Հասարակություն 15:48 06/06/2017 Հայաստան
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կողբ համայնքն առաջիկայում նորարարական տեխնոլոգիաների «Թումո» կենտրոն կունենա, որը կընդունի 600-1000 սաների  Կողբից, Նոյեմբերյանից, Բերդավանից և հարակից բնակավայրերից:
Հունիսի 5-ին Կողբ համայնքում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ «Թումո» կենտրոնի շինարարության հիմնարկեքի արարողությունը: Կենտրոնի շինարարության ծրագիրն իրականացվում է «Կողբ» հիմնադրամի հետ համատեղ:
Panorama.am-ի փոխանցմամբ, հիմնարկեքի արարողության ժամանակ  ելույթ ունեցավ «Կողբ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արման Բարսեղյանը, ով «Թումո-Կողբ» նախագիծը համարեց խորհրդանշական և առանձնահատուկ:
Նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի սահմանների խաչմերուկում գտնվող կենտրոնը, որը բացվելու է մեկ տարի հետ, ապագայում կընդունի նաև սովորել ցանկացող վրացիների և, ինչու ոչ, ադրբեջանցիների:
Տավուշի մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Կարեն Նազարյանը, անդրադառնալով «Թումո-Կողբ» նախագծին, նշեց, որ «Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամն իսկզբանե «Թումո» կենտրոնի նախագիծը առաջարկելիս նպատակ է ունեցել ավելի զարգացնելու հայ երեխաների ժամանակակից գիտելիքները  տեղեկատվության ասպարեզում:
«Ինքս մասնակից լինելով կրթական բարեփոխումներին՝ կարող եմ հավաստել, որ այդ նպատակն ի կատար է ածվում: Արդյունքներն ակնհայտ են հատկապես մեր մարզում: Մեր մարզում առաջին «Թումո» կենտրոնը բացվել է Դիլիջանում: Շատ ուրախ ենք, որ երկարատև քննարկումներից հետո որոշում կայացվեց և 2016թ. համաձայնագիր ստորագրվեց, որ Տավուշի մարզում պետք է բացվի երկրորդ «Թումո» կենտրոնը»,- ասաց Նազարյանը:
Կողբ համայնքի «Թումո» կենտրոնի շենքի հիմքում դրվեց արկղիկ, որի մեջ կենտրոնի ապագա ուսանողները դրել էին իրենց ցանկությունները, թե ինչի են կամենում հասնել «Թումո»-ում ուսանելով:
Կենտրոնի շենքի նախագիծն արդեն հաստատված է, որի հեղինակն է բեյրութցի ճարտարապետ Բեռնար Խուրին, ով նաև ձևավորել է Երևանի «Թումո»-ի ներքին հարդարումը: Կենտրոնում կրականացվի «Թումո»-ի հիմնական կրթական ծրագիրը, կդասավանդեն հիմնական բովանդակությունն ապահովող բաժնի՝ ՀՀ տարածքում գործող 4 կենտրոններում շրջագայող մասնագետները, ինչպես նաև կհրավիրվեն միջազգային մասնագետներ:
Կենտրոնի շինարարության և հիմնադրման համար անհրաժեշտ միջոցները ապահովվելու են «Կողբ» հիմնադրամի, «Թումո»-ի «Յուքոմ» և «Mission Enfance» ընկերությունների և մասնավոր բարեգործների նվիրատվությունների հիման վրա:
Կենտրոնը կունենա 600-1000 ուսանողի սպասարկելու համար անհրաժեշտ դասասենյակներ, ինքնուսուցման հարթակ, ձայնագրման ստուդիա, կինոթատրոն, սպարտային պարապմունքների և ժամանցի համար նախատեսված բացօթյա հատված: Կենտրոնում պլանավորվում է անցկացնել «Թումո»-ի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցությամբ իրականացվող «Թումո-բանակ» նախագիծը՝ ներգրավելով հարևանությամբ գտնվող զորամասի զինծառայողներին:

Образование 17:31 06/06/2017 Армения
В приграничном Тавуше стартовало строительство центра «ТУМО-Кохб»: в Армении готовы принять учеников из Грузии и Азербайджана
В селе Кохб Тавушской области Армении в скором времени появится центр креативных технологий «ТУМО», который примет от 600 до 1000 учеников из Кохба, Ноемберяна, Бердавана и близлежащих населенных пунктов.
Отметим, сегодня в рамках рабочего визита в Тавушскую область президент РА Серж Саргсян присутствовал на церемонии открытия в общине Кохб центра «ТУМО-Кохб» – очередного отделения, которые создаются Центром креативных технологий «ТУМО» в регионах Армении. В мероприятии прияли участие основатель «ТУМО» Сэм Симонян, представители компании «Юком», фонда «Кохб», а также органов местного самоуправления и территориального управления области, благотворители.
По заверению ответственных за реализацию проекта, новый центр «ТУМО» будет посещать порядка тысячи студентов из Кохба, Ноемберяна, Бердавана и других окрестных населённых пунктов. Центр будет работать по основным образовательным программам «ТУМО». Намечается также проводить в центре проект, который совместно реализуют «ТУМО» и Министерство обороны – «ТУМО-армия», привлекая солдат из соседних военных частей.
Посредством прямой видеосвязи участникам мероприятия «ТУМО-Кохб» была представлена церемония начала капитального ремонта «ТУМО-Гюмри». Президент побеседовал с жителями общины Кохб и попечителями программы.
Отметим, программа строительства центра реализуется совместно с фондом «Кохб».
Как сообщает корреспондент Panorama.am, в ходе церемонии со вступительной речью выступил президент совета попечителей фонда «Кохб» Арман Барсегян, по мнению которого проект «ТУМО-Кохб» является весьма символичным и уникальным проектом.
Он выразил надежду, что центр «ТУМО», который будет находиться на перекрестке границ Армении, Грузии и Азербайджана и откроется уже в следующем году, в будущем может принять также учеников из Грузии, и, почему бы нет, из Азербайджана.
В свою очередь, начальник управления образования областной администрации Тавуша Карен Назарян, комментируя проект «ТУМО-Кохб» отметил, что образовательный фонд «Симонян», изначально предлагая проект центра «ТУМО», ставил целью углубить знания детей в области новых технологий.
«Сам лично, участвуя в образовательных реформах, могу заверить, что данная цель будет достигнута. Результаты очевидны особенно в нашей области. Первый центр “ТУМО” в Тавушской области открылся в Дилижане. Очень рад, что после длительных обсуждений было принято решение и в 2016 году подписано соглашение, согласно которому в Тавушской области откроется второй центр креативных технологий», – подчеркнул К. Назарян.
Отметим, что рядом с фундаментом центра «ТУМО» была установлена корзина, в которую будущие ученики центра положили пожелания относительно того, чем бы хотели заниматься.
Проект центра уже утвержден, автором является архитектор из Бейрута Барнар Хур. Обучение в центре будет осуществляться по основной образовательной программе «ТУМО».
Отмечается также, что «ТУМО» будет оснащён необходимыми классами, рассчитанными на 600-1000 учеников, платформой для самообучения, студией звукозаписи, кинотеатром, спортзалом.