time, underscored the experience he acquired during those days in Artsakh.
“Today I realized that it does not matter if you gave natural resources or not, if you are rich or poor, the most important thing is stability in beliefs and values, which you have. Regardless of all the deprivations and losses, you have maintained your identity and are in control of your destiny. We are ready to assist you in protecting your right to self -determination,” Jose Maria Echeverría said.