Քաղաքական 17:30 25/03/2017 Հայաստան
«Մենք հայտարարել ենք, որ 2017-ը լինելու  է ախտորոշման, սանիտարիզացիայի՝ մաքրման, պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների, ինչպես նաև  ստաբիլացման տարի»,- այս մասին այսօր Արագածոտնի մարզում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀԿ նախագահի առաջին տեղակալ,  վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքերով՝ բոլոր ոլորտներում առկա խնդիրները, հիվանդությունները գույքագրել են:
«Մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ բոլոր ոլորտներում՝ գյուղատնտեսություն, առողջապահություն, բիզնես, արդարադատություն, տեղական կառավարման համակարգ և այլն, ունենք արդյունավետության պակաս, ինչը դրդում է մեզ բոլոր ոլորտներում փոփոխություններ և բարեփոխումներ կատարել»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով  պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումներին, վարչապետն ասաց, որ կառավարման ոլորտում ամեն օր անցնում են ավելի ճկուն արդյունավետ համակարգի:
«Կառավարման համակարգում ամեն ինչ անում ենք, որ քաղաքացու շփումը պետական ծառայողի հետ մինիմիումի հասցվի»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ բարեփոխումներ են իրականացնում նաև հարկային և մաքսային ոլորտներում:
Տնտեսական բարեփոխումներից էլ առանձնացրեց՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցմանն ուղղված քայլերը, Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը և այլն:
Վարչապետը խոսեց 2017թ-ի հունվար-փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ  հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 6.2 տոկոս աճին՝ միաժամանակ նշելով, որ աճ գրանցվել է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, խմիչքների արտադրության, ՏՏ, ոսկերչության ոլորտներում:
«Հիմա կհարցնեք, թե որտեղ են այդ թվերը, եթե մեր կյանքի որակը չի փոխվել: Բայց անտրամաբանականություն չկա։ Կանցնենք  մի ժամանակահատված և կհասնենք այն կետին, որից հետո որակական փոփոխություններ կլինեն»,- ընդգծեց վարչապետը:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերին՝ Կարեն Կարապետյանը հիշեցրեց, որ ընդհանուր առմամբ՝  նախատեսում են իրականացնել  3.2 միլիարդ դոլարի ներդրում, որից շուրջ 830-840 միլիոնն՝ այս տարի:
Նրա խոսքերով՝ Արագածոտնի մարզում 2017 թվականին նախատեսվում է 44 մլն դոլարի ներդրում:
«Այս ներդրումով մենք իրականացնելու ենք 23 ծրագիր, բացելու ենք մինչև 1000 աշխատատեղ: Իհարկե, դա բավարար չէ, որպեսզի լուծենք մեր առջև դրված բոլոր խնդիրները, բայց սա ստաբիլացման սկիզբն է:  Մենք այս բոլոր ծրագրերն այս տարի իրականություն ենք դարձնելու: Ավելին՝ կառավարությունը «թափ» է հավաքել, և եթե շարունակի աշխատանքը, ապա ընտրություններից հետո մեր կարգախոսը լինելու է հետևյալը՝  ամեն օր մի բան փոխել, մի բան լավացնել»,-ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը նշեց, որ ներկայացրել են համալիր ծրագիր, որը հավակնոտ ու  համարձակ է, պրագմատիկ և ռացիոնալ է:
«Մենք ունենք նպատակասլացություն և կամք այն իրագործելու համար: Կարող եք հետաքրքրվել, թե վերջին 20-30 տարվա ընթացքում, որ երկրներն են, որոնք փոխել են իրենց կյանքը՝ ունենալով ոչ պակաս խնդիրներ, քան մենք: Ի՞նչ են իրենք կարողացել անել, որ մենք չենք կարող անել, ինչի՞  մենք թասիբի չենք ընկնում, որ իրականում կարող ենք ունենալ ֆանտաստիկ երկիր: Դրա համար կարծում եմ, որ մեր ծրագիրը մրցակիցների ծրագրերից տարբերվում է ոչ լոզունգային ձևակերպումներով, կոնկրետ թիրախներով և հորիզոններով, ինչպես նաև՝ բանաձևով, թե ինչպես ենք դա անելու և ուր ենք գնալու»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:
Վերջում նա ընտրողներին կոչ արեց ապրիլի 2-ին գնալ ընտրության, իսկ մինչ այդ բոլոր ծրագրերին ծանոթանան, որպեսզի հասկանան, թե ում են ընտրելու. «Ես առաջարկություն ունեմ: Եթե Դուք այդ ծրագրերը նայելուց հետո որոշեք, որ Ձեր ձայնը տալու եք մեր ռեյտինգային թեկնածուներին, ՀՀԿ-ին, ապա ինչպես այս վեց ամիսը պարբերաբար հաշվետվություն ենք տվել, նորից գալու ենք և Ձեր առաջ պատասխան ենք տալու: Ձեզ լավ տրամադրություն»:

Политика 18:32 25/03/2017 Армения
Текущий 2017 год станет для Армении периодом диагностирования, санитарии, оптимизации системы государственного управления и стабилизации. Об этом заявил сегодня премьер-министр РА Карен Карапетян в рамках агитационной кампании правящей Республиканской партии Армении (РПА) в Арагацотнской области республики.
По его словам, процесс инвентаризации во всех сферах уже завершается. «Мы пришли к заключению, что практически во всех областях – сельском хозяйстве, здравоохранении, бизнесе, юстиции, системе органов местного самоуправления и пр. – налицо дефицит эффективности, что заставляет нас осуществлять перемены и реформы во всех отраслях», – сказал он.
Обратившись к росту экономической активности в январе-феврале с.г., К. Карапетян отметил, что уже через некоторое время страна достигнет такой точки, после которой будет зафиксирован качественный рост. По его словам, планируются инвестиции в размере 3,2 млрд. долларов, из коих 830-840 млн. – в текущем году.
«Правительство набрало темп и, если продолжит работу, то после выборов нашим девизом станет следующий слоган – менять что-либо к лучшему в каждодневном режиме», – сказал К. Карапетян.
Он подчеркнул, что РПА представила комплексную, смелую и претенциозную, но вполне прагматичную и рациональную предвыборную программу.
«У нас есть целеустремленность и воля к ее реализации. Можете поинтересоваться, какие страны за последние 20-30 лет меняли свою жизнь с меньшими, чем у нас, ресурсами. Что же такого они сумели сделать, чего не можем осуществить мы?! Почему в нас не возникает задора (премьер использовал армянское просторечное слово «тасиб», означающее сочетание духа, смелости, чести, достоинства, принципиальности, в русском близкое к идиоме «слабо́ такое сделать?». – Примеч. ред.) иметь фантастическую страну? Поэтому полагаю, что наша программа отличается от программ соперников прежде всего тем, что дает формулу того, как мы это все будем делать и куда пойдем», – отметил К. Карапетян.
Напомним, премьер не впервые использует слово «тасиб». 3 декабря 2016г. премьер-министр Армении Карен Карапетян в администрации Гегаркуникской области РА провел встречу с главами общин, фермерами и предпринимателями, отметив, что рассчитывает на искреннее и деловое обсуждение. Карен Карапетян поинтересовался, есть ли в области предприниматели, желающие сотрудничать с государством. «Почему вы настроены скептически относительно того, что сможете сделать это? Вы фантастически талантливый народ, ведете бизнес во всем мире, почему не можете делать это на своей земле? Почему вам не хватает духу взяться за это? Взываю к вашей чести и достоинств («тасибу»). Давайте, вы подготовите это предложение», – сказал премьер Армении, поручив министру сельского хозяйства Игнатию Аракеляну при получении предложения по рыбоводству из Гегаркуникской области обсудить данный вопрос. Уже 11 января 2017г. у премьер-министра Армении Карена Карапетяна с участием представителей заинтересованных ведомств состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены представленные из Гегаркуникской области РА пакеты инвестиционных проектов – в соответствии с договоренностью, достигнутой в рамках визита в область главы правительства.