Մշակույթ 10:00 13/09/2017 Հայաստան
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմն ընդգրկվել է  Սկանդինավյան երկրների միջազգային փառատոնի (Scandinavian International Film Festival) պաշտոնական ծրագրում։ Այս մասին նշված է ֆիլմի ֆեյսբուքյան էջում:
Փառատոնը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 25-28-ը: Փառատոնի պաշտոնական կայքում ներկայացված են փառատոնի ծրագրերում ընդգրկված ֆիլմերը:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը նկարահանվել է Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա: Այն ստեղծվել է 2016թ.-ին, միջազգային համագործակցության արդյունքում:  Նկարահանումները տեղի են ունեցել 2015թ.-ին՝ Արցախում, ռեժիսորի հայրենի Խաչմաչ գյուղում։ Դերասանական կազմում, բացի հայ դերասաններից, հանդես են գալիս նաև նաև համաշխարհային ճանաչում ունեցող դերասաններ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից: Կոմպոզիտորը աշխարհահռչակ «System of a down» ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանն է։
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմի առաջխաղացման աշխատանքները սկսվել են Կաննի 69-րդ կինոփառատոնի կինոշուկայից, որտեղ այն ներկայացվել է։ Ֆիլմի հայկական պրեմիերան կայացել է «Ոսկե Ծիրան» 13-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում։ Վերջերս ֆիլմն ընդգրկվել է Շանհայի 20-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Panorama» ոչ մրցութային ծրագրում։
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը նախորդ ամիսներին արդեն ցուցադրվել է Լիբանանում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Իրանում, Ֆինլանդիայում, Շվեդիայում, Նիդերլանդներում, իսկ մի շարք այլ երկրներում կցուցադրվի առաջիկայում:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության արդյունքում տեղահան եղած հայկական գյուղում, օրեցօր սեղմվող թշնամական օղակում մնում է Աբգարը՝ մեն-մենակ: Նա սպասում է իր աղջկան, ով ականատես է եղել գազազած ամբոխի կողմից ամուսնու սպանությանը և հոգեկան խանգարումով հայտնվել է հիվանդանոցում: Ադրբեջանցի Իբրահիմը, Աբգարի աղջկան գտնելու, բերելու դիմաց, նրան առաջարկում է աշխատել մզկիթի կառուցման վրա: Իբրահիմն օրեր անց Բաքվի հոգեբուժարաններից մեկում գտնում և բերում է աղջկան՝ Յուրգային:

Culture 10:20 13/09/2017 Armenia
Jivan Avetisyan's “The Last Inhabitant” included in the official program of the Scandinavian International Film Festival
“The Last Inhabitant” by Armenian filmmaker Jivan Avetisyan was included in the official program of the Scandinavian International Film Festival (SCIFF), the official Facebook account of the film reported.
SCIFF is considered as culture high level event in Helsinki, Finland. The festival aims to welcome over 3000 attendees annually who congregate for festival days of screenings, panels, special events, seminars, and VIP after parties. This year the annual festival is slated for October 25-28.
The “The Last Inhabitant’s” international promotion started with screening at the Venice Production Bridge of the Venice International Film Festival in Italy. The Armenian premiere took place in the scope of the 13th edition of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival (GAIFF). Over the past year the film was screened in the US, Russia, Iran, Finland, Sweden, the Netherlands, and at the Shanghai International Film Festival.
To remind, the film depicts the life in an Armenian village, evicted in the result of the Karabakh conflict. Abgar, the main character, stays behind all alone in a gradually shrinking enemy ring. He is waiting for his daughter, who has become a witness to her husband’s murder by an angry mob and was hospitalized with a mental disorder. An Azerbaijani named Ibrahim, for finding and bringing Abgar’s daughter, suggest that he work on the construction of a mosque. A few days later, Ibrahim finds the girl, named Yurga, in one of the psychiatric hospitals of Baku and brings her to Abgar.