Տնտեսություն 12:50 11/05/2017 Հայաստան
Թեհրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն մայիսի 3-4-ը ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության աշխատակազմի երկաթուղու վարչության պետ Արսեն Մուսոյանը և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն Իրանում են եղել:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, այցի ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ գործարարների, տրանսպորտային ընկերությունների և 46 նախարարությունների ու գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Իրանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը, ով մեծ աջակցություն է ցուցաբերել հանդիպման կազմակերպման և անցկացման հարցում:
Քննարկման ընթացքում  «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը ներկայացրել է Հայաստանի տարածքով, այդ թվում երկաթուղային ենթակառուցվածքի օգտագործմամբ, Իրանից եվրոպական երկրներ և հակառակ ուղղությամբ մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների իրականացման նախագիծը:
Փոխադրումների՝ այս միջանցքի գործարկման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակական են, քանի որ նախարարության գերակայություններից է Հայաստանի տարածքով միջազգային բեռնափոխադրումների ծավալի մեծացումը: Գերմանական և վրացական երկաթուղիների աջակցությամբ արդեն իսկ կայացել է առաջին թեստային փոխադրումը Դույսբուրգ-Թեհրան երթուղով:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության դիրքորոշումը ներկայացրել և ներկաներին հուզող հարցերին պատասխանել է  Երկաթուղու վարչության պետ Արսեն Մուսոյանը:
Հանդիպմանը ներկա 120 գործարարներ և տրանսպորտային ընկերությունների ղեկավարներ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել ներկայացվող այս այլընտրանքային նախագծի նկատմամբ:

Politics 16:04 11/05/2017 Armenia
Delegation led by the Head of Railway Department at Armenian Ministry of Transport and Communication Arsen Musoyan along with the Head of the “South Caucasus Railway” CJSC Sergey Valko visited the Islamic Republic of Iran on Wednesday and held meetings with members of the Iranian business community, transport companies and representatives of 46 ministries and governmental agencies.
As the ministry reported in a release, Ambassador of Armenia to Iran Artsashes Tumanyan greatly contributed to organization and conduct of the meeting.
During the discussion, the “South Caucasus Railway” CJSC presented the project of the multimodal transportation of goods from Iran to Europe and vice versa through the territory of Armenia. Works aimed at operation of this model of freight are continuous, since Armenian seeks to expand international transportation through its territory as a priority issue.
It was noted that German and Georgian railways have experimentally operated Duisburg Tehran route through the territory of Armenia.  The discussion was followed by question and answer session addressed to the members of the Armenian delegation.
According to the ministry release, around 120 businessmen and representatives of transport companies showed interest toward the that alternative route of transportation.