Տնտեսություն 13:34 07/04/2017 Հայաստան
Ծիրանենիներն այս տարի նախորդ տարվա համեմատ մոտ 20-25 օր ուշ են ծաղկել: Պատճառը ձմռան ձգձգումն էր: Գյուղատնտեսները գնահատում են, ոչ թե ուշ են ծաղկել, այլ ճիշտ ժամանակին:
«Բնականոն գարուն է  գալիս: Անցած տարի շուտ բացվեցին, բացասական հետևանքներ եղան»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով,  ուշ ծաղկմամբ պայմանավորված ցրտահարության վտանգն էլ որոշակիորեն նվազել է:
«Անցած տարի մարտի 10-ից սկսած ծիրանենին ինտենսիվ ծաղկել էին: Հիշում եք, որ մարտի 17-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտվեց ցրտահարություն: Այս տարի հանրապետությունում ծիրանենին ծաղկել է Իջևանում ու Սյունիքում, հիմա բուռն ծաղկման շրջան է Արարարտյան դաշտավայրում՝ հատկապես Սուրենավանից Մասիս ընկած բնակավայրերում»,-ասաց փոխնախարարը:
Հարությունյանի խոսքով, եթե եղանակը կտրուկ չփոփոխվի, ապա ցրտահարության վտանգ չկա:
«Այս պահի դրությամբ իմ ձեռքի տակ են երեկվա կանխատեսումները: Կարծում եմ, այդ իջեցումը վտանգ չի ներկայացնում»,-ասաց Ա. Հարությունյանը:
Շատ կարևոր է, թե ծաղկումն ինչ փուլում է: Մասնագետի խոսքով, օրինակ ծաղկած ժամանակ վտանգավոր է -2 աստիճանը:
«Բայց անցած տարի ունեցանք, -4- -5 աստիճան ցուրտ, եղան բնակավայրեր, որ ծիրանենիները բերք տվեցին: Այսօր դեռ ամբողջությամբ ծաղկած չեն: Հույս ունենք, որ չի լինի այնքան բացասական աստիճան, որ ազդի բերքի վրա»,-ասաց նա:

Общество 17:02 07/04/2017 Армения
Замглавы Минсельхоза Армении: Весна пришла своим чередом, риска заморозков для абрикосовых садов нет
В Армении вследствие долгой зимы абрикос в 2017г. зацвел на 20-25 дней позже, чем в прошлом году. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель министра сельского хозяйства Армении Ашот Арутюнян.
Как отмечают фермеры, цветение произошло не поздно, а в самый срок.
«В прошлом году деревья зацвели раньше, что и повлекло за собой негативные последствия», – подчеркнул А. Арутюнян.
По его словам, благодаря своевременному цветению в некоторой степени снизился риск обморожения и потери урожая.
«Если вы помните, то в прошлом году абрикосовые деревья начали цвести с 10 марта, а уже начиная с 17 по 23 марта наступили заморозки. В текущем году абрикосовые деревья расцвели в Иджеване и Сюнике, а бурное цветение наблюдается в Арараской долине», – подчеркнул замминистра.
По словам Арутюняна, важно, на какой стадии цветения находятся фруктовые деревья. К примеру, риск обморожения уже полностью расцветших деревьев может произойти при   –2 градусах по Цельсию, а в прошлом году столбик термометра опускался до –5, что и привело в итоге к потере урожая в ряде районов.