Հասարակություն 18:25 31/08/2017 Հայաստան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է Ճապոնիայի քաղաքացիների համար սահմանել առանց մուտքի վիզայի ռեժիմ 2017թ. սեպտեմբերի 6-ից:
Որոշմամբ թույլ կտրվի Ճապոնիայի քաղաքացիներին այցելել և մնալ ՀՀ տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով:
Հիմնավորման համաձայն, Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև հարաբերությունների զարգացումը տարեցտարի արձանագրում է դրական դինամիկա, և առկա է երկուստեք շահագրգռվածություն երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու համար: Ճապոնիայի քաղաքացիներին ՀՀ մուտքի արտոնագրի պահանջի միակողմանի չեղարկումն առավել նպաստավոր պայմաններ կստեղծի երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման, ինչպես նաև զբոսաշրջության խթանման համար:
Վարչապետը հետաքրքրվել է, թե այս տարվա ընթացքում քանի երկրի հետ է առանց մուտքի վիզայի ռեժիմ սահմանվել, ինչին ի պատասխան ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ սա արդեն վեցերորդ երկիրն է:

Armenia lifts visa requirements for citizens of Japan
The Armenian Government approved the draft decision on lifting visa requirements for the citizens of Japan starting from Sept. 6, 2017 at a session on Thursday.
Pursuant to the decision, the Japanese citizens will be able to enter the country and stay there without visa for up to 180 days in a year.
According to the justification, the move will create more favorable conditions to boost Armenia’s commercial ties with Japan and the inflow of the Japanese tourists in the country. It pointed out the positive dynamic observed in Japanese-Armenian relations annually, saying that both sides want to further deepen the bilateral ties.