Քաղաքական 09:42 08/06/2017 Հայաստան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունիսի 7-ին Վատիկանում հանդիպել է Սուրբ Աթոռի՝ պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար, արքեպիսկոպոս Փոլ Գալագերի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, զրուցակիցներն անդրադարձել են 2015թ. ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցին Սուրբ Աթոռ և, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի` Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցած պատմական պատարագին, ինչպես նաև Հռոմի սրբազան քահանայապետի՝ անցյալ տարի Հայաստան կատարած այցին։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել երկկողմ օրակարգի լայն շրջանակի, առաջիկայում կայանալիք միջոցառումներին վերաբերող հարցերի շուրջ։
Նախարար Նալբանդյանն ու արքեպիսկոպոս Գալագերն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցերի՝ զարգացումներին Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությանը, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարին։
Արքեպիսկոպոս Գալագերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը՝ միտված ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:

Политика 18:02 08/06/2017 Армения
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 7-го июня встретился в Ватикане с секретарем Святого Престола по отношениям с государствами, архиепископом Полом Галлахером. Подробности передает пресс-служба МИД РА.
Собеседники коснулись визита президента Республики Армения Сержа Саргсяна в Святой Престол в 2015г. и исторической литургии Папы Римского Франциска в соборе Святого Петра в память о жертвах Геноцида армян, а также прошлогоднего визита понтифика в Армению.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг широкого круга вопросов двусторонней повестки дня, а также намеченных на ближайшее будущее мероприятий.
Министр Налбандян и архиепископ Галлахер коснулись актуальных региональных и международных вопросов – событий на Ближнем Востоке, в частности, защиты этнических и религиозных меньшинств, борьбы международного сообщества против терроризма.
По просьбе архиепископа Галлахера министр Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленных на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.