Քաղաքական 14:51 26/09/2017 Աշխարհում
Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը տպագրել է կազմակերպության ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Դամի հոդվածը, որում վերջինս անդրադարձել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի կողմից՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ ընդունված որոշմանը։
«Ադրբեջանը վերջապես քաղաքական ակտիվիստ Իլգար Մամմադովին ճաղերի հետևում պահելու ու նրա իրավունքները ոտնահարելու համար պատասխանատվության է ենթարկվում։ Հինգշաբթի օրը Եվրոպայի Խորհրդի նախարարների կոմիտեն որոշեց իրավական գործընթաց սկսել երկրի դեմ։
Սա կարող է մանկական քայլ համարվել, սակայն  դա այդպես չէ։  Սա աննախադեպ և համարձակ քայլ է. մի բան, որ Եվրոպայի խորհուրդը երբևէ չէր արել։ Այս գործընթացը ի վերջո կարող է  հանգեցնել  Ադրբեջանի քվեարկելու իրավունքի կասեցման կամ  Եվրոպայի խորհրդից հեռացման։
2014թ մայիսին ՄԻԵԴ-ը միանշանակ վճռեց՝ 2013թ փետրվարից բանտարկության մեջ գտնվող Մամմադովի ձերբակալումը անօրինական է։  Դատարանը հայտարարեց, որ Մամմադովը պետք է ազատ արձակվի։
ՄԻԵԴ-ի վճռից հետո ավելի քան երեք տարի է անցել, սակայն նա դեռ գտնվում է անազատության մեջ, չնայած  նախարարների կոմիտեի՝ Մամմադովին ազատ արձակելու վերաբերյալ տասնյակ  բանաձևերի և գլխավոր քարտուղար Յագլանդի կողմից նախաձեռնված հետաքննությանը։
Անցած շաբաթ կայացրած վճիռը վճռականության ողջունելի դրսևորում է և ես հույս ունեմ, որ կավարտի Բաքվի արհամարհանքը դատարանի նկատմամբ։
Ադրբեջանի՝ Եվրոպայի խորհրդից հեռացման վերաբերյալ որոշումը երկար գործընթաց է։ Սա Ադրբեջանի ղեկավարությանը վերջին հնարավորություն է ընձեռում ճիշտ քայլ իրականացնել և ազատ արձակել Մամմադովին»,-գրել է վերջինս։
Ֆիլիպ Դամը գրում  է,  որ Մամմադովի դեպքը միակը չէ և Ադրբեջանի բանտում գտնվում են տասնյակ  քննադատներ, իրավապաշտպաններ և լրագրողներ՝ հիշեցնելով լրագրող Մեհման Հուսեյնովի և Թբիլիսիում առևանգված լրագրող Աֆղան Մուխթարլիի դեպքերը։
«Կառավարության միջազգային գործընկերները, այդ թվում  Եվրամիությունը, պետք է հստակեցնեն, որ  շարունակական արհամարհանքը դատարանի նկատմամբ և քաղբանտարկյալներին ազատ արձակման հարցում ձախողումը ավելի լուրջ հետևանքներ կունենան»,-գրել է Ֆիլիպ Դամը։

Politics 15:15 26/09/2017 World
The Human Rights Watch (HRW) international organization has published an article by its representative Philippe Dam, touching upon the decision made by the Council of Europe’s Committee of Ministers against Azerbaijan regarding Ilgar Mammadov’s case.
“Azerbaijan is finally facing consequences for keeping political activist Ilgar Mammadov behind bars in violation of his rights and its legal obligations. On Thursday, the Council of Europe’s Committee of Ministers decided to trigger legal infringement proceedings against the country.
This may seem like a baby step, but it’s not. Rather, it’s unprecedented and bold – something the Council of Europe has never done before. The proceedings could ultimately lead to suspending Azerbaijan’s voting rights or its expulsion from the Council of Europe.
In May 2014, the European Court for Human Rights delivered an unambiguous judgement: It found the detention, since February 2013, of political analyst and critic Mammadov illegal, stating it was aimed at “silenc[ing] and punish[ing] him for criticizing the government.” The court made it clear that Mammadov should be freed.
More than three years later, Mammadov is still behind bars – despite more than a dozen resolutions by the Committee of Ministers requiring the Azerbaijani government to release Mammadov and a dedicated inquiry launched by Secretary General Thorbjørn Jagland into Azerbaijan’s failure to do so.
Last week’s decision is a welcome demonstration of resolve, and I hope it will end Baku’s scorn for the court. Infringement is a lengthy process, so any decision on Azerbaijan’s expulsion from the Council of Europe will not happen that soon. This gives the Azerbaijani government a last chance to do the right thing and release Mammadov,” Philippe Dam wrote.
The author also stated that Mammadov’s case is not isolated. Dozens of critics, human rights defenders, and media professionals, including blogger Mehman Huseinov, arrested in February, and journalist Afgan Mukhtarli, abducted in Tbilisi in May, are unjustly in prison in Azerbaijan.
“The government’s international partners, including the European Union, should make it clear that continued disregard for the court and the failure to release political prisoners will lead to more serious consequences,” he concluded.