Հասարակություն 13:03 03/07/2017 Արցախ
Թալիշ գյուղը, որը Հյուսիսային Արցախի ամենամեծ գյուղերից է,  իր պատմության ընթացքում մի քանի անգամ ավերվել է, սակայն ամեն անգամ վերականգնվել նվիրյալ թալիշցիների կողմից: Ապրիլյան պատերազմը մեկ անգամ ևս ավերեց գյուղը, բայց այս դեպքերից հետո էլ գյուղի պատմությունը չավարտվեց...
Թալիշ գյուղն ընկած է Արցախի Մարտակերտի շրջանի հյուսիսային սահմանագծում, շրջկենտրոնից 25 կմ հյուսիս, Մռավ լեռան արևելյան հատվածի հարավային լանջին, Թարթառ գետի ձախ կողմում, անտառապատ սարալանջի վրա, հին Հոռեկ գյուղի ավերակների մոտ:
Գյուղում այսօր անսովոր լռություն է, որը երբեմն ընդհատվում է շինհրապարակից եկող ձայներով: Թալիշը վերակառուցվում է…
Ապրիլյան պատերազմից հետո, երբ Թալիշը դարձավ թշնամու կրակահերթերի ու վայրագությունների թիրախ, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան առողջարանային գյուղում սկսվեց թալիշեցիների բնակեցման գործընթացը: Մինչ ապրիլյան պատերազմը Թալիշում ապրել է 150 ընտանիք՝ 500 բնակչով, ևս 67 ժամանակավոր բնակիչ, այդ թվում՝ ուսուցիչներ, զինծառայողներ, անասնապահներ, ապրել են գյուղում: Այսօր Ալաշանում կա 37 ընտանիք՝ շուրջ 140 բնակչով: Թալիշցիներն Ալաշանում զբաղվում են հողագործությամբ, ապրում են առօրյա հոգսերով ու երազում տուն վերադառնալու մասին:
Երևանից՝ Թալիշ, Թալիշից՝ Մատաղիս-Ալաշան
Թալիշի համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը պատմում է գյուղի պատմության, ապրիլյան մարտական գործողությունների ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձությունների ու այսօր իրականացվելիք աշխատանքների մասին: Գյուղապետն ամբողջ պատմությունն անում է Ալաշանից դեպի Մատաղիս ճանապարհին:
Վիլեն Պետրոսյանի խոսքով, Արցախյան պատերազմի ժամանակ՝ 1992-1994 թթ-ին Թալիշը գտնվել է թշնամու տիրապետության տակ, սակայն 1994 թվականի ապրիլի 14-ին գյուղն ազատագրվել է: Թալիշը լիովին ավերված էր, չկար ոչ մի կանգուն տուն, բայց թալիշցիները վերադարձան հայրենի գյուղ և սկսեցին վերականգնել իրենց ավերված օջախները. գյուղը վերակառուցվեց, վերաբնակեցվեց ու շենացավ:
«Մինչև 2016թ-ի ապրիլի 1-ը Թալիշում հսկայական աշխատանք է կատարվել: Եթե գնահատելու լինեինք Թալիշը որպես գյուղ կամ համայնք, ես այն կգնահատեի որպես շրջանի ամենակայացած, ամենաբարեկեցիկ պայմաններ ունեցող, ամենահամերաշխ համայնքներից մեկը»,- ասում է գյուղապետը:
Հետո պատմում է 2016 թվականի ապրիլի 2-ին Թալիշում տեղի ունեցած իրադարձությունների, ադրբեջանցիների վայրագրությունների, բնակչության տեղահանման մասին:
«Երբեք չէինք մտածում, որ ռազմական գործողությունները տեղի կունենան անմիջապես գյուղում: Մենք մտածում էինք, որ եթե դիրքերում տեղի ունենային այդ գործողությունները, կհասցնեինք բնակիչներին տարհանել գյուղից, բայց պատերազմը սկսվեց գյուղում, հետո՝ դիրքերում»,- նշում է Վիլեն Պետրոսյանը:
Չնայած Թալիշն ապրիլյան պատերազմի օրերին ամենաշատ նյութական կորուստներն ունեցավ, գյուղը դատարկվեց ու ավերվեց, բայց այսօր այնտեղ արդեն կառուցապատման աշխատանքներ են ընթանում: Արցախի իշխանությունների թիվ մեկ խնդիրը Թալիշի վերականգնումն է, կառուցվում են գյուղապետարանի և հանդիսությունների շենքերը, շուտով կսկսվեն նոր դպրոցի, մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները: Բացի այդ, նախատեսվում են ինչպես հին տների վերանորոգման, այնպես էլ՝ նորակառույցների շինարարական աշխատանքներ: Մասնավորապես, շուտով կսկսվեն երեք տների կառուցման աշխատանքները:
«Արցախի Հանրապետության կառավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի օր առաջ հրետակոծությունից վնասված ենթակառուցվածքները վերականգնվեն»,- ասում է Վիլեն Պետրոսյանն ու հավելում, որ Արցախի հյուսիսային դարպաս համարվող Թալիշը նորից շենանալու է ու միշտ կանգուն է մնալու:

Вилен Петросян: Восстановление Талиша – северных ворот Арцаха – задача властей республики номер один
Село Талиш (Талыш) Мартакертского района Арцаха (НКР), которое больше других пострадало в ходе апрельской агрессии Азербайджана в 2016г., на протяжении своей истории несколько раз разрушалось, однако всегда восстанавливалось преданными жителями села.
После Апрельской войны, когда Талиш стал мишенью для обстрелов и зверств ВС Азербайджана, в селе Алашан Мартакертского района начался процесс переселения талишцев.
До Апрельской войны в Талише проживало 150 семей: 500 жителей и 67 временно проживающих, в том числе – учителя, военнослужащие, животноводы.
Сегодня в селе Алашан проживает 37 семей – около 140 жителей. Жители Талиша, на данный момент проживающие в Алашане, ведут сельское хозяйство, занимаются повседневными заботами и мечтают о возвращении в родное село.
Руководитель общины Талиш Вилен Петросян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал об истории села, произошедших в апреле 2016 года боевых действиях и ведущихся сегодня работах.
По словам В. Петросяна, Талиш был освобожден 14 апреля 1994 года. Талиш тогда был полностью разрушен, не было ни одного неповрежденного дома, но талишцы вернулись в родное село и начали восстановительные работы. Село Талиш было восстановлено и начало благоустраиваться.
«До 1 апреля 2016 года в Талише были проведены масштабные работы. Если бы мы оценивали Талиш как село, общину, я бы назвал его одним из самых состоявшихся», – отметил руководитель общины.
Затем В. Петросян обратился к событиям, имевшим место в Талише 2 апреля 2016 года, о совершенных азербайджанской стороной зверствах, переселении жителей села.
Несмотря на то, что в ходе Апрельской войны Талиш понес самые большие материальные потери, подверглось разрушению и опустело, однако сегодня здесь уже проводятся строительные работы. Задачей властей Арцаха номер один является восстановление Талиша: строятся здание сельской администрации и зал торжеств, вскоре начнутся работы по строительству новой школы и детского сада.
Кроме этого, планируется как проведение ремонта старых домов, так и строительство новых зданий. В частности, вскоре начнется строительство трех домов.
«Правительство Арцаха делает всё возможное для скорейшего восстановления инфраструктур, поврежденных в ходе обстрелов», – отметил В. Петросян, добавив, что Талиш, считающийся северными воротами Арцаха, вновь будет процветать.
Напомним, 3 июня сельский староста рассказал журналистам, прибывшим в Арцах, что также проводятся работы по обеспечению безопасности. «Стрельба в направлении Талиша была всегда, с 2013г. в окрестностях села даже разрывались снаряды. Полагаю, это стало весьма обычным явлением для местных жителей. На сегодня опасность в некоторой степени выросла, посему в новых домах будут специальные подвальные убежища. Школа и другие учреждения также будут иметь убежища», – сказал В. Петросян.
- В. Петросян: Пострадавшее от апрельской агрессии Азербайджана село Талиш в Арцахе восстанавливается ускоренными темпами
- Президент Арцаха Бако Саакян посетил село Талиш
- Арцах: продолжаются работы по восстановлению пострадавшего во время Апрельской войны Талиша
- Плановый мониторинг миссии ОБСЕ линии соприкосновения восточнее села Талиш прошел без ЧП
- Президент НКР открыл в селе Талиш хачкар в память погибших в Апрельскую войну воинов-освободителей из Сисианского отряда
- Французский депутат Франсуа Рошблуан ознакомился с ситуацией в Талише и Матагисе после апрельской войны