Քաղաքական 10:30 19/04/2017 Հայաստան
Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնին հավակնող և ֆավորիտ համարվող թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը ապրիլի 18-ին պատասխանել է Nouvelles d’Arménie լրատվական կայքի հարցերին՝ անդրադառնալով այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Հարցին,  աջակցո՞ւմ եք Ֆրանսիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ճանաչմանը , թեկնածուն պատասխանել է.
«2016 թվականի ապրիլին, վեց օր շարունակ Հարավային Կովկասը կրկին բռնկվեց: Օգտվելով միջազգային հանրության անտարբերությունից, Ադրբեջանը փորձեց ուժով հետ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղը: Այդ մահաբեր հարձակումը ավարտվեց փխրուն հրադադարով:
Այսօր մեր ֆրանսահայ համաքաղաքացիները անհանգիստ են, և ես նույնպես, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանը վառոդով տակառ է: Չմոռանանք, որ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը Ստալինի պատճառով է, որը 1921 թվականին կամայականորեն անջատել է այն Հայաստանից հօգուտ Ադրբեջանի: Այժմ չկա այլ ընտրություն, քան ՄԱԿ-ի միջոցով գտնել խաղաղ և երկարատև լուծում»:

Politics 11:38 19/04/2017 Armenia
French presidential candidate François Fillon on April 18 gave an interview to Nouvelles d’Arménie news agency, also speaking about the Nagorno-Karabakh conflict, Panorama.am reports.
Asked whether he supports the recognition of Nagorno-Karabakh by France, François Fillon said: “In April 2016, the South Caucasus again flared up for 6 days. Taking advantage of the indifference of the international society, Azerbaijan tried to seize back Nagorno-Karabakh. That deadly attack ended in a fragile ceasefire.
Today, our French citizens of the Armenian origin are concerned [over the situation]. I am also concerned, since the Nagorno-Karabakh conflict zone is a powder keg. Let us not forget that Stalin caused the situation over the Nagorno-Karabakh, as in 1921 he arbitrarily divided the region from Armenia in favour of Azerbaijan. Currently there is no other option, but to find a peaceful and sustainable settlement [to the NK conflict] through the UN,” François Fillon concluded.