Քաղաքական 13:52 08/07/2017 Արցախ
Հուլիսի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում նկատվել է լարվածության աճ: Ընդհանուր առմամբ հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 300 անգամ՝ առաջնային գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր, Դ-44 տիպի հրանոթներ ու նռնականետեր:
Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ. «Հարկ է նշել նաև, որ հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինուժը նախորդ տարվա ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո առաջին անգամ շփման գծի հարավային հատվածում կիրառել է նաև 122 մմ-ոց Դ-30 հաուբից հրանոթներ և ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ՝ հարվածի թիրախ դարձնելով այդ ուղղությամբ տեղակայված հայկական բնագծերը: Վերոնշյալ հրթիռային կայանքները տեղակայելով Ալխանլու գյուղի մերձակա տարածքում, իր սովորության համաձայն, ադրբեջանական զինուժը պատսպարվել է խաղաղ բնակչության թիկունքում՝ վերջինիս օգտագործելով որպես կենդանի վահան՝ այդ կերպ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
Օգտվելով պաշտպանվելու իր լիարժեք իրավունքից, հակառակորդի՝ խաղաղ բնակավայրին մերձակա տարածքում տեղակայված կրակակետը լռեցնելու համար, ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հարկադրված են եղել դիմելու պատասխան գործողությունների:
Պաշտպանության բանակը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում է հանդես գալ իրավիճակի թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իր առջև դրված մարտական խնդիրը»:

Politics 14:43 08/07/2017 NKR
Within 2-8 July, increased tension was observed along the Line of Contact between Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh/NKR) and Azerbaijan. The Azerbaijani side made more than 300 ceasefire breaches, applying 60mm, 82mm and 120mm mortars, D-44 cannons and grenade launchers at various directions of the Contact Line, the press service of the Artsakh Defense Ministry reports in a released statement.
“It is noteworthy that for the first time since the 2016 April war, the Azerbaijani forces fired 122mm D-30 howitzer artillery, as well as multiple launch rocket system (MLRS) of the TR-107 type in the southern direction of the Line of Contact, targeting Artsakh positions. Deploying the above-mentioned multiple launch systems near the Alakhlu village, the Azerbaijani armed forces, as a matter of practice, sheltered behind its civilian population, using the latter as a human shield, which is a flagrant violation of the norms of the international law.
Exercising its full right to self-defense, the Artsakh Defense Army was forced to take retaliatory actions to suppress the Azerbaijani firing spot deployed near the peaceful settlement.
The Defense Army of Karabakh continues to maintain full control over the frontline situation and confidently fulfil the military tasks set before it,” the statement reads.