Իրավունք 09:31 25/03/2017 Հայաստան
ՄԻՊ. «Ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից»
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ընտրական գործընթացների կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից մշտադիտարկման սկզբունքով ուսումնասիրվել են ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների 123 հրապարակումներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հաղորդմամբ, 25 գրավոր և բանավոր բողոքների, այդ թվում՝ թեժ գծին ստացված հեռախոսազանգերի շրջանակներում սկսվել են քննարկման ընթացակարգեր, կազմակերպվել են քաղաքացիների ընդունելություններ, ինչպես նաև նրանց տրամադրվել է ընտրական իրավունքներին առնչվող հարցերով իրավաբանական խորհրդատվություն: Հրապարակումները, ինչպես նաև ստացված գրավոր կամ բանավոր բողոքները հիմնականում վերաբերել են նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում պաստառները պոկելուն, պատռելուն կամ դրանց վրա գրառումներ կատարելուն, ուսումնական հաստատություններում մանկավարժական կազմի աշխատողների կողմից իրենց լիազորություններն իրականացնելիս նախընտրական քարոզչություն կատարելուն, քարոզչական նյութեր տարածելուն և այլն:
Ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից, իսկ ընտրական իրավունքներին առնչվող և առերևույթ հանցակազմի հատկանիշներ պարունակող դեպքերով տեղեկությունները ուղարկվել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Право 13:32 25/03/2017 Армения
Офис омбудсмена Армении изучил 123 публикации в СМИ о предполагаемых нарушениях избирательного права
Рабочая группа, сформированная в офисе Защитника прав человека Армении, по принципу мониторинга изучила 123 публикации в СМИ о предполагаемых нарушениях избирательного права – в преддверии выборов в Национальное собрание РА 2 апреля.
Как сообщают из офиса Защитника прав человека Армении, на основе 25 письменных и устных жалоб, в том числе и звонков, полученных по «горячей линии», началась процедура обсуждения, был организован прием граждан, были предоставлены юридические консультации по вопросам, связанным с избирательными правами.
Публикации, а также полученные письменные и устные жалобы в основном касаются повреждения предвыборных плакатов политических сил, использования административного ресурса в целях политической агитации и пр..
У компетентных государственных органов были потребованы разъяснения по поводу предполагаемых нарушений избирательных прав граждан РА, а сведения, содержащие признаки состава преступления, были в органы, осуществляющие уголовное преследование, – для принятия мер в предусмотренном законом порядке.