Տնտեսություն 12:02 26/06/2017 Հայաստան
Ճշգրտված տվյալներով Հայաստանի պետական պարտքը 2016 թվականին կազմել է 5.9 միլիարդ դոլար: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում 2016թ-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը՝ հավելելով, որ դրանից 5.4 միլիարդը կառավարության պարտքն է, 505 միլիոն դոլարը՝ Կենտրոնական բանկի:
Նրա խոսքերով՝ ՀՀ արտաքին պարտքը կազմում է 4.3 միլիարդ դոլար, ներքին պարտքը՝ 1 միլիարդ 137 միլիոն դոլար: «Երաշխիքներով տրված վարկերը, որոնք հիմնականում Կենտրոնական բանկի միջոցով տրված վարկերն են, կազմել են 146 միլիոն դոլար»,- ասաց նախարարը:
Վարդան Արամյանը հայտնեց, որ Հայաստանի անվանական պարտքը չի ավելացել, սակայն եղել է փոխարժեքի շուրջ 17 տոկոս արժեզրկում, ինչը  հանգեցել է պարտքի աճի:
«2015-2016 թթ. մեզ մոտ պարտքի զգալի աճ կա: Արտաքին պարտքը, որ մենք 2015-2016 թթ-ին վերցրել ենք, կազմել է 910 միլիոն դոլար: Դա գրեթե նույնքան գումար է, որքան մենք այդ ընթացքում տրանսֆերտների կորուստներ ունեցանք: Ուստի, եթե չվերցնեինք այս պարտքը, դա ոչ միայն կհանգեցներ տնտեսական ավելի ցածր ցուցանիշների ու անկման, այլ նաև ճնշումներ կլինեին արտարժույթի շուկայում»,- նշեց Վարդան Արամյանը` հավելելով, որ 2016 թվականի Հայաստանի պարտքի ծավալի մեջ մեծացել է ներքին պարտքը:
Նախարարը նաև նշեց, որ Հայաստանը նվազ պարտքի բեռ ունեցող երկրների սահմանագծից ներքև է, դեռևս չի մտել միջին պարտքի բեռ ունեցող երկրների մեջ:

Экономика 13:27 26/06/2017
По уточненным данным, государственный долг Армении в 2016 году составил 5,9 млрд. долларов. Об этом заявил сегодня министр финансов Армении Вардан Арамян во время обсуждения на совместном заседании Постоянных комиссий Национального Собрания Армении отчета «Об исполнении государственного бюджета РА на 2016 год».
При этом основная часть долга – $5,4 млрд  – приходится на обязательства правительства, а $505 млн – на кредитные обязательства Центрального банка.
«В доле правительства доля внешнего долга составила $4,3 млрд, внутреннего долга – $1 млрд 137 млн», – отметил он.
В то же время, по его словам, номинальный объем госдолга не увеличился, однако имело место колебание обменного курса, что привело к росту долга.
«В 2015-2016 годах у нас зарегистрирован существенный рост долга», – сказал министр, добавив: акцент долга 2016г. изменили в сторону внутреннего долга.
По его словам, зарегистрированный в Армении показатель – не рисковый.
Согласно действующему закону, госдолг Армении не должен превышать 60% ВВП, причем ограничение распространяется только на долг правительства, без заимствований Центробанка. При этом, согласно закону, если госдолг Армении превышает 50% ВВП, правительство обязано сократить расходы.