Հասարակություն 14:22 29/03/2017 Հայաստան
Վերին Լարսին այլընտրանքային ճանապարհ գտնելու քննարկումները դեռ ընթացքի մեջ են և արդյունքների դեպքում անպայման կհրապարակվեն,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
«Վրացական կողմից ստացվել են բավականին լավ պայմաններ, իսկ ռուսական կողմը զեղչեր է սահմանել: Լարսին այլընտրանք կարող է լինել և ավիափոխադրումը, և լաստանավով փոխադրումը: Այսօր կազմակերպված է լաստանավի փոխադրում և այդ տարբերակը որոշ ապրանքների դեպքում ավելի մատչելի է»,-նշեց Վահան Մարտիրոսյանը։
Ինչ վերաբերում է հայ-իրանական երկաթգծի կառուցմանը՝ նշեց, որ այն ևս քննարկման փուլում է. «Կա գործող կոնցեսիոն պայմանագիր մի ընկերության հետ, որի շրջանակներում մենք քննարկումներ ենք ծավալում ներդրողների և կոնկրետ այդ ընկերության հետ: Համապատասխան ֆինանսավորում լինելու դեպքում առաջընթաց կնկատվի այդ ուղղությամբ»։
Լրագրողները Վահան Մարտիրոսյանից հետաքրքրվեցին Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքից. «Երևան-Արտաշատ հատվածում երկկողմանի երթևեկությունը կկարգավորվի մայիս-հունիս ամիսներին: Երթևեկության կարգավորումից հետո կշարունակվեն կամուրջների բարեկարգման, ասֆալտապատման աշխատանքները»։
Անդրադառնալով ճանապարհի շինարարության հետ կապված դժգոհություններին՝ նախարարն ասաց, հատվածներ կան, որոնք նախատեսված ժամկետից հետ են մնացել: Նաև նշեց, որ այդ ուղղությամբ աշխատում են կապալառուների հետ։

Politics 15:21 29/03/2017 Armenia
Discussions over working out alternative routes to Upper Lars checkpoint are underway, and the results will be presented, Armenian Minister of Transport, Communication and Information Technologies Vahan Martirosyan told reporters at a briefing on Wednesday.
“Quite favorable conditions were proposed by the Georgia side, while the Russians came up with certain benefits. Air and ferry freights are alternatives for the Lars road with the latter being affordable in case with transportation of certain goods,” said the minister.
To remind, Armenian PM Karen Karapetyan stressed earlier the importance of working out alternative routes to the Upper Lars checkpoint, considering the problem of frequent landslides and snowdrifts caused by adverse climatic conditions negatively affecting the volume of trade.
The minister spoke of the construction of the Armenian-Iranian railway, saying the discussions are underway. “A concession agreement is in force with a company with ongoing talks with investors and the representatives of the company. Progress will be observed upon obtaining relevant funding,” Martirosyan added.