Վարչապետը կարևորել է անտառների վերականգնման ուղղությամբ աշխատանքները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ անտառների վերականգնման և զարգացման հիմնադրամի (ԱՎԶՀ) հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը:
Համաձայն հաստատված օրակարգի՝ քննարկվել են ԱՎԶՀ-ի 2016 թ. գործունեության և ֆինանսատնտեսական հաշվետվությունները: Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Յուրի Ջավադյանը ներկայացրել է հաշվետու տարում կատարված աշխատանքները՝ անտառների վերականգնման և զարգացման ծրագրերի մշակման ու իրականացման, ինչպես նաև ֆինանսական միջոցների ստացման, տնօրինման և նպատակային օգտագործման ուղղությամբ: Հոգաբարձուների խորհուրդը հավանության է արժանացրել ներկայացված հաշվետվությունները: Մեկ այլ հարցով հաստատվել է նաև հիմնադրամի 2017 թ. հաստիքացուցակը և գործադիր մարմնի վարչակառավարչական ապարատի ծախսերի նախահաշիվը:
Այնուհետև Յուրի Ջավադյանը հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին է ներկայացրել ԱՎԶՀ-ի 2017 թ. իրականացվելիք ծրագրերը: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը նշել է, որ նախատեսվում է ընթացիկ տարում ավարտին հասցնել Սևանա լճին հարակից 20 հեկտար, ինչպես նաև Երևանի Նուբարաշեն վարչական շրջանին հարակից 35 հեկտար տարածքների անտառապատման աշխատանքները: Բացի այդ, անտառտնկումներ և ցանկապատման աշխատանքներ կիրականացվեն նաև Հրազդանի անտառտնտեսության 100 հա տարածքի վրա:
Նիստում քննարկվել են նաև անտառների պահպանությանը, վերականգնմանը և նոր անտառների ստեղծմանը վերաբերող այլ հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է հանրապետությունում անտառների վերականգնման ուղղությամբ շարունակական և հետևողական աշխատանքների իրականացումը:

Политика 20:36 26/04/2017 Армения
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве состоялось очередное заседание совета попечителей Фонда развития и охраны лесов РА.
В ходе заседания были обсуждены вопросы касательно деятельности фонда и финансовая отчетность за 2016 год.
Исполнительный директор Фонда Юрий Джавадян представил работы, проведенные за отчетный период: разработка и реализация программ по восстановлению и развитию лесов, в том числе и вопросы получения, управления и целевого использования средств. Совет попечителей одобрил представленные отчеты.
Кроме того, Юрий Джавадян представил совету попечителей реализуемую программу Фонда за 2017 год. Исполнительный директор фонда отметил, что в текущем году планируется завершить работы по восстановлению леса на 20 га территории близ озера Севан, в том числе и на 35 гектаров территорий близ административного района Еревана Нубарашен.
Премьер-министр РА Карен Карапетян отметил важность последовательного проведения работ по восстановлению лесов в Армении.