Հասարակություն 09:45 06/09/2017 Աշխարհում
Նոր վավերագրական ֆիլմը 1915 թ. ցեղասպանությունը կապում է ադրբեջանցիների կողմից հայերի վերջին սպանությունների հետ. Սասունյան
Հայոց ցեղասպանության մասին նոր վավերագրական ֆիլմը կցուցադրվի Միացյալ Նահանգների բազմաթիվ կինոթատրոններում, նաև «ըստ պահանջի» հասանելի կլինի 2017 թ. հոկտեմբերի 7-ի դրությամբ: Ի տարբերություն այս թեմայով նկարահանված մյուս ֆիլմերի, այն ավելի հարմար է մերօրյա օտար հանդիսատեսների համար: Փաստագրական ֆիլմը, որը կրում է «Ցեղասպանության ճարտարապետները» վերնագիրը և «Ժխտվող ցեղասպանությունը շարունակվող ցեղասպանություն է» ենթավերնագիրը, Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թ. հայերի զանգվածային ջարդերը կապում է Ադրբեջանի տարբեր քաղաքներում թուրքերի ցեղակիցների՝ ադրբեջանցիների կողմից հայերի ժամանակակից զանգվածային սպանությունների և արցախահայության կյանքին սպառնացող վտանգի հետ:
Վավերագրական ֆիլմը նկարահանել են հոլիվուդյան երկու հեռուստաաստղեր Դին Քեյնը և Մոնթել Ուիլյամսը: Ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության մասին հարցազրույցներ է անցկացնում աշխարհահռչակ անձանց և փորձագետների հետ, որոնցից մի քանիսի հետ առաջին անգամ, ինչպես օրինակ Ջուլիան Ասանժի («Վիկիլիքս»), Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) բացահայտող Սիբել Էդմոնդսի, հայտնի միջազգային իրավաբան Ջեֆրի Ռոբերթսոնի, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած առաջին թուրք գիտնականներից մեկի՝ պրոֆ. Թաներ Աքչամի, Ցեղասպանությունների դիտորդական առաքելության նախագահ դոկտ. Գրեգորի Սթենթոնի, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Կովկասյան տարածաշրջանի փորձագետ Թոմ դը Վաալի, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսի, կոնգրեսական Ադամ Շիֆի, Թուրքիայի Դիրարբեքիրի Սուր քաղաքի նախկին քուրդ քաղաքապետ Աբդուլահ Դեմիրբաշի, Նորին Սուրբ Օծություն Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի, Հայոց ցեղասպանության հարցերով փորձագետ Ուղուր Ունգորի, Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի, ինչպես նաև 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների և Բաքվի ու Սումգայիթի ջարդերի ականատեսների (սկսած 1988 թ. և ավելի վաղ, 20-րդ դարում) և տողերիս հեղինակի հետ:
Հարցազրույցներն  անցկացվել են մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում, Մեծ Բրիտանիայում, Հայաստանի Հանրապետությունում, Արցախում, Ադրբեջանում, Թուրքիայում և Ռուսաստանում, որոնցից մի քանիսում նկարահանող խմբեր ուղարկելը կապված էր մեծ ծախսերի և ռիսկի հետ: Վավերագրական ֆիլմը նաև տարբեր ցեղասպանությունների ընդհանրություն է ստեղծել՝ Կամբոջայից մինչև Սուդան (Դարֆուր), Հոլոքոստ, Բոսնիայի և Ռուանդայի ցեղասպանություններ:
Ահա կարևոր հատվածներ որոշ ելույթներից, որոնք արվել են վավերագրողների հետ  հարցազրույցներում.
Ջուլիան Ասանժ. «Թուրքիան ամբողջ աշխարհում ագրեսիվ լոբբիստական դիվանագիտական ճանապարհով է գնացել, համոզելու համար, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ վկայակոչումներ չեն լինի, ներառյալ նույնիսկ հզոր պետություններում, ինչպիսին Միացյալ Նահանգներն է»:
Նախագահ Սերժ Սարգսյան. «Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարները ժամանակ առ ժամանակ հայտարարում են, որ իրենք մեկ ազգ են, սակայն ապրում են տարբեր պետություններում: Եվ, բնականաբար, նրանք որպես մեկ ազգ, միասնաբար քարոզում են ժխտողականության գաղափարախոսություն»:
Վավերագրական ֆիլմում թերևս ամենասկանդալային բացահայտումն արել է Սիբել Էդմոնդսը, որին հեռացրել էին ՀԴԲ-ի իր աշխատանքից՝ թուրքական սխեմաներում բարձրաստիճան ամերիկացի քաղաքական գործիչների անօրինական ներգրավման մասին իր ղեկավարներին  տեղեկացնելու համար. «Որպես արդարացում Միացյալ Նահանգների կառավարությունը օգտագործում էր հետևյալ արդարացուցիչ հանգամանքը՝ մենք դա անում ենք [Հայոց ցեղասպանության ժխտումը] նուրբ դիվանագիտական հարաբերությունների համար: Սա կեղծավորություն է, որին ես ականատես եմ լինում, հատկապես ներքին գիտակցումով, թե ինչ է տեղի ունենում Միացյալ Նահանգներում: Ամեն ինչ սկսվեց ճիշտ բան անելու փորձից և մենք պայքարեցինք քրեական գործողությունների դեմ, որոնք փողով գնում էին և չարաշահում և հակադարձում»:
Սիբել Էդմոնդսը պարզաբանելով, թե ինչու Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Դենիս Հասթերթը տապալեց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, ասաց, «Դա մի քայլ էր, որն իր գինն ուներ: Այս քվեարկությունն արգելափակելու համար նա կանխիկ գումար էր, կաշառք ստացել: Նա կաշառք էր վերցրել նաև սեքսուալ բնույթի ծառայությունների տեսքով Թուրքիա կատարած իր այցերի ընթացքում իջևանած հատուկ հյուրանոցում: Սեռական բնույթի ծառայություններ նրան պետք է մատուցեին անչափահաս տղաները: Այդ ծառայությունները նրան մատուցում էին նաև իր տանը, դա կաշառք էր, օտարերկրյա կաշառք, որը համարվում է դավաճանություն: Բայց սա չնչին մասն էր այն ամենի, ինչ ՀԴԲ-ն արդեն հավաքել էր: Չիկագոյում նա նաև անմիջականորեն ներգրավված է եղել տխրահռչակ թուրքական ցանցում, որը շատ մեծ տոկոսներ ուներ հերոինի հետ կապված գործունեությունից, գործողություններից և վաճառքից Միացյալ Նահանգներում, այդ թվում՝ կոնկրետ անձանցից ճամպրուկով կանխիկ գումարի ստացում նրա և իր աշխատակազմի ղեկավարի կողմից. նրանց վկայությունները ստուգվել են: Նրանց ոչ միայն գաղտնալսել էին, այլ նաև տեսանկարահանել: ՀԴԲ-ն իր տրամադրության տակ ունի ապացույցներ սկսած 1997 թվականից, որոնցով Դենիս Հասթերթը քրեականորեն մասնակից էր: Պետքարտուղարությունը շատ մարդկանց գիտի Կոնգրեսում, որոնց վերաբերյալ ես վկայություններ եմ տվել. նրանք տեղյակ են: Եվ ես ասացի. «Կտեսնեք, որ ամբողջ համակարգի ոչ հաշվետվողականություն, ծաղրանք կլինի»:
Վավերագրական ֆիլմում ցուցադրվում են նաև իրական կադրեր, որտեղ ադրբեջանցի զինվորները գլխատում են հայ զինվորներին ու քաղաքացիական անձանց և կտրում նրանց ականջները 2016 թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա կատարված հարձակման ժամանակ...
Վերջապես, վավերագրողները հարցնում են Կոնգրեսի մի քանի անդամների, որոնք հրաժարվում են պատասխանել՝ արդյոք համարում են, որ Հայոց ցեղասպանությունը իրականում եղել է, բացառությամբ կոնգրեսական Էդի Բերնիս Ջոնսոնից (դեմոկրատ, Տեխաս), որը կադրում երևում է ադրբեջանական էներգետիկ համաժողովում ելույթ ունենալիս, որտեղ նա պարծենում է. «Ես Ադրբեջանի աջակցության [կոնգրեսական] խմբի անդամ եմ, խանդավառ և աջակցող անդամ...»:
Այնուհետև վավերագրողները տեսախցիկի առաջ դիմում են կոնգրեսական Ջոնսոնին. «Դուք ժխտո՞ւմ եք, որ Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել», նա անամոթաբար պատասխանում է. «Այո, ես ժխտում եմ»... Կոնգրեսի գործող անդամի համար խոշոր սկանդալ է նման կատեգորիկ ձևով ժխտելը, որը հազվադեպ է լինում Կոնգրեսի անդամների կողմից: Ամերիկայի ամբողջ հայ համայնքը և նրանց բարեկամները հաջորդ ընտրություններում պետք է աջակցեն այս կոնգրեսական տիկնոջ հակառակորդին, իսկ նրա շրջանի ընտրողները պետք է քվեարկեն Կոնգրեսից նրա հեռացման համար: Եթե այս ստոր ժխտողներից որևէ մեկը հեռացվի իր պաշտոնից, Կոնգրեսի մյուս անդամներն ավելի  զգույշ կլինեն, որպեսզի չժխտեն Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք նրա հեռացումը պետք է օրինակ դարձնենք մյուսների համար...

Society 11:41 06/09/2017 Armenia
A new Armenian Genocide documentary will be screened in many theaters across the United States and also available “on demand” as of October 7, 2017. Unlike other documentaries on the topic, this one is different and more relevant to today’s non-Armenian viewers. The documentary titled, “Architects of Denial,” and sub-titled “Genocide denied is genocide continued,” links the mass killings of Armenians by the Ottoman Empire in 1915 to contemporary massacres of Armenians by Azeris, ethnic kins of Turks, in various cities of Azerbaijan, and threaten to kill Armenians living in the enclave of Nagorno-Karabagh (Artsakh).
The documentary is produced by two Hollywood celebrities, Dean Cain and Montel Williams. It interviews world famous personalities and experts on the Armenian Genocide, some of them for the first time, such as Julian Assange (WikiLeaks), FBI whistleblower Sibel Edmonds, prominent international lawyer Geoffrey Robertson, Prof. Taner Akcam, one of the first Turkish scholar to acknowledge the Armenian Genocide, Dr. Gregory Stanton, President of Genocide Watch, Armenia’s President Serzh Sargsyan, Tom de Wall, an expert on the Caucasus region, Former U.S. Ambassador to Armenia John Evans, Cong. Adam Schiff, former Kurdish mayor of Sur, Diyarbakir in Turkey, Abdullah Demirbas, His Holiness Catholicos Karekin II, Bako Sahakyan, President of Artsakh, Prof. Ugur Ungor, an expert on the Armenian Genocide, Baroness Caroline Cox, a member of the UK House of Lords, eyewitness accounts of survivors of both the 1915 Armenian Genocide and the massacres in Baku and Sumgait, Azerbaijan, since 1988, and earlier in the 20th century, and this writer.
The interviews were conducted in several countries, including the United States, United Kingdom, Armenia, Artsakh, Azerbaijan, Turkey, and Russia by camera crews sent to these places at major expense and great risk. The documentary also weaves the commonality of various genocides from Cambodia to Sudan (Darfur), the Holocaust, the Bosnian and Rwandan genocides.
Here are important excerpts from statements made by some of those interviewed by the documentary-makers:
Julian Assange: “Turkey has gone all around the world aggressively lobbying diplomatically to make sure there are no references to the Armenian Genocide, including even the major powers such as the United States.”
Pres. Serzh Sargsyan: “The leaders of Turkey and Azerbaijan announce from time to time that they are one nation, but live in different countries. And naturally along with that one nation, they are injecting the ideology of denial.”
Perhaps the most scandalous revelation in the documentary was made by Sibel Edmonds who was fired from her FBI job for informing her superiors about the involvement of high-ranking U.S. politicians in illegal Turkish schemes: “The justification to the excuse the United States government has been using, we are doing this [denial of the Armenian Genocide] for sensitive diplomatic relations. This is a hypocrisy that I have been witnessing, especially with inside knowledge of what takes place in the United States. It started with trying to do the right thing and we fought criminal activities bought and abused and basic retaliation for that.”
Explaining why Speaker of the House Dennis Hastert killed the genocide recognition bill at the last minute, Sibel Edmunds stated: “It was a move that came with a price. He had bribery with cash to lock this vote. He also took bribery in the form of sexual favors during his junket trips to Turkey in a particular hotel that he would stay. Sexual favors would be delivered to him – under-age males. Also it was delivered in his townhouse; it was bribery, foreign bribery which constituted treason. But that was a very small portion of what the FBI has already gathered. In Chicago, he also was directly involved with the notorious Turkish network that handled very large percentage of heroin-related activities, operations, sales in the United States, including receiving cash in suitcases from these particular people, and he and his Chief of Staff; their evidences were monitored. They were bugged not only for audio, but also for video. The FBI had in its possession, starting from 1997 slam dunk evidence in their hands, criminally implicated Dennis Hastert. The State Dept. knows, many people in Congress whom I testified to, they know. And I said, ‘you watch, there would be no accountability and mockery of the entire system.’”
The documentary also shows an original footage in which Azeri soldiers barbarically cut off the heads and ears of Armenian soldiers and civilians during Azerbaijan’s attack on Artsakh during April 2017!
Finally, the documentary-makers question several members of Congress who refuse to answer whether they believe the Armenian Genocide actually took place, except Congresswoman Eddie Bernice Johnson (Dem.-Texas) who is shown giving a speech at an Azeri energy conference, where she boasts:” I am a member of the [congressional] Azerbaijan Caucus, enthusiastic member, and supportive member!”
The documentary-makers then ask Cong. Johnson on camera: “do you deny that the Armenian Genocide happened?” She shamelessly answers: “I do deny that!” This is a major scandal for a serving member of Congress to make such a categorical denial which is rarely denied by Members of Congress. The Armenian-American community nationwide and their friends should support her opponent in the next election and those in her district should vote against her to remove her from Congress. Once one of these denialist scoundrels is kicked out of office, other members of Congress will be very careful not to deny the Armenian Genocide. We need to make an example of her!