Քաղաքական 17:22 02/06/2017 Արցախ
«Պատերազմի վերսկսման վտանգ միշտ էլ կա, սակայն պաշտոնական Ստեփանակերտը չի կիսում այն կանխակալ գնահատականները, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, 1994 թվականից ի վեր, ավելի քան երբևէ մոտ են ռազմական գործողությունների վերսկսմանը»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով Միջազգային ճգնաժամային խմբի հերթական զեկույցին, որի կանախատեսումներով վերահաս պատերազմը շատ մոտ է։
«Տարօրինակ է, թե ինչու խումբը նույնաբովանդակ զեկույցով հանդես չի եկել, ասենք, մինչև ապրիլյան պատերազմը։ Չէ՞ որ մինչև քառօրյա պատերազմը Ադրբեջանը 22 տարի պատրաստվել էր դրան։ Այն, որ պատերազմ կարող է լինել, բոլորի համար ակնհայտ է, պարզապես մոտ ապագայում դրա հավանականությունը քիչ է։ Զեկույցում նման գնահատականներ հնչեցնել այն դեպքում, երբ միջազգային հնարությունը հայտարարում է հակամարտության խաղաղ լուծման անհրաժեշտության մասին,  ուղղակի անթույլատրելի է»,- ընդգծշեց Դավիթ Բաբայանը։
Մեր զրուցակիցը զարմանք հայտնեց, որ Միջազգային ճգնաժամային խումբն իր զեկույցում շրջանցել է Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունները դատապարտող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հասցեական հայտարարությունը, քառօրյա պատերազմի օրերին ադրբեջանական կողմի բռնությունները, վարձկաններին պատերազմին մասնակից դարձնելու հակառակորդի պրակտիկան։
«Միջազգային ճգնաժամային խումբն իր համար կարծես մի իրականություն է նկարել և դրան էլ հավատում է։ Այս զեկույցը չի արտացոլում իրական պատկերը։ Ավելի լավ կլիներ՝ զեկույցում անկանխակալ կերպով ներկայացվեր իրական վիճակը։ Այն բավական վիճահարույց է»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Թեմայի շուրջ զրուցեցինք նաև քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի հետ։ Վերջինս նշեց, որ Ադրբեջանը ցանականում է իրավիճակը ռազմական ճանապարհով փոխել, քանի որ գիտակցում է՝ բանակցությունների ընթացքն իր օգտին չէ։
«Սակայն ապրիլյան պատերազմում հակառակորդի ձախողումը ցույց տվեց, որ նա նման ներուժ չունի։ Ադրբեջանի ցանկություններն ու իրական հնարավորությունները միմյանց հետ չեն համընկնում։ Կարելի է ասել, որ այդ երկիրն այսօր պատրաստված չէ պատերազմ սկսելուն և այն հաջողությամբ վարելուն»,- ասաց նա։

Politics 18:25 02/06/2017 NKR
“There is always a threat of a renewed war, however the official Stepanakert does not share the preconceived forecasts that ‘Armenia and Azerbaijan are closer to war than at any point since the 1994 ceasefire’,” David Babayan, Spokesman of the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh), noted in an interview with Panorama.am, commenting on the regular report released by the International Crisis Group (ICG).
“It is strange why the group did not issue such a report, let’s say, before the April war, given the fact that Azerbaijan had been preparing for it for 22 years. That a war may break out is evident for everyone; simply its likelihood is low in the coming future. Making such forecasts in a report when the international community announces about the necessity of the peaceful settlement of the [Nagorno-Karabakh] conflict is simply unacceptable,” Mr. Babayan highlighted.
Our interlocutor is surprised that the ICG’s report made no mention of the latest targeted statement of the OSCE Minsk Group condemning the Azerbaijani offensive actions, as well as the Azerbaijani violence during the four-day April war and the recruitment of mercenaries in the war by Azerbaijan as a matter of practice.
“The International Crisis Group seems to have made up a reality for itself and believes in it. That report does not reflect the reality. It would be better if the report presented the objective situation. It is highly controversial,” the Karabakh official said.
Panorama.am has also talked to political analyst Hrant Melik-Shahnazaryan over the topic. The expert noted that Azerbaijan seeks to change the situation through military means, since the country realizes that the negotiation process is not in its favor.
“However the Azerbaijani failure at the April war showed that the country lacks the capacity. Azerbaijan’s wishes and capacities are not in line with each other. It can be stated that today that country is not ready to unleash a war and successfully conduct it,” the expert said.