Քաղաքական 15:10 09/08/2017 Հայաստան
Հայաստանն ու Չինաստանն արել են հնարավորը, որպեսզի երկկողմ հարաբերությունները զարգանան և ընդլայնվեն. Էդվարդ Նալբանդյան
Հայաստանը Չինաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց 25 տարի առաջ։ Այս տարիների ընթացքում Հայաստանն ու Չինաստանը արել են հնարավոր ամեն բան, որպեսզի երկկողմ հարաբերությունները  ջերմանան, զարգանան և և ընդլայնվեն։ Հայաստանում Չինաստանի ժողովրդական հանրապետության նոր դեսպանատան հիմնարկեքի հանդիսավոր արարողության ժամանակ այսօր այս մասին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Սա և քաղաքական ամենաբարձր մակարդակով հարաբերություններն են, և երկու երկրների ղեկավարների ջերմ հարաբերութւնները, և կառավարությունների միջև համագործակցությունը՝ համագործակցությունը մշակույթի, գիտության և կրթության ոլորտներում, և երկու երկրների արտգործնախարարությունների սերտ փոխգործակցությունը։
Այսօր մենք անում ենք խորհրդանշական առաջին քայլը՝ դնելով Չինաստանի դեսպանատան նոր շենքի առաջին հիմնաքարը։ Չինաստանի ղեկավարությունը որոշել է, որ Հայաստանում պետք է կառուցել նոր մեծ դեսպանություն՝ հույս ունենալով, որ այն կծառայի նոր և մեծ նախագծերի իրագործմանը»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ դեսպան Թիան Էրլունն իր հերթին նկատեց, որ դեսպանատան նոր շենք կառուցելն իսկապես ուրախալի իրադարձություն է։ «Չինաստանն ավելի լավ ներկայացված կլինի այս երկրում և դա իհարկե, օրինաչափ է։ Մեր համագործակցության մասշտաբները, մեր փոխհարաբերությունները արագ զարգանուրմ են, և դա ավելի շատ մարդկանց աշխատանք և ավելի մեծ շենք է ենթադրում։ Սա արտացոլում է  Հայաստանի և Չինաստանի հարաբերությունների իրական ծավալները և հեռանկարները»,- ասաց նա։
Թիան Էրլունի խոսքով, Հայաստանի հետ Չիանաստանի հարաբերությունները զարգանում են ըստ պլանավորվածի։ Նա կարևորեց հատկապես Մետաքսի ճանապարհի երկաթուղու համատեղ շինարարության նախաձեռնությունը, որն ուղղված է Չիանաստանի և Եվրասիայի համագործակցության ընդլայնմանը։ «Հայաստանը երկիր է, որով հին ժամանակներում անցելէ  Մետաքսի ճանապարհը»,- հիշեցրեց դիվանագետը։

Политика 16:13 09/08/2017 Армения
Эдвард Налбандян: За 25 лет Армения и Китай сделали всё возможное для укрепления, развития и расширения двусторонних отношений
Армения и Китай ровно 25 лет назад установили дипломатические отношения. За эти годы страны сделали всё возможное для укрепления, развития и расширения двусторонних отношений. Об этом заявил сегодня на торжественной церемонии закладки фундамента нового здания посольства Китая в Армении глава МИД РА Эдвард Налбандян.
«Это и самый высокий уровень политических отношений, и теплые отношения глав двух государств, и сотрудничество между правительствами Армении и Китая, которое охватывает сферы культуры, науки и образования, и тесное взаимодействие между министерствами иностранных дел двух стран.
Сегодня мы делаем символический первый шаг, заложив первый камень в фундамент нового здания посольства Китая в Армении. Руководство КНР решило построить в Армении новое, большое здание посольства, с надеждой, что оно прослужит реализации новых и более масштабных проектов», – отметил глава МИД РА.
Чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Республике Армения Тянь Эрлун в свою очередь отметил, что строительство нового здания посольства – по-настоящему радостное событие. «Китай ещё лучше будет представлен в Армении и это, конечно, является закономерным. Масштабы нашего сотрудничества, наши отношения развиваются быстрыми темпами, что требует большего числа сотрудников и более большого здания. Это отражает реальные масштабы и перспективы отношений Армении и Китая», – отметил посол.
По словам Т. Эрлуна, отношения Армении и Китая развиваются по плану. Посол отметил важность сотрудничества в рамках проекта «Экономического пояса Шёлкового пути». «Армения – страна, по территории которой в свое время  проходил Шелковый путь», – напомнил китайский дипломат.