Քաղաքական 17:05 27/02/2017 Հայաստան
Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կոչով դիմել է սփյուռքահայությանը` հորդորելով մասնակից լինել հայրենիքի ապագայի կառուցմանը: Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են վարչապետի կոչն ամբողջությամբ.
«Սիրելի՛ հայեր, սփյուռքի մեր հայրենակիցնե՛ր,
Պատիվ ունեմ կոչով դիմելու ձեզ և բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեն Հայաստանի նկատմամբ, մասնակից լինել հայրենիքի ապագայի կառուցմանը:
Հայաստանը և Սփյուռքը մեկ ամբողջի երկու մասն են՝ միմյանց հետ կապված պատմության մեկ շղթայով, մեկ ճակատագրով, հայրենիքի ապագայի վերաբերյալ անհանգստությամբ: Մենք պատասխանատվություն ունենք մեկս մյուսի նկատմամբ, որը մեզ համոզում է միավորել ուժերը, բազմապատկել հնարավորություններն ու շտկել մեր կեցվածքը աշխարհի նիստուկացի մեջ: Մենք այլ տարբերակ չունենք, քան լավ երկիր կառուցելու և հզոր ու արդար Հայրենիք ունենալու հրամայականը:
Ժամանակն է, որ շրջվենք ու ասենք ինքներս մեզ՝ փոխել կարող ենք միայն մեր ուժով ու մեր խելքով:
Մեր անկախության ճանապարհին ունեցել ենք հաջողություններ, նաև սխալներ՝ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ գործոններով պայմանավորված: Գիտակցել ենք բացթողումները, և հերթական սխալները թույլ տալու իրավունք այլևս չունենք:
Մեր երկրի աշխարհաքաղաքական դիրքը և այսօրվա մարտահրավերները պարտավորեցնում են մեզ լինել խելացի և խելացի օգտագործել մեր մրցակցային առավելությունները: Մեր հարստությունն այսօր որոշվում է ոչ թե նավթով ու գազով, այլ Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի խելացի մարդկային ներուժով:
Մենք գնում ենք փոփոխությունների և այդ հորիզոնին հասնելու համար ունենք մեկ հստակ բանաձև՝ հայրենասեր թիմ, կամք, խելացի կառավարում և ծրագրեր, որոնք շարժիչ ուժ կհանդիսանան միջավայրը որակապես փոխելու համար:
Մենք հրավիրում ենք սփյուռքի մեր կառավարիչներին, մշակութային գործիչներին, կրթության և գիտության ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող հայրենակիցներին մասնակից դառնալ երկրում ընթացող բարեփոխումներին՝ առաջին հերթին կառավարման նոր մշակույթ բերելու, սփյուռքի մեր լավագույն մասնագետների գիտելիքներն ու ներուժը համահայկական նպատակներին ծառայեցնելու համար:
Այս առումով սփյուռքը մեզ համար առավելություն է: Չօգտագործել սփյուռքի ներուժը, նշանակում է լինել եսակենտրոն ու ներփակված: Չտրամադրել սփյուռքում առկա առաջադեմ միտքը մեր գործընկերներին, երիտասարդներին և ուսանողներին, նշանակում է լինել անարդյունավետ այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհում:
Սփյուռքի մշակույթը պետք է նկատելի լինի մեր կյանքում․ յուրաքանչյուր շփում մեր հայրենակիցների հետ, վստահ եմ, նոր լիցք և ոգևորություն կհաղորդի մեզ, որի արժեքավորումը, գուցե, հաշվարկելի չէ, բայց արդյունքը միանշանակ կարող է բերել աշխարհայացքի փոփոխության, արժեհամակարգերի նկատմամբ հանդուրժողականության, կառավարման ու աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման: Սա արդեն կլինի բոլորիս հաջողությունը:
Սիրելի ՛ հայրենակիցներ,
Վստահ եմ, որ ձեր անմիջական մասնակցությամբ հնարավորություն կունենանք արագ արդյունքներ արձանագրել առանցքային ոլորտներում և տարածաշրջանում ունենալ տնտեսական, առողջապահական, կրթական առաջատար համակարգեր:
Պահպանելով ավանդական արժեքները՝ միաժամանակ բաց և հանդուրժող լինել զարգացող արտաքին աշխարհի համար: Ձեր միջոցով այլ ազգերի մշակույթների լավագույն հմտությունները փոխառնել ու նաև ավելի ճանաչելի դարձնել Հայաստանը աշխարհին:
Անկախ նրանից, թե որ երկրում ենք ապրում, ես ներքին համոզմունք ունեմ, որ բոլորիդ ուշքն ու միտքը Հայաստանում է, և բոլորիդ մոտ հպարտության ու արժանապատվության զգացողությունը պայմանավորված է նաև Հայաստանի բարեկեցությամբ: Ուրեմն ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեկս մյուսին ուժեղացնենք, միավորվենք ու միասին կառուցենք երկրի ապագան, որպեսզի մեր երեխաները վստահ լինեն, որ Հայաստանը ժամանակ անց չի զիջելու առաջադեմ այն երկրներին, ուր հայերը հաճախ գնում են լավ կյանքի ակնկալիքով:
Վստա՛հ եղեք, ամենալավ երկիրը հայերի համար Հայաստանն է լինելու:
Մեր երկրի ապագայով մտահոգ, անհանգիստ ու պարզապես սրտի կանչ ունեցող յուրաքանչյուր հայ մարդ անելիք ունի այս ճանապարհին:
Անկախ ապրելու վայրից, կուսակցական պատկանելությունից և սոցիալական դիրքից՝ մենք բոլորս ունենք մեկ գաղափար, որի շուրջ պետք է միավորվենք և համախմբվենք՝ ուժեղ, պատմական արժեքներն ու ավանդույթները պահպանող, բայց և ժամանակակից, հպա՛րտ Հայաստան:

Политика 17:48 27/02/2017 Армения
Премьер-министр Армении Карен Карапетян выступил с обращением к Диаспоре, призвав армян во всем мире «принять участие в деле строительства будущего Родины».
Как передает пресс-служба правительства РА, К. Карапетян отметил, что Армения и Диаспора – две неразрывно связанные части одного целого, несущие взаимную ответственность.
«Это нас убеждает в необходимости консолидации сил, преумножении возможностей с целью выправить нашу позицию в мировом распорядке. Нам не остается ничего иного, кроме как построить хорошую страну и выполнить требование иметь мощную и справедливую Родину. Настала пора повернуться и сказать самим себе: изменить мы можем только своими силами и своим умом», – отметил К. Карапетян, добавив, что к этому обязывают геополитическое положение страны и существующие на сегодня вызовы.
По словам премьера, необходимо рационально использовать собственные конкурентные преимущества. «А наше богатство на сегодня измеряется не нефтью и газом, а определяется интеллектуальным людским потенциалом Армении, диаспоры и Арцаха», – заявил премьер, подчеркнув, что для достижения поставленных целей есть только одна четкая формула – патриотическая команда, грамотный менеджмент и программы, способные стать движущей силой для качественного изменения среды.
К. Карапетян призвал представителей Диаспоры стать участниками реформ на Родине, в первую очередь по формированию новой культуры управления, с целью поставить знания и потенциал лучших специалистов на службу Отечеству, использовать это для достижения всеармянских целей.
«В этом плане Диаспора – наше преимущество. Не использовать потенциал Диаспоры – значит быть эгоцентрическим и замкнутым в себе. Не предоставлять передовую мысль Диаспоры нашим партнерам, нашей молодежи, студентам – значит быть неэффективным в быстро меняющемся мире», – отметил Карен Карапетян.
«Культура Диаспоры должна стать заметной в нашей жизни: любые контакты с нашими соотечественниками, уверен, придадут новый импульс и воодушевление нам, и ценность этого, возможно, нельзя подсчитать, однако результат однозначно может привести к изменению мировоззрения, толерантности к системам ценностей, повышению эффективности труда и управления. Это уже станет нашим общим успехом.
Уважаемые соотечественники, уверен, что при вашем непосредственном участии у нас будет возможность достичь быстрых результатов в ключевых отраслях и обеспечить самые передовые экономические, медицинские, образовательные системы в регионе.
Сохраняя традиционные ценности, одновременно нужно быть открытыми и толерантными для развивающегося внешнего мира. С вашей помощью мы должны перенять лучшие навыки из культур других народов, а также сделать Армению более узнаваемой во всем мире.
Независимо от того, в какой стране мы живем, у меня есть внутреннее убеждение, что все вы мысленной и душой с Арменией», – указал премьер, добавив:  «Посему мы должны сделать все, чтобы способствовать усилению друг друга, консолидироваться и вместе строить будущее страны, чтобы наши дети были уверены, что через некоторое время Армения не будет уступать передовым странам мира, куда армяне часто едут за хорошей жизнью».
Будьте уверены, самой лучшей страной для армян будет Армения! Каждому армянину, кому небезразлично будущее страны, есть, что делать на этом пути.
Независимо от места проживания, партийной принадлежности и социального положения – у всех у нас общая идея, вокруг которой мы должны консолидироваться: сильная, сохраняющая исторические ценности и традиции, но и одновременно современная, гордая Армения!
Призываю вместе создать такую родину, чтобы в мире мы могли с гордостью называть себя армянами!» – подчеркнул премьер Карапетян.