Քաղաքական 15:33 16/06/2017 Տարածաշրջան
Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Բասը հրավիրվել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարություն: «Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, պատճառը  ԱՄՆ-ում խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ հարձակում կատարելու գործով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշ թիկնապահներին  ձերբակալելու մասին  ամերիկյան կողմի որոշումն է:
«Ամերիկյան իշխանությունները կայացրեցին սխալ, կողմնակալ և օրենքի վրա չհիմնված որոշում: ԱՄՆ-ի դեսպանին տեղեկացրեցինք, որ մեր դեսպանության առջև ծեծկռտուքը տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ տեղի անվտանգության մարմինները չձեռնարկեցին համապատասխան միջոցներ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ Թուրքիայի արտգործնախարարության՝ տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը ընկնում է ամերիկյան կողմի վրա: Ընդգծվել է, որ սովորաբար ամերիկյան կողմը ձեռնարկում է բոլոր անվտանգության միջոցառումները, արտերկրյա ղեկավարների այցի ժամանակ: Սակայն Թուրքիայի նախագահի այցի ժամանակ նման միջոցառումներ չէին ձեռնարկվել: Եվ, հետևաբար, Թուրքիայի քաղաքացիները, որոնք մասնակից են եղել տեղի ունեցածին, պատասխանատվություն չեն կրում դեպքի համար:
Գործի առնչությամբ տեղի ունեցած հետաքննությունը որակվել է որպես կողմնակալ և  ոչ անկախ:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 16-ին ԱՄՆ-ի հայ, քուրդ, ասորի և եզդի համայնքների ներկայացուցիչները ցույց էին կազմակերպել Վաշինգտոնում՝  բողոքելով Էրդողանի` ԱՄՆ այցի դեմ: Էրդողանի թիկնապահները հարձակվել էին խաղաղ ցուցարարների վրա և դաժան ծեծի ենթարկել նրանց: Միջադեպի հետևանքով վիրավորվել էր 9 ցուցարար:

Politics 16:34 16/06/2017 Region
Turkey's foreign ministry has called in the US ambassador to Ankara, John Bass, for talks after US authorities issued arrest warrants for a dozen official Turkish security guards involved in a brawl with protesters in Washington last month, Al Jazeera reports.
"It has been conveyed to the ambassador that this decision taken by US authorities is wrong, biased and lacks legal basis," the ministry said in a statement on Thursday, blaming local authorities for failing to take proper security measures with regards to the "so-called protesters".
“This incident would not have occurred if the U.S. authorities had taken the usual measures they take in similar high-level visits and, therefore, Turkish citizens cannot be held responsible for the incident that took place,” the Turkish ministry added according to Anadolu Agency, calling the investigation into the case ‘biased and not independent’.
To note, on May 16, the representatives of the Armenian, Kurdish and Yezidi communities in U.S. staged a demonstration to protest Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s official visit to the United States. Erdogan’s bodyguards attacked the peaceful demonstrators and beat them up, with 9 protesters sustaining injuries.