Քաղաքական 15:45 23/05/2017 Հայաստան
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Յուրի Խաչատուրովի նշանակմանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում՝ նշեց, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը քվոտավորված նշանակում է, այսինքն՝ իրականացվում է ՀԱՊԿ կանոնադրության համաձայն:
«Ցանկացած պետության ներկայացուցչի նշանակումը բարձրացնում է այդ պետության դերը, հեղինակությունը այդ կազմակերպության մեջ: Բայց անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը միջազգային է, և  նա առաջին հերթին ՀԱՊԿ ընդհանուր շահերն ու հետաքրքրությունները պետք է առաջ տանի, ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության»,- ասաց Լևոն Այվազյանը:
Նրա խոսքերով՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում մեր շահերից է բխում, որ բարձրանա ՀԱՊԿ-ի միջազգային վարկն ու հեղինակությունը, որպեսզի կատարելագործվեն ռազմական կառավարման համակարգը, ռազմական բաղադրիչը դառնա ավելի գործուն, ինչպես նաև այն պարտավորությունները, որոնք կան, դրանց կիրառման գործուն մեխանիզմներ լինեն:
«Իհարկե, այդ ուղղությամբ դեռևս շատ աշխատանքներ կան կատարելու, սակայն վերջին տարիներին դրական փոփոխություններ են նկատվում, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմները դառնան գործուն և կարողանան կոնկրետ պահին կոնկրետ խնդիր լուծել»,- նշեց Լևոն Այվազյանը՝ հավելելով, որ  նման կազմակերպություններում բացի հավաքական շահերից կան նաև ազգային շահեր։

Политика 18:45 23/05/2017 Армения
Назначение представителя Армении – Юрия Хачатурова – на должность генерального секретаря ОДКБ было не случайным, этот пост квотированный, иными словами, процедура соответствует Уставу ОДКБ. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции начальник отдела оборонной политики министерства обороны РА Левон Айвазян.
По его словам, повышение международного авторитета ОДКБ исходит из интересов Армении, республике выгодно, чтобы совершенствовалась система военного управления, военный фактор стал более существенным, чтобы в рамках организации создавались различные эффективные механизмы.
«Конечно, в данном направлении необходимо проделать много работы, однако за последние годы заметна положительная динамика, с помощью которой механизмы ОДКБ смогут стать более эффективными и будут способны в нужное время и в правильный момент решить конкретные задачи», – отметил Левон Айвазян, добавив, что в подобных организациях помимо коллективных интересов, существуют и национальные интересы.
Напомним, генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Юрий Хачатуров, назначенный на должность 14 апреля 2017 года Решением Совета коллективной безопасности, 2 мая с.г. приступил к исполнению своих обязанностей.