Քաղաքական 13:51 10/08/2017 Հայաստան
«Ակնհայտ է, որ երբ Ռուսաստանում տնտեսության մեջ տեղի են ունենում բացասական երևույթներ, դա անդրադառնում է բոլոր հարևանների վրա»,-կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԳ նախարարի տեղեկալ Շավարշ Քոչարյանը՝ խոսելով ՌԴ-ի նկատմամբ իրականացվող պատժամիջոցներից:
Նա նկատեց, որ Ռուսաստանի ճգնաժամն ազդեց ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի, ոչ անդամ Ադրբեջանի, նաև դեպի Եվրամիություն գնացող Վրաստանի վրա:
«Բոլորիս համար ակնհայտ է, որ այն պետությունները, որոնք տարբեր ձևերով կախված են ու կապված Ռուսաստանի հետ՝ լինի աշխատուժ, տնտեսական հարաբերություններ, ապրանքների իրացում, տրանսֆերտներ, բնական է ազդում են: Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ»,-ասաց նա:
Քոչարյանն ավելացրեց, որ Հայաստանի արտաքին տնտեսական քաղաքականությունը հիմնված է եղած կապերը խորացնելու, նոր կապեր ստեղծելու վրա, կան թիրախավորված երկրներ:
«Այդ ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ են իրականացվում»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով «Ելք»-ի կողմից արվող՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հայտարարություններին, Քոչարյանն ասաց, Հայաստանի համար շատ կարևոր է տնտեսական բաղադրիչը:
«Այն նաև մեր ազգային անվտանգության ու այլ հարցերի հիմքն է: Դրա համար բոլորի, ում հետ ձեռնտու է, պետք է տնտեսական հարաբերություններ ունենանք: Այդ տեսակետից, նպատակն այն է, որ եղածն ամրապնդվի, նորերը ստեղծվեն»,-ասաց Քոչարյանը:
Հարցին, Իրանի հետ տնտեսական կապերը խորացնելը վտանգ չի՞ ստեղծում հայ-ամերիկյան հարաբերությունների համար, փոխնախարարն ասաց. «Ամեն երկիր իր երկրում կարող է խոսել, ներկայացնել իր պատկերացումները: Դա իրենց խնդիրն է: Հայաստանը շահագրգիռ է ամրապնդել Իրանի հետ հարաբերությունները, այդ հարցում մենք երբեք չենք նայել այլ պետությունների դիրքորոշմանը: Իրանի հետ համագործակցությունը չի վնասում հայ-ամերիկյան հարաբերություններին»:

Политика 14:34 10/08/2017 Армения
Когда в экономике России происходят негативные явления, очевидно, что они влияют на всех соседей. Об этом заявил в беседе с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, коснувшись санкций против РФ.
«Кризис в России повлиял и на члена Евразийского экономического союза (ЕАЭС) Армению, и на не являющегося членом ЕАЭС Азербайджан, и на Грузию. Для всех нас очевидно: страны, которые каким-либо образом связаны с Россией – будь то в плане рабочей силы, экономических отношений или в плане реализации товаров, могут ощутить это воздействие. Это ни для кого не является секретом», – сказал Ш.Кочарян.
По словам Кочаряна, внешнеэкономическая политика Армении основана на углублении существующих связей, создании новых, есть приоритетные страны. «В этом направлении уже проводится соответствующая работа», – сказал он.
Коснувшись заявлений оппозиционного Блока «Выход» о выходе Армении из ЕАЭС, Кочарян отметил, что для Армении очень важным является экономический компонент.
«Посему мы должны развивать экономическую дипломатию со всеми странами, с которыми это выгодно. В данном контексте нужно укреплять существующие связи и создавать новые», – сказал Кочарян.
В ответ на вопрос, не представляет ли угрозы для армяно-американских отношений углубление экономических связей с Ираном, замглавы МИД РА сказал: «Армения заинтересована в укреплении отношений с ИРИ, в этом вопросе мы не никогда не смотрели на позицию других государств. Сотрудничество с Ираном не вредит армяно-американским отношениям».