Տնտեսություն 11:50 04/07/2017 Հայաստան
Հանձնաժողովը շարունակում է սեփական նախաձեռնությամբ ուսումնասիրություններ իրականացնել գովազդային շուկայում՝ հնարավոր անբարեխիղճ մրցակցության հայտնաբերման և կանխարգելման նպատակով:
Հանձնաժողովից հայտնում են, որ ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ «Ցարիցինո» մսամթերքի կոմբինատի»  կողմից հեռարձակվող գովազդը պարունակում է անբարեխիղճ մրցակցության տարրեր, քանի որ այն մի կողմից կարող է մոլորեցնել սպառողներին՝ տնտեսվարողի կողմից առաջարկվող արտադրանքի վերաբերյալ, իսկ մյուս կողմից վնասել նմանատիպ գործունեությամբ զբաղվող այլ տնտեսվարողների շահերին:
Հանձնաժողովը բազմիցս անդրադարձել է, որ տնտեսվարողը պարտավոր է օրենքի պահանջին  համապատասխան, գովազդվող ապրանքի վերաբերյալ ապառողին տրամադրել միայն ամբողջական, հավաստի և լիարժեք տեղեկատվություն՝ առանց վնասելու մրցակիցների շահերին:
«Ցարիցինո» մսամթերքի կոմբինատի»  գովազդում սպառողներին տեղեկացվում է, որ իրենց «արտադրանքի համն անկրկնելի է և սպառողները պարզապես այլընտրանք չունեն, քանի որ այլ տարբերակ չկա և չի կարող լինել»: Տնտեսվարողները պետք է զերծ մնան գովազդում գերադրական աստիճան արտահայտող բառերի  օգտագործումից:
Օրենքի խախտման և անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորման համար  ««Ցարիցինո» մսամթերքի կոմբինատ» ընկերությունը ենթարկվել է պատասխանատվության՝ ստանալով նախազգուշացում:

Экономика 14:24 04/07/2017 Армения
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении по собственной инициативе продолжает проводить исследования на рынке рекламы, с целью выявления и предупреждения возможной недобросовестной конкуренции.
Как сообщает пресс-служба комиссии, в результате исследований выяснилось, что реклама продукции мясокомбината «Царицыно» содержит элементы недобросовестной конкуренции, поскольку с одной стороны может ввести в заблуждение потребителя, относительно продукта, предлагаемого данной компанией, а с другой – нанести ущерб интересам других хозяйствующих субъектов, занимающихся аналогичной деятельностью.
Комиссия многократно обращалась к тому, что хозяйствующие субъекты обязаны соответственно с требованием закона предоставлять потребителю о рекламируемом товаре полноценную, достоверную и точную информацию, без причинения ущерба интересам конкурентов.
В рекламе комбината «Царицыно» в частности указывается,  что «данной продукции альтернативы нет и быть не может». Как подчеркивает ГКЗЭК, хозяйствующие субъекты должны воздерживаться от употребления в рекламе подобных выражений в превосходной степени.
В связи с нарушением закона и проявлением недобросовестной конкуренции комбинат «Царицыно» привлечен к ответственности, получив предупреждение.