Քաղաքական 13:21 10/06/2017 Հայաստան
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռիչարդ Հոգլանդին, Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկին:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ իրավիճակը, արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրադրությունը, համանախագահների հետ նույն ձևաչափով նախորդ հանդիպումից ի վեր տեղի ունեցած զարգացումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրել է առաջնագծում վերջին շրջանում տեղի ունեցած միջադեպերի վրա` ողջունելով դրանց վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական արձագանքը:
Որպես հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների արդյունավետության կարևոր գրավական՝ Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է 2016թ. Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն առաջնագծում իրավիճակի մոնիտորինգի և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և դրանով հանդերձ՝ փոխվստահության միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը:

Политика 13:01 10/06/2017 Армения
Министр обороны Армении Виген Саркисян сегодня, 10 июня, принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция), Ричарда Хогланда (США) – и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспршика. Подробности передает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
В ходе встречи обсуждались ситуация вокруг урегулирования карабахского конфликта, обстановка на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск и на армяно-азербайджанской государственной границе, развития после предыдущей встречи с сопредседателями в том же формате.
Министр обороны Армении привлек внимание собеседников на имевшие место в последний период на передовой инциденты, приветствуя адресную реакцию сопредседателей МГ ОБСЕ.
В качестве важного залога эффективности переговоров вокруг урегулирования конфликта Виген Саркисян подчеркнул необходимость внедрения на передовой – в соответствии с достигнутыми на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностями – механизмов мониторинга ситуации и расследования инцидентов и, тем самым, формирования атмосферы взаимного доверия.