Քաղաքական 18:20 20/04/2017 Հայաստան
«Ազգ–բանակ» հայեցակարգի ներդրումը ենթադրում է հասարակության և ԶՈՒ միջև որակապես նոր մակարդակի փոխգործության ձևավորում. Հ.Քոթանջյան
Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած «Ազգ-բանակ-2017» խորագրով համաժողովին «Ազգ-բանակ. անվտանգության բանաձև» թեմայով քննարկման ժամանակ ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ,  քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը հանդես եկավ զեկույցով՝ «Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը` որպես «Ազգ-բանակ» համակարգի առաջավար-ռազմավարագետների աճեցման գիտակրթական հենք» թեմայով։
«Հայաստանի Հանրապետության համար առկա ռազմական սպառնալիքների և դրանց հաղթահարման ռեսուրսների հաշվեկշռի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ պաշտպանական համակարգի հետագա զարգացման հիմքում պետք է դրվեն նորամուծական հայեցակարգային գաղափարները և կիրառվեն համազգային պաշտպանության ամենաարդիական միջոցները, որոնք համահունչ լինեն Հայաստանի դաշնակիցների ու գործընկերների պաշտպանական-անվտանգային մտքի և տեխնոլոգիաների զարգացումներին: Նման ռազմավարական տրամաչափի գաղափար է «Ազգ–բանակ» հայեցակարգը, որի ներդրումը ենթադրում է հասարակության և Զինված ուժերի միջև որակապես նոր մակարդակի ու խորության փոխգործության ձևավորում»,-իր ելույթում նշեց Քոթանջյանը:
Այս համատեքստում բանախոսը  հարկ համարեց  կարևորել Պաշտպանության նախարարի հանձնարարությամբ  համալսարանում վերջերս կատարված «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի մենագրական մշակումը` այժմեական թվային տեխնոլոգիական հեղափոխության պայմաններում ավանդական հայոց աշխարհազոր երևույթի արդիականացմամբ. «Ինքնին հասկանալի է, որ նման նորամուծական փոխգործության արդյունավետ ծավալման համար առաջնահերթություններ են համապատասխան գիտելիքներով ու հմտություններով օժտված ղեկավար կադրերի անընդհատ կրթումն ու վերապատրաստումը: Եվ պատահական չէ, որ Հայաստանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը անկախության առաջին տարիներից սկսած իր ուշադրության կենտրոնում է պահել և պահում ռազմակրթական համակարգի ձևավորման ու զարգացման հարցերը»:
«Այդ քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ Պաշտպանության նախարար, ներկայումս ՀՀ գործող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել էր ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանում գիտական ստաժավորումների միջոցով ծանոթանալ ԱՄՆ-ի բարձրագույն ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն իր գիտական հետազոտությունների արգասիքներով սնուցող և ղեկավարության բարձրագույն օղակի միջգերատեսչական անվտանգային կրթությունն ապահովող այդ գիտակրթական հաստատության գործունեության սկզբունքներին և մշակել դրա մոդելի տեղայնացմամբ Հայաստանում քույր կազմակերպության ստեղծման նախագիծը: Այդ բազմափուլ ծրագրով է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության համակարգում հիմնադրվել Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը:
Իր գործունեության ընթացքում Ինստիտուտը՝ որպես ապագա Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի գիտական հիմնասյուն, քայլեր է ձեռնարկել Հայաստանում պաշտպանական-անվտանգային հետազոտությունների համար անհրաժեշտ որակավոր մասնագիտական միջավայրի ստեղծման ուղղությամբ: Տվյալ գիտական կառույցի հետազոտությունները միտված են ապագայում դառնալու ղեկավար կադրերի անվտանգային կրթության նորամուծական հենքը, իսկ հետազոտողների կազմը` պրոֆեսորադասախոսական թիմի մտավոր միջուկը:
Այս նպատակով վերջին տարիներին հիմնվել են ապագա Հետազոտական համալսարանում դասավանդվող ռազմավարական գիտելիքն արտադրող, համակարգող և հրապարակող գործիքներ՝ ռազմավարական հետազոտությունների «Աշխատանքային տետրեր» գիտակիրառական հանդեսը, որում հրապարակվում են ԱՌՀԻ-ի մասնագետների համադասմամբ և առաջատար հայրենական ու արտասահմանյան փորձագետների ներգրավմամբ կատարված տարածաշրջանային և ֆունկցիոնալ հետազոտությունները ներկայացնող կոլեկտիվ մենագրությունները, Հայաստանի պաշտպանության նախարարության համակարգում առաջին ասպիրանտուրան և քաղաքական գիտությունների գծով թեկնածուի ու դոկտորի գիտական աստիճաններ շնորհող՝ հանրապետությունում առաջին մասնագիտական խորհուրդը»,-նշեց բանախոսը:
Նրա կարծիքով, հետազոտական բաղադրիչի հաջորդական զարգացմանն է միտված մեր Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կազմում ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի գործակցությամբ ռազմավարական խաղերի և կիբեռանվտանգության խմբերի ստեղծումը. «Ռազմավարական խաղերի խմբի ստեղծման նպատակներից է տարածաշրջանային անվտանգության տուրբուլենտ դինամիկայի կանխատեսումներում բարձր մակարդակի անորոշությունների պարագայում պաշտպանական համակարգում կատարվող հետազոտությունների արդյունքների ճշգրտության մակարդակի բարձրացումը նորամուծական վերլուծական մեթոդների կիրառման շնորհիվ: Միևնույն ժամանակ, այդ խմբի ստեղծումը նպատակաուղղված է ապագա կրթական գործունեությունում ուսուցման նորամուծական, մասնավորապես՝ ռազմավարական խաղերի և անվտանգային զարգացումների դժվարկանխատեսելի դինամիկայի սցենարային վերլուծության մեթոդների ներդրմանը»:
Քոթանջյանի խոսքով, կիբեռանվտանգության խմբի գործունեության կարևոր արգասիքներից է Ազգային անվտանգության ռազմավարության նորացման շրջանակներում Կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության նախագծի մշակումը, մի փաստաթղթի, որն արդեն հաջողությամբ գիտական փորձաքննություն է անցել ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի Տեղեկատվական ռեսուրսների և կիբեռտարածության կառավարման քոլեջում:
Ինչ վերաբերում է Համալսարանի գործունեության կրթական բաղադրիչին, ապա այնտեղ, նրա խոսքով,  ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում 2017 թ. սեպտեմբերից միջգերատեսչական և գերատեսչական ձևաչափով վերապատրաստման պիլոտային դասընթացների կազմակերպման ուղղությամբ: Դրանց հիմքում ՆԱՏՕ-ից, ՀԱՊԿ-ից, Միացյալ Նահանգներից և Ռուսաստանից խորհրդատուների մասնակցությամբ անցկացվող Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների հաշվառմամբ դրվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ՀՀ ԶՈՒ-ի Գլխավոր շտաբի և ռազմական անվտանգության ասպարեզում մեզ հետ գործակցող առաջատար մասնագետների՝ Պաշտպանական համակարգի բարեփոխմանն ուղղված հետազոտությունների արգասիքը: Պլանավորվում է հետագայում այդ դասընթացների հենքի վրա մշակել Հայաստանի Հանրապետության ապագա սերնդի ռազմավարական առաջավարների պաշտպանական-անվտանգային պատրաստման մագիստրոսական ծրագրերը:
«Մեր Համալսարանում ռազմավարական պաշտպանական-անվտանգային կրթության կազմակերպմամբ կամբողջացվի Հայաստանում իրականացվող ռազմակրթական բարեփոխումների գործընթացը` արդի անվտանգային մարտահրավերներին արդյունավետ կերպով դիմակայելուն ունակ կադրեր պատրաստող և մարտավարականից մինչև ռազմավարական մակարդակը ներառող ռազմակրթական համակարգի ձևավորմամբ»,-եզրափակեց պրոֆեսորը:

Politics 19:11 20/04/2017 Armenia
Hayk Kotanjian: The introduction of “Nation-Army” concept implies shaping cooperation of new level and depth between the society and the Armed Forces
At the “Nation-Army 2017” Forum held today at Karen Demirtchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan, Armenia, Head of the National Defense Research University (NDRU) of Armenia’s Ministry of Defense (MOD), Doctor of Political Science, Professor, Lieutenant-General Hayk S. Kotanjian presented a report titled “National Defense Research University as an Academic-Educational basis for crafting Leaders-Strategists of the “Nation-Army” System”.
“The analysis of the balance between the current military threats to the Republic of Armenia (RA) and the resources for overcoming them shows that the further development of the defense system should be based on innovative conceptual ideas with the use of the most modern means of national defense that would be consistent with the developments in the defense security thought and technologies of Armenia’s allies and partners. The “Nation-Army” concept is such an idea of strategic caliber, the introduction of which implies shaping cooperation of new level and depth between the society and the Armed Forces,” Kotanjian noted in his speech.
In this context the speaker highlighted the recent monographic development of the “Nation-Army” concept in our University instructed by the Defense Minister should be noted – with the modernization of the traditional Armenian home guard phenomenon under the current digital technological revolution. “It is clear that for effective launching of such innovative cooperation, the continuous education and training of senior officials with relevant knowledge and skills becomes a priority. It is no coincidence that since the first years of the Republic of Armenia’s independence, the formation and development of the military education system has always been and is at the center of attention of the country’s military-political leadership,” he said.
“Under this policy, the RA Minister of Defense, the incumbent President of the RA Serzh Sargsyan instructed to learn the principles of activity of the US National Defense University (NDU) that nourishes the top US military-political leadership with the products of its academic research and provides the top leadership with interagency security education, and to develop the project of establishing its sister organization by localizing NDU’s model in Armenia – through the academic fellowships in this research-educational institution. The Institute for National Strategic Studies (INSS) of the Ministry of Defense of Armenia was founded through this multi-phase project.
During its activities, the INSS, as an academic basis of the future National Defense Research University, has taken steps towards creating a quality professional environment necessary for defense-security studies in Armenia. The research of this academic institution is aimed at becoming the innovative basis for the security education of future leaders, with the research staff being the intellectual core of the teaching faculty.
For this end, the tools have been established in recent years for producing, publishing and systemizing the strategic knowledge to be taught in the future research university – “Working Notebooks” academic-applied journal of strategic studies, that includes the collective monographs of regional and functional studies with the coordination of the INSS experts and the involvement of leading domestic and foreign experts, as well as the first Postgraduate School within the Ministry of Defense of Armenia and the first Specialized Council conferring PhD degrees (candidate and doctoral) in Political Science,” the speaker noted.
According to Mr. Kotanjian, establishment of the Groups of Strategic Gaming and Cybersecurity in our INSS in cooperation with the US NDU is aimed at the gradual development of the research component. “One of the main objectives of establishing the Strategic Gaming Group is to increase the level of precision of the results of the research carried out in the defense system through the use of innovative analytical methods under the high level of uncertainty in the predictions of the turbulent regional security dynamics. At the same time, the establishment of this group is aimed at introducing innovative teaching methods in the future educational activities, in particular, strategic games and scenario analysis of hard-to-predict dynamics of security processes,” the speaker said.
In Kotanjian’s words, one of the most significant results of the Cybersecurity Group’s activities is the drafting of the National Cybersecurity Strategy (NCS) within the framework of updating the National Security Strategy. This document has already undergone successful academic review in the College of Information and Cyberspace of the US NDU.
As for the educational component of the University’s activities, Kotanjian  noted that intensive work has been underway since September 2017 to organize pilot training courses at interagency and departmental levels. Taking into account the results of the Strategic Defense Review (SDR) conducted with the consultants of NATO, the CSTO, the United States and Russia, the basis for these courses is the product of the research (aimed at reforming the defense system) of the leading experts from the Ministry of Defense, the RA Armed Forces General Staff and of those we collaborate with in the defense security field. Later, Master Programs in the defense security field are planned to be developed on the basis of these courses to prepare the future generation of strategic leaders of the Republic of Armenia.
“Through the organization of strategic defense security education in our University the military education reforms underway in Armenia will be completed resulting in the formation of a military education system that prepares personnel capable of effectively resisting current security challenges, and comprises all – from tactical to strategic levels,” the professor concluded.