Իրավունք 13:40 05/10/2017 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում վարույթ է ընդունվել նորածնին առևանգելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը։ Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից ու մանրամասնում, որ այս տարվա սեպտեմբերի 26-ին ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնում քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել առ այն, որ ապրիլի 3-ին Երևան քաղաքի  «Հանրապետական» ծննդատան մոտակայքից պատահական տաքսի ավտոմեքենայի մեջ գտնվող իր երեխային՝ ծնված 30.03.2017թ., իրեն անհայտ անձինք առևանգել են և տարել անհայտ ուղղությամբ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով, որը հոկտեմբերի 4-ին ստացվել և վարույթ է ընդունվել  ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ նորածնի մոր հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքները պարզելու, բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Կիրանցում բողոքի ակցիայի մասնակիցները փակեցին բեռնատարի դիման ու պահանջեցին բացել՝ տեսնելու, թե ինչ կա դրա մեջ։ Վարորդը հրաժարվեց կատարել...

Право 13:55 05/10/2017 Армения
В Следственном отделе по административным районам Ачапняк и Давиташен следственного управления Следственного комитета Армении по Еревану принято к производству уголовное дело, возбужденное по факту похищения новорожденного ребенка. Подробности представляет пресс-служба СК Армении.
Согласно информации, 26 сентября от гражданки в Вагаршапаптский отдел полиции поступило сообщение о том, что 3 апреля с прилегающей к республиканскому роддому Еревана территории неизвестные лица похитили ее ребенка, рожденного  30 марта 2017 года и находившегося в салоне случайного такси, и увезли в неизвестном направлении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пп. 1 и 4 ч. 2 ст. 131 («Похищение человека, совершенное  группой лиц по предварительному сговору в отношении несовершеннолетнего») Уголовного кодекса РА.
Отмечается также, что предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление указанных в сообщении матери новорожденного ребенка обстоятельств и обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования.