Իրավունք 16:11 02/10/2017 Տարածաշրջան
Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը պատրաստվում է Ախալքալաքի շրջանի Գումբուրդո գյուղում տեղի ունեցած իրադարձություններն ուսումնասիրելուց հետո հանդես կգա հայտարարությամբ: jnews.ge-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին:
«Մենք պատրաստվում ենք ուսումնասիրել գործը, այդ թվում՝ թե գործընթացում որքանով էին պաշտպանված քաղաքացիների իրավունքները: Առաջիկայում խնդրի վերաբերյալ հայտարարություն կտարածենք: Որքանով ինձ է հայտնի, հավանական է, որ տեղի է ունեցել հանցագործություն»,- հայտարարել է Ուչա Նանուաշվիլին:
Օմբուդսմենի խոսքով, մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը պատրաստվում է ուսումնասիրել գործը և պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգա բոլոր մանրամասներն ուսումնասիրելուց հետո:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերի 30-ին Գումբուրդո գյուղի բնակիչները հավաքվել էին խաչքար տեղադրելու այն վայրում, որտեղ վերաթաղված են գյուղի բնակիչների նախնիների ոսկորները, որոնք հայտնաբերվել են X դարի եկեղեցու տարածքում վերականգնման աշխատանքների ժամանակ: Սակայն Ախալքալաքի ոստիկանությունը թույլ չի տվել, որ բնակիչները եկեղեցու բակ մտնեն՝ ասելով, որ իրենք նման հրաման չունեն: Մարդկանց և ոստիկաննների միջև տեղի է ունեցելբախում: Հատուկ ջոկատայինները բնակիչներին ցրելու համար օդ են կրակել,  ստեղծվել է քաոսային իրավիճակ և մարդիկ քարեր են նետել ոստիկանների ուղղությամբ: Վիրավորներ կան, թե ոստիկանության, և թե գյուղի բնակիչների շարքերում:

Уча Нануашвили: Офис омбудсмена Грузии займется инцидентом в селе Гумбурдо
Офис защитника прав человека Грузии после изучения инцидента в селе Гумбурдо (груз. Кумурдо) армянонаселенного района Ахалцихе выступит с соответствующим заявлением. Как сообщает jnews.ge, об этом заявил народный защитник (омбудсмен) Грузии Уча Нануашвили.
«Мы собираемся изучить дело, в том числе выяснить, насколько были защищены права граждан. В ближайшее время офис омбудсмена выступит с соответствующим заявлением. Насколько мне известно, по всей вероятности, имело место преступление», – заявил У. Нануашвили.
По словам омбудсмена, офис защитника прав человека Грузии готовится изучить материалы и выступить с официальным заявлением лишь после изучения всех деталей инцидента.
Отметим, 30 сентября в селе Гумбурдо (груз. Кумурдо) армянонаселенного региона Грузии Самцхе-Джавахк (район Ахалцихе) между местными жителями и полицейскими произошли столкновения из-за попытки сельчан установить хачкар во дворе церкви 10 века, на месте перезахоронения останков предков. Полицейские на пустили жителей на территорию церкви, не представив причин запрета, а лишь заявив, что у них такой приказ. В результате имели место стычки. В ходе столкновений прозвучала стрельба, в ход были пущены войска специального назначения. Из-за столкновений со спецназом были раненые, в том числе стражи порядка, а также были задержаны двое жителей села Гумбурдо. В переговоры по урегулированию ситуации пришлось вступить прибывшему на место происшествия министру внутренних дел Грузии Георгию Мгебришвили.
Напомним, летом 2016 года начались реставрационные работы в церкви св. Воскрешения 10 века в армянонаселенном селе Гумбурдо (Грузия). Во время работ на территории церкви были найдены человеческие останки, которые потом перезахоронили. На сегодняшний день церковь находится в полуразрушенном состоянии.