Իրավունք 17:00 29/07/2017 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում՝ պարզվել են Արմավիրի մարզպետի խորհրդական Մանուկ Սիմոնյանի սպանության՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ: ՀՀ քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել վերջինիս կնոջը, ինչպես նաև որդուն արգելանքից ազատելու որոշում է կայացվել:
2017 թվականի հուլիսի 25-ին՝ ժամը 23.30-ի սահմաններում, Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան-Դալարիկ ճանապարհի 3-րդ կմ-ից դեպի աջ ընկած՝ մոտ 300 մ հեռավորությամբ գտնվող «Դալարիկի ձոր» կոչվող տարածքում, հայտնաբերվել էր 1965 թ. ծնված Մանուկ Սիմոնյանի դիակը՝ փաթաթված և կապկպված:
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ տուժողի կինը պարբերաբար բռնության է ենթարկվել ամուսնու կողմից: 2017 թվականի հուլիսի 22-ին՝ առավոտյան, կնոջ և ամուսնու միջև տեղի է ունեցել հերթական վիճաբանությունը, ինչից հետո ամուսինը քնել է, և կինը  փայտ կոտրելու կացնով հարվածել է քնած ամուսնուն, ով ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է: Այնուհետև կինը զանգահարել է որդուն և տուն կանչել: Հաջորդ օրը՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, ամուսնու ավտոմեքենայով, որդու հետ ամուսնու դիակը տեղափոխել և թաքցրել են Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան-Դալարիկ ավտոճանապարհի աջակողմյան ամայի տարածքում:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ տուժողի կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սպանությունը՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը՝  պատժվում է ազատազրկմամբ՝ ութից տասնհինգ տարի ժամկետով): Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ կնոջ նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ: Որոշում է կայացվել նաև տուժողի որդուն արգելանքից ազատելու մասին:

Право 17:25 29/07/2017 Армения
Убийство советника губернатора в Армении: обвинение предъявлено только его супруге, сын отпущен на свободу
По уголовному делу об убийстве советника губернатора Армавирской области Манука Симоняна обвинение предъявлено только его супруге, сын же отпущен на свободу. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
«В результате предпринятых по расследуемому в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА необходимых следственных и процессуальных действий установлен ряд имеющих существенное значение для дела обстоятельств убийства советника губернатора Армавирской области Манука Симоняна.
На основе добытых доказательств обвинение предъявлено супруге Манука Симоняна. Также принято решение об освобождении его сына из-под стражи», – говорится в сообщении.
Как сообщалось ранее, 25-го июля 2017 года около 23:30 в местечке под названием «Ущелье Даларика», расположенном справа от третьего километра трассы Мясникян-Даларик, на расстоянии 300 метров, было обнаружено завернутое и связанное тело Манука Симоняна(1965 года рождения).
«В результате предпринятых  по возбужденному по данному факту уголовному делу крупномасштабных следственных и иных процессуальных действий установлено, что жена потерпевшего периодически подвергалась насилию со стороны мужа. Утром 22-го июля 2017 года между супругами вновь вспыхнула ссора, после которой муж заснул, а жена ударила топором для рубки дров спящего мужа, который от полученных ранений скончался. Затем женщина позвонила сыну и позвала его домой. На следующий день, около 04:00, она вместе с сыном на автомобиле мужа перевезла тело супруга и спрятала его в пустынной местности близ автотрассы Мясникян-Даларик Армавирской области», – отмечается в сообщении.
По совокупности добытых доказательств супруге потерпевшего предъявлено обвинение по части 1 статьи 104 (Убийство) Уголовного кодекса РА.
«Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении нее меры пресечения в виде заключения под стражу. Принято также решение об освобождении сына потерпевшего из-под стражи. Предварительное следствие продолжается», – говорится в сообщении.