Քաղաքական 10:30 19/04/2017 Հայաստան
Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնին հավակնող և ֆավորիտ համարվող թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը ապրիլի 18-ին պատասխանել է Nouvelles d’Arménie լրատվական կայքի հարցերին՝ անդրադառնալով այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Հարցին,  աջակցո՞ւմ եք Ֆրանսիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ճանաչմանը , թեկնածուն պատասխանել է.
«2016 թվականի ապրիլին, վեց օր շարունակ Հարավային Կովկասը կրկին բռնկվեց: Օգտվելով միջազգային հանրության անտարբերությունից, Ադրբեջանը փորձեց ուժով հետ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղը: Այդ մահաբեր հարձակումը ավարտվեց փխրուն հրադադարով:
Այսօր մեր ֆրանսահայ համաքաղաքացիները անհանգիստ են, և ես նույնպես, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանը վառոդով տակառ է: Չմոռանանք, որ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը Ստալինի պատճառով է, որը 1921 թվականին կամայականորեն անջատել է այն Հայաստանից հօգուտ Ադրբեջանի: Այժմ չկա այլ ընտրություն, քան ՄԱԿ-ի միջոցով գտնել խաղաղ և երկարատև լուծում»:

Политика 11:11 19/04/2017 В мире
Франсуа Фийон о карабахском конфликте: Нет иного выбора, кроме как найти мирное и долгосрочное решение
Кандидат в президенты Франции и  бывший премьер-министр страны Франсуа Фийон 18 апреля в интервью Nouvelles d’Arménie коснулся также процесса урегулирования карабахского конфликта.
В ответ на вопрос, поддерживает ли он признание Нагорно-Карабахской Республики, Франсуа Фийон сказал:
«В апреле 2016 года, на протяжении шести дней, регион Южного Кавказа вновь вспыхнул. Пользуясь безразличием международного сообщества, Азербайджан попытался силой захватить Нагорный Карабах. Это смертоносное наступление завершилось хрупким перемирием.
Сегодня французские армяне, как и я, обеспокоены, поскольку  карабахский конфликт – пороховая бочка в регионе. Не следует забывать, что ситуация в Нагорном Карабахе возникла из-за Сталина, который в 1921 году самовольно  отделил Карабах от Армении в пользу Азербайджана. Сейчас нет иного выбора, кроме как найти мирное и долгосрочное решение посредством ООН».