Հասարակություն 12:43 14/07/2017 Արցախ
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն (ՀԲԸՄ) այսօր մամուլի ասուլիս և հանրային քննարկում էր կազմակերպել՝ ներկայացնելու ՀԲԸՄ Եվրոպայի ստորագրահավաք-արշավը։
Հիշեցնենք, ՀԲԸՄ-ն կոչ է անում Եվրամիությանը և եվրոպական մարդասիրական կազմակերպություններին ներգրավվել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդի կյանքում։
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԲԸՄ Եվրոպայի տնօրեն Նիկոլա Դավիթյանը, իրենց նպատակն է եվրոպական կառույցների օժանդակությունը բերել Արցախի ժողովրդին: Նա հիշեցրեց, որ ԵՄ-ն չճանաչված բոլոր հանրապետությունների հետ աշխատում է «Հարաբերություններ՝ առանց ճանաչում» ծրագրով, և եթե համաեվրոպական կառույցները ներկայացված չլինեն Լեռնային Ղարաբաղում, չեն կարող մոնիթորիգ իրականացնել:
«Սա քաղաքացիական նախաձեռնություն է, և եվրոպացիներն իրոք կարողեն օգնել Արցախին»,-ասաց Նիկոլա Դավիթյանը:
Բելգիայի հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիայի ընդհանուր համակարգող Շահնուր Մինասյանն էլ տեղեկացրեց, որ ստորագրահավաքը մեկնարկել է հունիսի 7-ից, մինչ այս պահը հավաքվել է 2 հազար ստորագրություն: Ստորագրահավաքին մասնակցել են 60 հասարակական-քաղաքական դեմքեր, այդ թվում՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ:
«Արցախում այսօր Եվրոպայի ներգրավվածությունը համարյա հավասար է զրոյի: Մեր այս նախաձեռնության նպատակը եվրոպական ՀԿ-ների ներգրավումն է Արցախում, փոխգործակցությունն արցախյան ՀԿ-ների հետ: Ուզում ենք հասկանալ՝ ինչ կարող ենք անել՝ թեկուզ փոխայցելությունների և տեղեկատվության փոխանակման առումով: Ենթադրվում է նաև ֆինանսական աջակցություն՝ չնայած՝ բուն նպատակը գումարը չէ: Եթե կան չճանաչված հանրապետություններին աջակցություն ցուցաբերող համապատասխան եվրոպական հիմնադրամներ (իսկ այդպիսիք կան), ապա դրանք օգնություն են ցուցաբերում Հյուսիսային Կիպրոսին, Աբխազիային, Մերձդնեստրին և այլ չճանաչված հանարապետութուններին: Մինչդեռ Արցախ նման կառույցներից զրո դրամ է մուտք գործում»,- ասաց նա:
Շահնուր Մինասյանը տեղեկացրեց, որ ստորագրահավաք-արշավի ադյունքները կամփոփվեն աշնանը, սակայն այն շարունակական բնույթ կկրի: Նախատեսվում է Ացախին օգնելու թեմայի շրջանակներում կոնֆերանս կազմակերպել Եվրախորհրդարանում:

Общество 14:41 14/07/2017 НКР
Представители Всеобщего армянского благотворительного союза (AGBU) в ходе созванной сегодня пресс-конференции представили организованные европейским офисом AGBU акцию и сбор подписей.
Напомним, AGBU призывает Евросоюз и европейские гуманитарные организации принять участие в жизни народа Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
Глава европейского офиса AGBU Никола Тавитян в беседе с журналистами представил детали программы «Европа во имя Арцаха», отметив, что их целью является способствовать содействию европейских структур и организаций народу Арцаха.
Он напомнил, что ЕС со всеми непризнанными республиками работает по программе «Вовлечение без признания», и, если общеевропейские структуры не будут представлены в НКР, то они не смогут проводить мониторинг.
«Это гражданская инициатива, и европейцы действительно могут помочь Арцаху», – отметил Н. Тавитян.
Координатор федерации армянских организаций Бельгии Шахнур Минасян в свою очередь отметил, что сбор подписей стартовал 7 июня, на данный момент собрано 2 тысячи подписей. В данном мероприятии приняли участие около 60 общественно-гражданских деятелей, депутаты Европарламента.
«Вовлеченность Европы в Арцахе на сегодняшний день почти равна нулю. Цель данной инициативы – вовлечение европейских НПО в Арцахе, обеспечение их сотрудничества с  общественными организациями НКР. Мы хотим понять, что можем сделать, хотя бы по части визитов и обмена информацией.
Предполагается также и финансовая поддержка, хотя основной целью, конечно, это не является. Если есть соответствующие европейские фонды, которые предоставляют финансовую поддержку непризнанным республикам (а таковые есть), то они оказывают поддержку Северному Кипру, Абхазии, Приднестровью и другим непризнанным республикам. Между тем, Арцах не получает от них никакого содействия», – отметил он.
Ш. Минасян также сообщил, что результаты сбора подписей и акции будут подытожены осенью сего года, однако данное мероприятие будет носить продолжительный характер. Планируется, что в рамках темы поддержки Арцаха в Европарламенте будет организована конференция.