Քաղաքական 13:00 29/05/2017 Տարածաշրջան
Իրանի ԱԳՆ-ի արձագանքը՝ Թուրքիային սահմանակից Արևմտյան Ատրպատական նահանգում տեղի ունեցած զինված միջադեպին
Արևմտյան Ատրպատական նահանգում իրանցի սահմանապահների և քրդական «Փժակ» խմբավորման միջև տեղի ունեցած զինված բախման հետևանքով 2 սահմանապահ է զոհվել, 7-ը՝ վիրավորվել,-հաղորդում է իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով վերոնշյալ միջադեպին, տեղեկացրել է, որ դեպքի առնչությամբ դիվանագիտական խողովակների միջոցով Իրանը դիմել է Թուրքիային և սպասում է համապատասխան արձագանքին:
«Մենք չենք ցանկանում, որ Իրանի և Թուրքիայի սահմանում անկայունություն լինի»,-հավելել է Բահրամ Ղասեմին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը հերքել է որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված այն տեղեկատվությանը, թե Իրանն իր տարածքում ապաստան է տրամադրում «PKK»-ի անդամներին:

Политика 18:29 29/05/2017 Регион
МИД Ирана опровергает сведения о предоставлении убежища членам Рабочей партии Курдистана и ждет ответа Турции
В провинции Ирана Западный Атрпатакан произошли вооруженные столкновения между иранскими пограничниками и членами Партии свободной жизни Курдистана (PJAK), в результате чего погибли 2 пограничника, 7 – ранены. Об этом сообщает иранский источник «Tasnim».
Как передает «Tasnim», пресс-секретарь МИД ИРИ Бахрам Гасеми, обратившись к данному инциденту, сегодня на пресс-конференции заявил, что Иран посредством дипломатических каналов обратился к Турции и ожидает соответствующей реакции.
«Мы не хотим, чтобы ситуация на границе Ирана и Турции была дестабилизирована», – добавил Б. Гасеми.
Официальный представитель МИД Ирана опроверг сведения, распространенные некоторыми СМИ, согласно которым Исламская Республика якобы предоставляет убежище членам запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК).