Հասարակություն 12:48 22/06/2017 Հայաստան
«Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեն այս պահին կոնֆիդենցիալ երկխոիսություն է վարում կողմերի հետ՝ հանդիպելու Ադրբեջանում գտնվող անձի հետ»,-այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց  ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի մամուլի հարցերով պատասխանատու Զառա Ամատունին:
Նա հիշեցրեց, որ նման այցելությունները կոմիտեի ներկայացուցիչներն իրականացնում են Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին համապատասպան:
Նշենք, որ նորմերը մասնավորապես սահմանում են.  «Գերի ընկած մարտիկները և այն քաղաքացիական անձինք, որոնք գտնվում են հակառակորդի իշխանութայն տակ` իրենց կյանքի, արժանապատվության, անձնական իրավունքների և քաղաքական, կրոնական և այլ համոզմունքների բռնադատման չեն ենթարկվելու: Նրանք պետք է պաշտպանվեն բռնության ամեն տեսակի ակտերից կամ ռեպրեսալիաներից (փոխճնշման միջոցների կիրառումից): Գերիներն իրենց ընտանիքների հետ նամակագրության և օգնություն ստանալու իրավունք ունեն: Նրանք պետք է օգտվեն հիմնական դատական երաշխիքներից»:
Հիշեցնենք, որ երեկ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում առավոտյան լուր տարածվեց այն մասին,  իբր հայկական զինուժը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է արել, որի հետևանքով կա մեկ գերեվարված զինծառայող: Այնուհետ տարածվեց տեսանյութ, որտեղ  իբրև գերեվարվածը պատմում է իր և իր առաջադրանքի մասին:
Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ տարօրինակություններ ունեցող  տղամարդը, որ ունի մտավոր խնդիրներ և 30 տարեկանում հայտնվել է Վանաձորի ծերանոցում, 43 ամյա Զավեն Հովհաննեսի Կարապետյանն է:

Politics 16:44 22/06/2017 Armenia
The representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) have not met with Zaven Karapetyan, a citizen of Armenia detained in Azerbaijan, the ICRC Armenian office press representative Zara Amatuni told Panorama.am.
“The International Committee of the Red Cross is holding confidential talks with the sides to meet with the person in Azerbaijan,” said Zara Amatuni, adding the meeting is envisioned according to the norms of the international humanitarian law.
To note, the ICRC has been operating in the region since 1992 in relation to Nagorno Karabakh conflict. The ICRC supports communities living along the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan and international border between Armenia and Azerbaijan, through its delegations in Baku and Yerevan and the mission in Nagorno Karabakh. Besides, the ICRC works to clarify the fate of missing persons and help their families, visits detainees and acts as a neutral intermediary to facilitate transfer and repatriation of persons released on both sides of the border and the Line of Contact.
To remind, on June 21 the Azerbaijani media reported that the Armenian forces allegedly attempted a subversive attack and suffered losses, while the one was held captive. Later, a footage was released, showing interrogation of a man it described as an Armenian intelligence officer identified as Zaven Hovhannes Karapetyan, who was telling about himself and his task.
Armenia’s defense ministry officially refuted Azerbaijani media claims about the sabotage attack.
Later the Police of Armenia provided clarifications regarding the person detained in Azerbaijan, who appeared to have been 43-year-old Zaven Karapetyan, suffering from mental illness, with no permanent place of residence and running a homeless life.