Քաղաքական 13:21 10/06/2017 Հայաստան
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռիչարդ Հոգլանդին, Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկին:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ իրավիճակը, արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրադրությունը, համանախագահների հետ նույն ձևաչափով նախորդ հանդիպումից ի վեր տեղի ունեցած զարգացումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրել է առաջնագծում վերջին շրջանում տեղի ունեցած միջադեպերի վրա` ողջունելով դրանց վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական արձագանքը:
Որպես հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների արդյունավետության կարևոր գրավական՝ Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է 2016թ. Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն առաջնագծում իրավիճակի մոնիտորինգի և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և դրանով հանդերձ՝ փոխվստահության միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը:

Politics 15:16 10/06/2017 Armenia
Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan received on Saturday the OSCE Minsk Group Co-Chairs Richard Hoagland, Igor Popov, Stefan Visconti, as well as the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk.
As the Defense Ministry told Panorama.am, the officials discussed the situation around the Nagorno-Karabakh (NK) conflict, the situation in Artsakh-Azerbaijan Line of Contact and Armenia-Azerbaijan state border, as well as the developments since the last meeting with the Co-Chairs in the same format.
Armenia’s Defense Minister drew his interlocutors’ attention on the latest incidents on the frontline, welcoming the targeted response of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
As an important guarantee to the efficiency of the talks aimed at the NK conflict settlement, Mr. Sargsyan underlined the necessity of introducing monitoring and investigation mechanisms on the frontline in line with the Vienna and St. Petersburg agreements, thereby forming an atmosphere of mutual trust.