Հասարակություն 17:36 11/07/2017 Հայաստան
Հունիսի 16-ին Արցախում վիրավորված պայմանագրային զինծառայող Մյասնիկ Հովհաննիսյանի առողջական վիճակը գնահատվում է նորմալ, զինծառայողը երեկ դուրս է գրվել հիվանդանոցից:  Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցին ասաց Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Մալայանը:
«Մեկ աչքի տեսողությունն արդեն վերականգնվել է, մյուսի բուժումը դեռ շարունակվում է: Հաշվի առնելով այն վնասվածքը, որ ստացել է զինծառայողը, այսօր կարող ենք ասել, որ նրա առողջական վիճակը նորմալ է»,- նշեց ակնաբույժը՝ հավելելով, որ զինծառայողը բուժումը կշարունակի ամբուլատոր պայմաններում:
Հիշեցնենք, որ Արցախում հակառակորդի կրակոցից աչքի վիրավորում և այրվածքներ ստացած 33-ամյա պայմանագրային զինծառայողին Զինվորական կենտրոնական հոսպիտալում հունիսի 17-ին առաջին բժշկական օգնություն ցուցաբերելուց հետո տեղափոխել էին Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոն:
Նույն օրը նրան վիրահատել է վնասվածքաբանության բաժանմունքի վարիչ, պրոֆեսոր Արմեն Վարդանյանը։ Վտանգավոր է եղել հատկապես մեկ աչքի բավական մեծ ներակնային օտար մարմինը։ Այն հաջողությամբ հեռացվել է, իրականացվել է լազերային բուժում։ Համեմատաբար քիչ վտանգ են ներկայացրել մյուս աչքը վնասած բազմաթիվ օտար մարմինները։
Նշենք նաև, որ հունիսի 16-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը  ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.): Հաջորդ օրը ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ ևս դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետևանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

Общество 18:33 11/07/2017 Армения
Состояние здоровья военнослужащего контрактной службы Миасника Ованнисяна, раненного в Арцахе в июне, оценивается как нормальное. Военнослужащий накануне, 10 июля, был выписан из больницы. Об этом сообщил корреспонденту Panorama.am директор Офтальмологического центра имени С.В. Малаяна Александр Малаян.
«Зрение одного глаза уже восстановлено, лечение другого пока продолжается. Учитывая то ранение, которое получил военнослужащий, сегодня уже можно говорить, что его состояние оценивается как нормальное», – отметил офтальмолог, добавив, что М. Ованнисян продолжит лечение уже в амбулаторных условиях.
Напомним, 17 июня пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил Panorama.am, что двое раненых армянских военнослужащих были доставлены из Арцаха (НКР) в Ереван. По его словам, состояние обоих раненых было тяжелое, но стабильное. А. Ованнисян также добавил, что один из раненых военнослужащих доставлен в  Центральный клинический военный госпиталь, а второй – в Офтальмологический центр имени С.В. Малаяна.
Утром 19 июня корреспонденту Panorama.am в Офтальмологическом центре имени С.В. Малаяна сообщили, что получивший 17 июня ранения и ожог глаз 33-летний военнослужащий контрактной службы Миасник Ованнисян перенес операцию, которую провел завотделением травматологии, профессор Армен Варданян.  Состояние здоровья пациента на тот момент оценивалось как стабильное. Отмечалось, что он продолжает получать лечение и проходить детальное обследование. «Воспаления нет, просто пациенту необходимо длительное лечение. Проблемы были с обоими глазами, однако прооперирован только один. Зрение, по всей вероятности, вернется через месяц после операции. Надежда есть», – отметили в медучреждении.